Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Windows pozor: nebezpečný malware se maskoval jako upgrade na Windows 11

Jiří Palyza 25.04.2022

Uživatelé Windows by se měli mít na pozoru: kybernetičtí zločinci nabízejí prostřednictvím falešných webových stránek Microsoftu aktualizaci systému Windows 11. Pokud tomuto podvodu uživatelé podlehnou, instalují si do svých počítačů místo updatu malware.

Uživatelé systému Windows by měli být obezřetní před novým podvodem, který se objevil na internetu. Na falešné webové stránky, které se tváří jako od Microsoftu, upozorňují bezpečnostní experti z CloudSEK. Na falešných webových stránkách se nabízí upgrade na systém Windows 11, což je ale podvod. Díky optimalizaci pro vyhledávače se podvodná webová stránka umísťuje na vysokých pozicích ve vyhledávání.

Pokud uživatel na falešný upgrade klikne, instaluje si do svého počítače místo Windows 11 trojského koně. Ten dále zprostředkuje načtení dalších forem škodlivého kódu. Ten zpravidla krade citlivá data uživatelů, prohledává složky na paměťovém úložišti napadeného počítače, paměť prohlížeče, nebo dokonce obsah operační paměti. V centru pozornosti škodlivého kódu jsou také kryptopeněženky.

Nebezpečný malware pro Windows: jak se chránit

windowsfakeupdate

Kybernetičtí zločinci se snaží prostřednictvím falešného upgradu Windows 11 krást data z napadených počítačů. | Zdroj: Johny vino/Unsplash

K distribuci malwaru podvodníci zneužili webovou stránku »windows11-upgrade11.com«. Stránka už byla naštěstí zablokována a není nadále přístupná. Uživatelé Windows, kteří uvažují o přechodu na nový systém Windows 11, by ale měli být i nadále opatrní. Podvod může pokračovat na jiných falešných webových stránkách, které si k tomu účelu mohou podvodníci aktivovat.

Ochranou před takovou formou podvodu je v prvé řadě obezřetnost. Pomocí dostupných nástrojů, jakým je například služba »Who Is« se dá velmi snadno zjistit, kdo je vlastníkem dané domény. To by mohlo v mnoha ohledech napovědět, především v případech, kdy se obsah webové stránky tváří jako známá celosvětová společnost, a přitom vlastník domény, na které obsah běží, je skrytý.

Dalším postupem v případě zájmu o upgrade na Windows 11 postupovat oficiální cestou, tedy buď prostřednictvím služby Aktualizace Windows, pokud upgrade váš systém přímo nabízí, anebo si prohlédnout stránky Microsoftu a použít přímo jeho nástroje. Je to přímo na stránce Microsoft.com v části "Download Windows 11" a k dispozici jsou tři možnosti:

– Windows 11 Installation Assistant
– Vytvoření instalačních médií pro Windows 11
– Stažení Windows 11 Disk Image (ISO).

Zdroj: CloudSEK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud