Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 10 budou dostupné 29. července 2015

Pavel Trousil 02.06.2015

Operační systém Microsoft Windows 10 bude dostupný ve formě bezplatného upgradu od 29. července 2015. Nový systém přináší zpět nabídku Start a má celou řadu nových funkcí.

windows10-nahled

Microsoft oznámil, že systém Windows 10 bude od 29. července dostupný v celkem 190 zemích. Známé prostředí je nyní ještě lepší díky celé řadě nových funkcí a bezpečnostních vylepšení. Windows 10 bude dostupný ve formě bezplatného upgradu pro stovky milionů uživatelů systému Windows 7 a Windows 8.1.1  

Ve Windows 10 je zpět oblíbená nabídka Start, ve které je možné snadno vyhledávat soubory a přistupovat k aplikacím a oblíbeným položkám. Windows 10 se rychle spouští, obnovuje z režimu spánku a počítač déle vydrží na baterie. Podle Microsoftu je to dosud nejlépe zabezpečená platforma Windows, jejíž součástí je Windows Hello, Microsoft Passport, antimalwarový program Windows Defender a bezplatné bezpečnostní aktualizace doručované po dobu životnosti zařízení. Upgrade na Windows 10 je navržený tak, aby byl kompatibilní s většinou Windows zařízení a aplikacemi, ať už je zařízení dotykové či uzpůsobené pro práci s klávesnicí a myší.

Novinkou je Cortana, osobní digitální asistentka, která poskytuje relevantní doporučení na základě osobních preferencí uživatele, rychlý přístup k informacím a důležitým schůzkám. Windows Hello zase vítá uživatele jménem a umožňuje jim přihlásit se do svého počítače bez hesla – tedy bezpečnějším způsobem s pomocí biometrických senzorů. Vedle tradičního způsobu ovládání počítače prostřednictvím klávesnice a myši přináší Windows 10 také nové možnosti ovládání hlasem, perem a gesty.

Zcela nový prohlížeč Microsoft Edge umožňuje nové způsoby práce díky podpoře rukopisných poznámek, sdílení a nového režimu pro čtení. Díky integraci osobní asistentky Cortany nabízí Microsoft Edge rychlejší výsledky a obsah přizpůsobený preferencím uživatele. Vedle plnohodnotné sady desktopových aplikací Office 2016 budou k dispozici i nové univerzální Windows aplikace Word, Excel, PowerPoint a Outlook, které nabízí známé uživatelské rozhraní optimalizované pro různá dotyková zařízení.

Funkce Continuum umožňuje na zařízeních přecházet z tabletového režimu do počítače a zpět – včetně možnosti používat telefon s Windows podobně jako plnohodnotný počítač. Xbox na Windows 10 přináší možnosti herní sítě Xbox Live na počítače a tablety s Windows 10. Lidé mohou při hraní her na Xbox One a Windows 10 PC komunikovat s přáteli a sdílet s nimi obsah včetně nahrávek. Hráči také mohou doma streamovat hry z jejich konzole Xbox One do svých tabletů a počítačů s Windows 10. Hry vyvinuté pro DirectX 12 ve Windows 10 budou rychlejší a graficky propracovanější. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud