Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Využijete to hlavně u starších mobilů: praktické aplikace nahradí nefunkční tlačítka

Jiří Palyza 18.01.2023

Někteří uživatelé dávají přednost mobilům, které ještě mají fyzické tlačítko "Home". To se ale časem může porouchat a přestane fungovat správně. Naštěstí jsou k dispozici aplikace, které v takových případech pomohou.

Kapitoly článku

To, jak často používáme některá tlačítka na smartphonu, si uvědomíme až ve chvíli, kdy přestanou spolehlivě fungovat. Fyzická tlačítka, která už známe spíš jen ze starších typů mobilů, jsou náchylnější. Ale i uživatelé novějších zařízení s naznačenými plochami tlačítek na displeji mohou časem narazit na problém.

I v takových případech už totiž části obrazovky nemusí z různých důvodů správně reagovat na dotyk. Abyste nemuseli hned utrácet peníze za nový smartphone, dají se vyzkoušet některé aplikace, které nefunkční tlačítka mohou nahradit. Vrátí tak přístup k těžko dostupným funkcím.

Tři praktické aplikace, Simple Control, Fluid Navigation Gestures a Associative Swipe, mohou vaše domovské tlačítko zastoupit a dokonce přidat některé praktické funkce. Všechny tři se objedou bez otravných reklam a spustí se automaticky spolu s Androidem vašeho mobilního telefonu.

simplecontrol

Aplikace nabízí na ovládací liště bohaté možnosti. | Zdroj: Simple Control

Nástroj Simple Control je dobrá aplikace pro všechny, kdo hledají rychlé a výkonné řešení současně. Při prvním otevření uživatele provede možnostmi nastavení požadovaných funkcí. Není tedy nutné ručně přepínat mezi Nastavením a aplikací.

Jakmile toto projdete, můžete si upravit vzhled ovládacího panelu, který nyní nahrazuje domovské tlačítko vašeho zařízení. Kromě umístění panelu na displeji si také můžete nastavit jeho velikost, barvu a použité ikony. Velkou výhodou je i možnost nastavení natočení zobrazení, a to v závislosti na orientaci zařízení.

Pokud chcete nastavit a používat pouze obvyklá tlačítka, máte hotovo. Ostatním uživatelům nabízí Simple Control nastavení gest pro ovládání jednotlivých akcí. Musíte se jen ujistit, že pole pod sebou vždy patří k sobě a volají požadovanou funkci. Pak lze přiřadit další interakce následující ikoně, pokud to není deaktivováno v řádku pro kliknutí.

Fluid Navigation Gestures: pro milovníky dynamiky

fluidgestures

Aplikace nabízí možnost plynulého přechodu z jedné akce do druhé. | Zdroj: Fluid Navigation Gestures

Dali byste raději přednost něčemu méně obvyklému? Pak můžete najít řešení v aplikaci Fluid Navigation Gestures. Pokud přejedete prstem přes okraj displeje, v jejím případě nezískáte lištu pro výběr různých funkcí, ale plovoucí bublinu.

V závislosti na tom, jakým směrem a jak rychle je pohyb proveden, jsou vyvolány různé akce. Podobně jako u předchozí aplikace se zde nastavují také klasická tlačítka, jako je například »Domů«. Ale zatím pouze jen ve spodní části obrazovky.

Vzhledem k tomu, že aplikace dokáže přiřadit různé funkce pro pravý, levý i spodní okraj obrazovky nezávisle na sobě, je její nastavení trochu časově náročnější. Odměnou vám bude mnohem větší rozsah možností. Škoda, že se od roku 2021 s aplikací nic nedělo. Aktualizace by jí prospěla.

Associative Swipe: řešení pro minimalisty

associativeswipe

Získejte přístup ke zkratkám bez zbytečného přikrášlování. | Zdroj: Associative Swipe

Existuje ale také vhodné řešení pro minimalisty, kteří nepotřebují k funkcím žádné ozdoby a zbytečnosti. Pomocí aplikace Associative Swipe můžete vyřešit problém nefunkčních hardwarových tlačítek bez nápadné grafiky.

I v jejím prostředí získáte oblast, jejíž velikost, polohu a barvu si můžete nastavit, ale můžete ji také trvale skrýt. Ať už je viditelná či nikoliv, ovládání gesty máte vždy po ruce.

Aplikace Associative Swipe je jediným titulem, který nahrazuje pouze tlačítko Domů. K jeho aktivaci a ovládání máte k dispozici na výběr nejen rychlé přejetí prstem (swipe) ve všech hlavních směrech, ale také úhlopříčně. I v bezplatné verzi aplikace najdete poměrně velké množství gest.

Pomocníci podle vlastního vkusu

Rozbité tlačítko nebo vadný displej nejsou sice žádnou krásou, ale díky praktickým aplikacím to ještě neznamená, že postižený mobil musí hned skončit v odpadkovém koši. Během chvíle vám některá z aplikací navrátí nejen přístup k tlačítku »Domů«, ale navíc přidá i několik dalších možností pro ovládání aplikací a funkcí vašeho smartphonu s Androidem. A co je na tom všem nejlepší? Výběr je opravdu pestrý a pokrývá různé směry návrhu řešení a přístupu k interakcím.

Zdroj: Simple Control, Fluid Navigation GesturesAssociative Swipe


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud