Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11 je pomalejší než předtím: Microsofte, proč nás tedy nutíš k upgradu?

Jiří Palyza 16.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Výkon systému Windows 11 se podle názoru jednoho z bývalých softwarových inženýrů Microsoftu znatelně snížil. Některé z důležitých prvků uživatelského rozhraní označil za "komicky špatné", u jiných pro změnu poukazuje na skutečnost, že se načítají neúměrně dlouho.

Microsoft před pár dny uživatelům Windows 10 připomněl, že jejich čas na upgrade na Windows 11 je omezený. Také oznámil cenu prodloužení bezpečnostních aktualizací pro desítky po termínu ukončení jejich bezplatné podpory.

Mnohým uživatelům ani netřeba připomínat, že přechod na Windows 11 bude drahý. V současnosti existuje celá řada PC a laptopů, na kterých Windows 10 bezproblémově běží, ale upgrade na Windows 11 služba Windows Update nenabízí. Důvod je prostý: hardwarová nekompatibilita.

Bývalý dlouholetý softwarový inženýr Microsoftu, Andy Young, ale veřejně poukázal na to, co mnoho uživatelů už poznalo na vlastní kůži. Windows 11 je pomalý a nevýrazný. To by mohlo u mnoha věrných příznivců Microsoftu vést k utlumení jejich zájmu o nejnovější verzi systému.

Mohlo by vás zajímat

Andy zveřejnil na síti X několik příspěvků, které ukazují, jak pomalý je Windows 11 v některých klíčových oblastech. Také demonstroval nedostatečný výkon nabídky Start ve Windows 11 a označil její zpracování jako "komicky špatné".

Vysvětluje, že jeho vztah k Windows není negativní, ba naopak. Během svého působení v Microsoftu se spolupodílel na vytváření jeho součástí. Posteskl si ale nad tím, že Windows 11 ve svém současném stavu působí nedokončeně. Pokud statistiky ukazují, že nejnovější software, který vytváříte, významné procento uživatelů frustruje, znamená to jediné: je potřeba na něm ještě zapracovat.

Proč systém Windows 11 zaostává a má potíže s nejjednoduššími úkoly?
 

Doporučovaný obsah ve Windows 11, okna vyhledávacího pole
Uživatelé také poukazují na nadužívání doporučovaného obsahu v okně, které se rozbalí po kliknutí na vyhledávací pole. Windows 11 jsou zřejmě na pozadí v častém kontaktu s webovými zdroji, což se na celkovém výkonu také může projevit.
Zdroj: Windows 11 / Vyhledávání

Podle Youngova tvrzení má Windows 11 problémy při otevírání nabídky Start a zaostává. Je to překvapivé i z toho důvodu, že související prvky se načítají předem v průběhu prvního načítání systému a měly by tedy fungovat okamžitě. To, že Windows 11 není brzděn žádnými hardwarovými omezeními, Young dokládá specifikací svého počítače: CPU Intel Core i9 a 128 GB RAM.

Ostatní uživatelé nenechali Youngovo tvrzení bez odezvy a přidali vlastní videa. V nich demonstrují, jak se jejich Windows 11 v průběhu nejjednodušších úkolů náhle rozhodl zpomalit.

Windows 11 měl jako operační systém údajně vždy podivné chyby a problémy s výkonem. Microsoft obvykle předhání sám sebe v jejich řešení. A uživatelé? Ti se často pokoušejí najít vlastní řešení.
 

Mohlo by vás zajímat

Windows 11 určitě netrpí nedostatkem specializovaných a kvalifikovaných softwarových inženýrů. Někteří uživatelé ale poukazují na skutečnost, že systém by mohla stáhnout posedlost Redmondu vkládáním reklam a propagačních akcí na vlastní produkty.

Od Windows 10 Microsoft vkládá reklamy do běžných prvků uživatelského rozhraní. Systém Windows 11 má přehnaně aktivní a nadšenou sekci s doporučeními, která obsahuje například "Hry pro vás", "Cestovní doporučení", "Populární zprávy z webu" atd. Z toho se dá usoudit, že několik procesů běžících na pozadí může tyto zprávy stahovat ze vzdálených serverů. Mnoho uživatelů sociálních sítí se shoduje, že by omezení této taktiky možná mohlo výkon Windows 11 zlepšit.

Zdroj: Android Headlines, X (1), X (2)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud