Jako stabilní je nyní uvolněn Google Chrome 8. Nepřináší toho však mnoho. Rychlejší než sedmička je jen nepatrně a podpora HTML5 se zlepšila o jediný nepovinný bodík; ovšem byla opravena řada mezitím nalezených chyb (a nové jistě zaneseny…). Hlavní číslo verze prohlížeče je nyní zvyšováno víceméně pravidelně asi co šest týdnů, bez ohledu na to, zda přibylo něco zásadního, co by uživatel ihned poznal na své zkušenosti.
Poznáte jiný plugin pro PDF. Google k zařazení vlastního pluginu přivedlo to, že počítačoví záškodníci začali ve větší míře využívat bezpečnostních děr v Adobe Readeru. Nová verze Reader X však na to odpovídá též.
Pluginy — zásuvné moduly — zobrazíte tak, že do adresního políčka vepíšete „about:plugins“ a odešlete. Přibyl aktivní Chrome PDF Viewer, zatímco plugin od Adobe je při přechodu na Chrome 8 deaktivován. Pokud máte stále Chrome 7, bude tomu naopak: prohlížeč PDF of Chrome bude vypnut a zapnut bude plugin od Adobe (máte‑li ho nainstalován).
Vyzkoušeli jsme, že instalací nového Readeru X se plugin Adobe zase aktivuje. Přednost však zůstane pluginu Chrome. Nemusíte s tím být spokojeni — je totiž velice prostý a na funkce chudý, a nezdá se být ani rychlejší, spíše naopak. Je to na vás.
Chrome PDF Viewer ukáže základní lištu v pravém dolním rohu, když tam najedete myší, a dále je několik funkcí dostupno po kliknutí pravým tlačítkem. Nejste‑li s touto chudobou spokojeni, stačí plugin deaktivovat a za aktivní zvolit Adobe Acrobat. Změna ani nevyžaduje restart.
Další nové rysy jako uživatel nepostřehnete — týkají se spíše podpory toho, co teprve přijde: Chrome Web Store.
Jste‑li odvážní a rozumní zároveň, zavítat můžete i do „about:flags“ (nahrazuje dřívější about:labs). Zde se nachází povolování funkcí dosud pokusných. Za zmínku stojí například Click‑to‑Play: vestavěný blokovač (vlastně odblokovač) kteréhokoli pluginu (běžně se třeba na blokování Flash užívá rozšíření), anebo automatická deaktivace pluginů, u kterých byla zjištěna bezpečnostní zranitelnost. Odhodláte‑li se k povolení kterékoli funkce pokusné, prohlížeč pak zavřete a znovu spusťte.
Asi budete souhlasit, že přechod z Google 7 na Google 8 není nijak zásadní. Navíc jsme s ním měli potíže: sedmička po restartu zůstávala sedmičkou a nechtěla se přehodit na osmičku. Možná se vám to nestane. Google doporučuje takové záseky vyřešit smazáním složky aplikace (nikoli ovšem uživatelských dat!). V našem případě postačilo do správné cesty ručně rozbalit obsah archivu chrome.7z nalezeného v podsložce 8.0.552.215Installer.