Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Z hlediska anonymity jde o nejlepší operační systém: LinuxTails získal update

Jiří Palyza 21.08.2020

Udržení anonymity v prostředí internetu není úplně jednoduché. Existuje však kompletní operační systém, který je zaměřen právě na tento cíl. V jiném operačním systému nenajdete větší sadu nástrojů pro ochranu soukromí, než v Tails. Nyní je k dispozici verze 4.9.

Pokud používáte Windows 10 a přitom si ceníte svého soukromí, musíte zvědavému systému nastavit mnoho pravidel a nainstalovat spoustu softwaru, který vám pomůže jeho zvědavost zkrotit. Jiné to je v případě operačního systému LinuxTails, který získal obrovskou popularitu v důsledku skandálu NSA. Cílem distribuce je poskytnout uživatelům všechny nástroje a možnosti, aby mohli v rámci svých online aktivit pokud možno zůstat v anonymitě.

Výhody
praktický soubor bezpečnostních nástrojů
live-systém pro perfektní ochranu před malwarem

Linuxový live-systém používá různé nástroje, například síť Tor, ale k produktivní práci jsou k dispozici i jiné programy, jako například kancelářská sada LibreOffice nebo poštovní klient Thunderbird. Aby byl start uživatele v novém operačním prostředí co nejjednodušší, všechny programy jsou už konfigurovány předem a lze je tak použít okamžitě.

V aktuální verzi 4.9 nyní administrátoři mohou při výběru hesla používat libovolné znaky a rozložení klávesnice se během instalace automaticky přizpůsobí vybranému jazyku. Vývojáři navíc aktualizovali na nejnovější verzi Thunderbird, linuxové jádro a Tor Browser, a opravili různé bezpečnostní díry. Všechny změny verze 4.9 lze nalézt přímo na stránkách výrobce.

Stáhněte si: Tails a další bezpečnostní nástroje

LinuxTails

LinuxTails 4.9

CHIP hodnotí Dobrý

Linuxovou distribuci Tails je nejlepší používat z DVD nebo USB disku. Nabízí tak rozsáhlé zabezpečení.

Stáhněte si
TorBrowser

TorBrowser 9.5.3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Prohlížeč Tor s otevřeným zdrojovým kódem umožňuje anonymní surfování na internetu.

Stáhněte si
Gpg4win

Gpg4win 3.1.12

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S Gpg4win zašifrujete své e-maily pro zasílání důvěrných zpráv.

Stáhněte si

Tails: tyto nástroje k němu patří také

linuxtails1

Tails obsahuje vše, co potřebujete pro bezpečný pohyb na internetu: prohlížeč, e-mailový klient a instant messenger. | Zdroj: CHIP archiv

V jedné věci je Linux Tails naprosto nemilosrdný: veškerý internetový provoz řídí přes sítě Tor, aby anonymizací chránil soukromí svých uživatelů. K realizaci už nepoužívá Firefox, ale prohlížeč Tor včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin, jako správce hesel nabízí KeePassXC a pro e-mailovou komunikaci spoléhá na Thunderbird s výkonným šifrovacím nástrojem Enigmail. Všechny programy jsou už předem konfigurovány čili jejich použití je snadné.

Pokud by se při spouštění systému objevovaly problémy, dá se nabootovat do režimu řešení problémů (troubleshooting), který zavádí pouze nejdůležitější komponenty systému.

IDEÁLNÍ PRO SURFOVÁNÍ, ALE NE JAKO NÁHRADA ZA WINDOWS

Přestože Tails nabízí vše, co potřebujete pro práci na PC, live systém nelze použít jako náhradu za Windows. Pokud při používání internetu nechcete po sobě zanechávat žádné stopy, použití live systému je vhodnou možností. Anonymní surfování je ale také otázkou trpělivosti, připojení přes sítě Tor si vybírá svou daň v podobě pomalejších odezev. Proces šifrování a struktura sítě holt nejsou určeny pro vysokorychlostní surfování, ale především pro zachování anonymity.

Dobré na linuxové distribuci Tails je, že všechny nejběžnější aplikace, které obsahuje, jsou už předem konfigurovány. Takže je můžete hned spustit a používat. Zdlouhavá práce na různých nastaveních softwaru tak odpadá a není nutná. Proto je Tails velmi doporučován k používání jako live systém, který chrání soukromí uživatele. Tails se dá také snadno testovat ve virtuálním stroji.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod nebo drzý padělek – linuxfx wx je windows 10 podobný jako vejce vejci


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud