Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Větší výdrž na akumulátor a méně reklamy: stačí vypnout internet pro některé aplikace

Jiří Palyza 25.05.2022

Některé z mobilních aplikací jsou neustále online, ačkoliv to pro jejich skutečnou funkci není nutné. Tím se mimo jiné i zbytečně vybíjí akumulátor. Dá se tomu ale jednoduše zabránit.

Přístup k internetu je pro mnoho mobilních aplikací povinný, ale často není nutný. Některé aplikace poskytují své služby zcela offline, ale neustále stahují například reklamu. Zakázat vybraným aplikacím přístup k internetu není pomocí vestavěných nástrojů smartphonu úplně snadné.

Právě k tomu účelu je k dispozici aplikace NetGuard, která je ve své základní verzi zdarma. Je k dispozici pouze pro systém Android a jde v podstatě o variantu firewallu pro smartphony. Aby vše fungovalo i bez rootu, nástroj nastaví VPN, která omezí přístup aplikací k internetu.

Ovládání je jednoduché: chcete-li spustit NetGuard, musíte přepnout ovladač v levém horním rohu aplikace.

Důležité oznámení k instalaci NetGuardu

f-droid

V tuto chvíli je aplikace NetGuard k dispozici pouze na alternativní aplikační platformě F-Droid. | Zdroj: F-Droid

Spory mezi Googlem a vývojářem NetGuardu vyústily k vyhození aplikace z Obchodu Play. Na této stahovací platformě už ji nenajdete. Pokud byste si ji chtěli instalovat a vyzkoušet, lze to z alternativní platformy F-Droid. Zde najdete identickou aplikaci, kterou si můžete stáhnout a instalovat.

V současné době není jasné, zda bude vývoj NetGuardu nadále pokračovat. V této souvislosti jsou také zajímavé informace, které uvádí vývojář na webových stránkách produktu Netguard.me, a také v sekci FAQ na stránce faircode.eu/faq.html.

Po instalaci F-Droidu můžete NetGuard instalovat na svůj androidový mobil stejně pohodlně, jako přes Obchod Play. Jen malé upozornění: abyste mohli používat alternativní obchody s aplikacemi, například F-Droid, musíte to v systému Android výslovně povolit.

To lze provést v sekci Nastavení a části Aplikace. Klepněte na Zvláštní přístup k aplikacím, a poté na Instalovat neznámé aplikace. Vyberte možnost F-Droid a aktivujte možnost Důvěřovat tomuto zdroji.

Blokování přístupu k internetu pro aplikace

netguard-1

V prostředí NetGuardu jde jednoduše zablokovat internetový přístup vybraným aplikacím. | Zdroj: NetGuard

Po instalaci nástroje NetGuard se zobrazí seznam aplikací, které máte instalované na svém mobilu. Spolu s nimi jsou vidět také dva symboly, jeden pro Wi-Fi a druhý pro data. Tyto položky budou zpravidla zelené, což znamená, že internetový přístup je povolen oběma cestami.

Pokud byste chtěli některým z aplikací přístup k internetu omezit, klepněte na jednu z ikon. Můžete to například nakombinovat tak, že aplikacím povolíte přístup k internetu na domácí Wi-Fi, ale mimo její dosah ji necháte v režimu offline. Stačí vybrat aplikaci, jejíž přístup k internetu chcete nastavit, a proveďte nastavení.

V detailech můžete provést několik jemných úprav, například povolit přístup k Wi-Fi, nebo mobilnímu telefonu, pokud je aktivována obrazovka. To vám umožní používat aplikace, ale zabrání neustálému přístupu na internet na pozadí.

Zajímavá je také možnost blokace v případě roamingu. To umožňuje cíleně šetřit objem dat, a s tím související náklady. Blokovány mohou být také součásti systému. Stačí v nabídce Nastavení a části Rozšířené možnosti aktivovat položku Zobrazit systémové aplikace.

Možnost pokročilých funkcí

netguard-2

Verze Pro nabízí pokročilejší funkce. Jsou už ale placené. | Zdroj: NetGuard

NetGuard je také vybaven profesionálnímu funkcemi, které si můžete zakoupit. Pomocí nich si můžete například zobrazit protokol zaznamenaného datového provozu, filtrovat síťový provoz, nebo si aktivovat upozornění na nové aplikace a prostřednictvím oznámení ihned provést jejich instalaci a nastavení.

Za všechny funkce verze Pro zaplatíte jednorázově 8,99 EUR, ale jsou také možnosti individuálního nákupu. V open-sourcové aplikaci není žádný sledovací kód.

Určitě zajímavá aplikace

Jednoduché blokování přístupu aplikací k internetu je pomocí nástroje NetGuard velmi snadné. Placené funkce Pro se vyplatí zejména pokročilým uživatelům, kteří chtějí vyspělejší firewall pro Android. Upozornění: NetGuard nevyžaduje root přístup, ale je ovládán přes VPN. Proto aplikaci není možné používat s jinou službou VPN.

Zdroj: GitHub / NetGuard,FAQF-Droid


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud