Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zapomenutý nástroj: Google vypnul jednoho z kostlivců, který existoval přes dvě desetiletí

Jiří Palyza 14.12.2021

Už se nedožila svých jednadvacetin: nástrojová lišta Google pro Internet Explorer. V průběhu minulého týdne vývojáři tento letitý zapomenutý nástroj vypnuli. Nabízí se otázka, jak to, že až doposud vůbec ještě běžel?

Rozšíření prohlížeče mělo ve své době pro uživatele několik důležitých funkcí. Prostřednictvím nástroje byla například přímo dostupná stránka vyhledávání Google. Současně jej šlo v případě potřeby použít jako blokátor vyskakovacích oken. Jeho zřejmě nejdůležitější funkcí bylo zpřístupnění vyhledávání na webu a oprava pravopisu. O celé věci se zmiňuje server Ars Technica ve svém příspěvku "Take one last look at Google Toolbar, which is now dead". Po téměř 21 letech (což by nastalo 11. prosince) s nástrojem Google Toolbar společnost končí.

Co je kuriózní: Google původně neučinil žádné oficiální prohlášení o provedené změně. Americký server chtěl připravit příspěvek k výročí jednadvacetin nástroje, které připadalo na sobotu. Při poslední kontrole ale jeho autoři v informačním příspěvku od Google zjistili, že její panel nástrojů "už pro instalaci není k dispozici". Google se o tom zmiňuje na své stránce support.google.com v příspěvku "Instalace lišty Google Toolbar".

Google toolbar: v poslední době byl použitelný pouze v Internet Exploreru

ie

Po bezmála 21 letech se Google Toolbar stává minulostí. A Microsoft dělá vše pro to, aby uživatelé přestali IE používat. Jeho podporu ukončí v polovině příštího roku. | Zdroj: Internet Explorer

Místo ukončeného nástroje nyní Google odkazuje na používání vlastního prohlížeče Chrome. Panel byl beztak dostupný pouze pro prohlížeč Microsoft Internet Explorer, který, jak známo, stejně vyklidil pole prohlížeči Edge. Mezitím měli k produktům Google přístup i uživatelé Firefoxu.

Panel nástrojů Google byl vydán na konci roku 2000, tedy v době, kdy měl na jedné straně Internet Explorer mezi prohlížeči takřka monopolní postavení, a na straně druhé byla rozšíření prohlížečů, jakým byl i tento projekt od Googlu, velmi módní.

Vzhledem k neustále se rozšiřující nabídce funkcí Firefoxu, Chromu a dalších prohlížečů je překvapivé, že Google udržoval panel nástrojů tak dlouho. Zejména když si k tomu uvědomíme, kolik mnohem slibnějších projektů internetový gigant v posledních letech opustil.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud