Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ukrajinský hacker prodal Rusům osobní údaje o 300 milionech občanů Ukrajiny a EU

Pavel Trousil 28.04.2023

Kybernetická policie Ukrajiny zatkla 36letého muže z města Netišyn za prodej osobních údajů a citlivých informací více než 300 milionů lidí, občanů Ukrajiny a různých evropských zemí. Při zatýkání zranil policistu.

Podezřelý Ukrajinec k prodeji a propagaci dat používal messenger Telegram, přičemž požadoval 500 až 2 000 dolarů v závislosti na množství dat a jejich hodnotě. K dispozici měl zejména informace o pasech, číslech daňových poplatníků, rodných listech, řidičských průkazech a údajích o bankovních účtech. "Muž byl správcem uzavřených skupin a kanálů v messengeru Telegram, kde prodával osobní údaje občanů Ukrajiny a Evropské unie," stojí v oznámení policie.

ua-nahled

Vybavení zabavené ukrajinskou policií. | Zdroj: TZ Kybernetická policie Ukrajiny

Policejní vyšetřování odhalilo, že kupujícími byli ruští občané, kteří za získané databáze platili měnami zakázanými na území Ukrajiny. Tímto způsobem se také orgány činné v trestním řízení dostaly na stopu kyberzločince. Během policejní razie se podezřelý pokusil mařit vyšetřování a napadl policistu.

Strážci zákona přesto přistoupili k zabavení mobilních telefonů, SIM karet, výpočetní techniky a serverového vybavení, na kterém kybernetická policie našla databáze s omezeným přístupem. Původ databáze určí až následná analýza.

Zatčený muž nyní čelí trestnímu řízení za vytvoření softwaru pro škodlivé účely, neoprávněný přístup k informacím uloženým v počítačových sítích a vyhrožování nebo násilí vůči příslušníkovi orgánu činného v trestním řízení. Za posledně jmenované porušení ukrajinského trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na pět let, zatímco trest za první dvě porušení se liší v závislosti na závažnosti trestného činu, trestní minulosti podezřelého a konkrétních okolnostech případu.

Zdroj : Kybernetická policie UA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud