Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vývoj počtu nových domén souvisí s ekonomikou

redakce 12.04.2013

Podle analýzy společnosti Active 24, českého registrátora domén, kopíruje vývoj počtu domén ekonomickou situaci. V posledních 5 letech růst počtu nově registrovaných .CZ domén zpomaloval. Prognóza ukazuje, že letos by se situace mohla mírně zlepšit.

Křivka vývoje registrovaných a zrušených .CZ domén je nebývale přesnou výpovědí o stavu tuzemské ekonomiky v minulých 5 letech. Bankroty společností a projektů se v letech 2008 a 2009 promítly do prudkého zvýšení počtu zrušených domén s nezaplaceným obnovovacím poplatkem a do sníženého tempa růstu registrací domén nových.

Počet .CZ domén, jak ukazují statistiky sdružení CZ NIC, stále roste, ale toto tempo se v minulých letech zpomalovalo. Znamená to, že počty nových registrací rostly, s výjimkou roku 2011, pomaleji než počty zrušených domén.

Závislost vývoje HDP a registrací domén nejlépe vynikne, pokud se podíváme na takzvaný Doménový index. Doménový index je dynamický ukazatel, který vychází z poměru mezi změnou počtu nových registrací a zrušených domén. Mírný důvod k optimismu dávají čísla za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich se dá v roce 2013 očekávat mírné oživení.

Zdroj: TZ Active 24.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud