Menu

Ideální pro přechod, nebo drzý padělek? Tento Linux je stoprocentní kopií Windows 10

20.07.2020 07:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ideální pro přechod, nebo drzý padělek? Tento Linux je stoprocentní kopií Windows 10

Ideální pro přechod, nebo drzý padělek? Tento Linux je stoprocentní kopií Windows 10 | foto: CHIP

Kdo se chce rozloučit s Windows 10, může si koupit Mac, Chromebook, nebo jednoduše přejít na Linux. Mnoho linuxových ditribucí je nyní přizpůsobeno začátečníkům s tímto OS a nabízí spoustu uživatelského pohodlí.

Nyní se objevila nová distribuce, která sází na úplnou podobnost s Windows 10: Linuxfx WX. Od ukončení podpory Windows 7 bylo mnoho uživatelů Windows se svým systémem nespokojeno. Windows 10 jsou už po několika letech vývoje v pořádku, ale zdaleka ne dokonalé. Microsoft si rád sáhne na uživatelská data, aktualizace občas obsahují spoustu chyb a mnoho integrovaných součástí, jako je například vyhledávání, stále není použitelné.

Pokud nechcete přejít na drahé zařízení od Apple, nebo Chromebook, nabízí se použít některou z distribucí Linuxu. Mnoho z nich se snaží přechod od Windows usnadnit: například Ubuntu, Mint a další. Relativně nová distribuce Linuxu z Brazílie jde ještě o krok dále. Linuxfx WX Desktop je přesná kopie Windows 10 – alespoň pokud jde o pracovní plochu.

Stáhněte si: Linuxfx WX Desktop

linuxfx-logo

Linuxfx WX Desktop 10.4

CHIP hodnotí Dobrý

Distribuce Linuxu založená na Ubuntu, která se vzhledem velmi podobá Windows.

Stáhněte si

 

Výhody
design Windows 10 usnadňuje přechod
prohlížeč a kancelářská sada jsou už předinstalovány
lze spouštět soubory exe a msi

Linuxfx: jak vypadá klon Windows

linuxfx1

Alespoň co se týče pracovní plochy, Linuxfx je Windows 10 nápadně podobný.

Při prvním spuštění Linuxfx WX Desktopu by se uživatelé Windows mohli cítit jako doma. Od Microsoftu je zkopírováno nejen pozadí a logo, dokonce se nabízí v průběhu instalace i Cortana jako průvodce. I Průzkumník souborů vypadá podobně jako ve Windows 10.

Jakmile otevřete nabídku Start, příbuznost s Windows už se přeci jen začne vytrácet. Přestože je návrh stále velmi podobný systému Windows 10, v nastavení můžete rychle vidět, že vliv Windows nejde úplně do jádra. Uživatelé získávají Linux s desktopem Windows – na první pohled pohodlným, ale pořád jde o Linux.

Distribuce vycházející z Ubuntu ale vůbec není špatná. Výběr předem instalovaného softwaru je poměrně rozsáhlý: kromě Libre Office a běžných doplňkových nástrojů najdete na palubě také mediální software Kodi, herní platformu Steam a celou řadu kancelářských nástrojů. Pokud jde o komunikační nástroje, výběr máte více než bohatý. Uživatelé si mohou vybrat mezi Skype, Telegramem, Zoomem, Teams a různými dalšími nástroji.

K dispozici je také režim live, takže systém lze testovat bez nutnosti instalace – pro zvědavé uživatele docela pohodlné.

Nejlepší linuxové systémy pro přechod od Windows 10

linuxfx2

Zorin OS je další distribucí Linuxu, která je velmi podobná Windows 10. Je vybavena velmi stylovým rozhraním.

Pokud to s přechodem od Windows 10 k Linuxu myslíte vážně, je přeci jen lepší sáhnout po vyspělejší distribuci. Experimenty, jako například Linuxfx WX Desktop se mohou zdát na první pohled atraktivní, ale pro produktivní činnost mají přeci jen svá omezení. Pokud hledáte distribuci Linuxu, která má jak elegantní design, tak i rozhraní podobné Windows 10, zkuste sáhnout po Zorin OS. Derivace Ubuntu je dodávána s přizpůsobitelným rozhraním ve vzhledu Windows 10, XP nebo Mac.

Zeštíhlený Linux Lite, který je založen na LTS verzi Ubuntu a je proto obzvlášť stabilní, je také uživatelsky vstřícný. Nenápadná distribuce je vybavena solidním softwarem a působivou podporou ovladačů.

Pokud byste přeci jen raději dali přednost některé ze známějších distribucí Linuxu, pro přechod od Windows a začátek s Linuxem je také vhodná distribuce Mint. Oblíbené systémy mají tu výhodu, že široká základna fanoušků může rychle pomoci s otázkami nebo nastalými problémy. Aktuální verze 20 má už také dlouhodobou podporu a boduje čerstvým rozhraním.

Jak dlouho to bude fungovat?

Na první pohled vypadá brazilský Linux jako perfektní řešení pro ty, kdo uvažují o přechodu od Windows 10: jde o jejich přesnou kopii. Pokud se ale do systému více ponoříte, zjistíte, že jde jen o iluzi. Plocha sice jakoby systému Windows 10 z oka vypadla, ale kliknutím na nastavení se rázem vše vyjasní: jde stále o Ubuntu. Zaučení s novým systémem tedy přeci jen bude nutné.

Kromě toho nemůže trvat dlouho, aby distribuce fungovala takto a zcela volně. Nejen obrázek na pozadí a logo, ale také bezmála všechny ikony nepocházejí z Linuxufx. Tady tvůrci distribuce se zdroji Microsoftu poněkud zariskovali, ač už jsou ikony v designu fluent jakkoliv elegantní. Nebylo by tedy žádné překvapení, kdyby Windows Linux brzy zmizel.

mohlo by vás také zajímat: hezčí windows 10 – zorin OS ukazuje, jak by mohl vypadat linux

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Windowsfx

  Professional Edition
  25 $ za počítač
  Plná verze, všechny funkce
  Neomezené použití
  Sériový registrační klíč
  Přímá podpora vývojářů

  Reagovat na komentář

  LINUXFX

  Reakce na Petr Luprich: Linux není pro uživatele, kteří jej nechtějí používat. Takže pokud ten čas, kdy vám linux půjde bezproblémově nainstalovat nepřijde, tak se vůbec nic nestane.

  Reagovat na komentář

  LinuxFX

  Dobrý den
  Ano LinuxFX by mohl nahradit Windows až bude bezproblémová instalace. Windowsi které používám už od verze 3.1 které tenkrát byli na 10ti disketách jsem nainstaloval vždy bez problémů, což o LinuxFX říci nemohu, nainstaloval jsem je na externí HDD a nechť dělám co dělám vždy mám při spouštění: error:file/bo­ot/grub/ i386-pc/normal/mod not atd a jelikož jsem staršího data angličtinu neovládaje tak jsem víte kde, takže linuxi opět odložím a doufám že se ještě dožiji času kdy i linuxi budou bez problému instalovatelné.
  Přeji krásný den, Petr

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení