Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zahlcují Windows 11 váš počítač? Štíhlá linuxová alternativa zaručeně poběží

Jiří Palyza 02.06.2022

Systém Windows 11 má na hardware poměrně vysoké nároky. Pokud máte starší počítač a přesto jej chcete i nadále využívat, může být dobrým řešením alternativní operační systém Linux Lite.

Hardwarové požadavky Windows 11 jsou poměrně vysoké. Uživatelé, kteří chtějí i nadále používat starší počítače, mohou sáhnout po alternativě ze světa Linuxu, distribuci Linux Lite. Je založena na Ubuntu LTS, je velmi úsporná a chce usnadnit práci zejména uživatelům, kteří zvažují přechod od systému Windows.

V aktuální verzi 6.0 se toho hodně změnilo:

– nový motiv Materia přináší osvěžení vzhledu plochy,
– přibyly nové funkce, jako například klávesnice na obrazovce, lupa a čtečka obrazovky,
– novým výchozím prohlížečem je Chrome.

Důvodem je skutečnost, že Ubuntu nyní spoléhá na snap balíčky pro Firefox a vývojáři systému nechtějí uživatelům, kteří přecházejí z Windows, vnucovat několik verzí správců balíčků. Firefox ale samozřejmě lze instalovat později.

Nové centrum pro monitoring systému kombinuje správce úloh a přehled procesů. Další podrobnosti o aktualizované verzi jsou uvedeny v detailních poznámkách k vydání.

linuxlite-logo

Linux Lite (64 bit) 6.0

CHIP hodnotí Dobrý

Linux Lite je konfigurovaný tenký Linux, založený na Ubuntu.

https://www.linuxliteos.com/download.php

 

Linux Lite: systém pro uživatele, kteří zvažují přechod od Windows

ll-1

Tenký, nenápadný a snadno použitelný systém Linux Lite má ucelenou koncepci. | Zdroj: Linux Lite

Podobně jako i jiné linuxové distribuce si můžete Linux Lite snadno vyzkoušet v režimu live. Pokud si ISO soubor se systémem vypálíte na DVD, nebo si například pomocí balenaEtcheru vytvoříte spouštěcí USB flash disk, můžete si Linux Lite otestovat na vlastním hardwaru bez nutnosti instalace. Základní systém Windows tím není nijak ovlivněn.

Jakmile byste se rozhodli nový systém instalovat, nastoupí jednoduchý instalátor, známý z prostředí Ubuntu. Ihned po instalaci se zobrazí praktická nabídka s nápovědou, která pomůže s nastavením. Týká se to například načítání aktualizací, instalace ovladačů nebo vytváření bodu zálohy systému.

balenaetcher-logo

balenaEtcher – Image na USB a SD kartu 1.7.3

CHIP hodnotí Dobrý

S freewarem balenarEtcher (dříve známý jako Etcher) můžete snadno přenášet image soubory Windows, Linuxu, Macu a dalších operačních systémů na USB flash disky a paměťové karty.

https://www.balena.io/etcher/

 

Tenký a s dobrou výbavou

ll-2

Softwarové vybavení je dobré a uživatelé si mohou snadno instalovat i vlastní oblíbené nástroje. | Zdroj: Linux Lite

Desktop Xfce, který je součástí instalace, je vstřícný pro začátečníky v prostředí Linuxu. Podobně jako i jiné linuxové distribuce a jak jsme nakonec i z linuxového prostředí zvyklí, Linux Lite disponuje dobrou softwarovou výbavou. Obsahuje internetový prohlížeč, grafický editor GIMP, kancelářskou sadu LibreOffice i multimediální přehrávač VLC. Součástí systému je dobrá základní sada nástrojů, které téměř není co vytknout.

Vynikající je také podpora ovladačů a systém uživatelům také pomáhá s konkrétními nastaveními a funkcemi. Jedinou nevýhodou je, že podobně jako v případě Ubuntu je k dispozici ke stažení pouze 64bitový obraz systému.

Hardwarové požadavky

Minimální Doporučené
CPU 1 GHz 1,5 GHz
RAM 768 MB 1 GB
Paměťové úložiště 8 GB 20 GB
Rozlišení 1024 x 768 px 1366 x 768 px

 

Ideální pro starší hardware

Úsporný systém, jako je Linux Lite, je ideální pro provoz staršího hardwaru. I když si pořídíte nový notebook a přejdete na Windows 11, můžete svůj dosavadní počítač s Linuxem Lite využívat i nadále. Možná nakonec Linuxu přijdete na chuť.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud