Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu zpozorněte: miliony zařízení byly dodány s malwarem

Jiří Palyza 17.05.2023

Na konferenci Black Hat Asia zástupci TrendMicro vystoupili s informací, že podle výsledků svých průzkumů došlo k infikování milionů androidových smartphonů ještě před tím, než opustily brány výrobních závodů.

Kapitoly článku

S předem instalovaným malwarem bylo zřejmě dodáno bezmála devět milionů zařízení s Androidem. Podle nejnovějších informací jsou postiženy kromě chytrých telefonů také některé typy chytrých hodinek, televizorů a dalších zařízení.

Týká se to především produktů, jejichž výroba probíhala u OEM partnerů. Tito výrobci si pravděpodobně nechávají od kyberzločinců platit za to, že do zařízení instalují malware.

Používají se různé typy škodlivého kódu. Obzvlášť oblíbené jsou tzv. proxy servery, pomocí kterých lze napadené zařízení ovládat na dálku. Cílem útočníků je téměř vždy ukrást data a následně na nich vydělat prodejem.

V oběhu jsou miliony androidových zařízení s předinstalovaným malwarem

howtomen

| Zdroj: YouTube/HowToMen, "Every Android Setting in the Developer Options Explained!"

Dotčeni jsou především výrobci, kteří nabízejí smartphony a další produkty v nízké cenové hladině. Malware už byl objeven u nejméně deseti značek. Je ale možné, že jich je postiženo až 40. Většina z nich je v oběhu v jihovýchodní Asii a východní Evropě. I přesto se ale jedná o celosvětový problém.

Abyste se takovým zařízením vyhnuli, je dobré ignorovat nabídky méně známých levných výrobců. Velké značky, jako například Samsung nebo Google, obvykle kladou velký důraz na kvalitu svých výrobků a podle toho také kontrolují dodavatelské řetězce. Záruka na zařízení prosté škodlivého softwaru ale není ani v sektoru špičkových značek.

Zdroj: The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud