Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zásilkovna varuje před podvodnými e-maily: buďte ve střehu

Pavel Trousil 11.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Obzvláště před Vánoci využívá řada lidí služeb přepravních společností. A toho zase využívají kyberzločinci. Snaží se zákazníky nachytat na falešný e-mail, nebo SMS zprávu od Zásilkovny a dalších společnostní. Jde jim o přihlašovací údaje a peníze.

Kapitoly článku

Vypadá to jako e-mail od Zásilkovny, ale Zásilkovna s ním nemá nic společného. Kyberzločinci v e-mailu napodobují grafiku této společnosti a snaží se uživatele přimět k tomu, aby klikli na odkaz v e-mailu. Jde o klasický phishing.

Podvodná zpráva
Takhle může vypadat podvodný e-mail od Zásilkovny.
Zdroj: Screenshot podvodného e-mailu, redakce
Podvodná zpráva
Odkaz vede na falešnou stránku, kde nepozorný uživatel odevzdá své finanční údaje zločincům.
Zdroj: Screenshot podvodné stránky, redakce

Odkaz ve falešném e-mailu vede na stránku, kde je formulář pro zadání přístupových údajů do aplikace banky, elektronického bankovnictví nebo údajů o platební kartě. 

Podvodná zpráva
Další příklad podvodného e-mailu.
Zdroj: Screenshot podvodného e-mailu, Zásilkovna

Podle čeho poznáte, že e-mail není ze Zásilkovny?

  • chyby a nesmyslné věty - například formulace „Čeká na vás (1) balíček  dodávka.“ nedává smysl, nejednotná velká a malá písmena, Zásilkovna by svým klientům nepsala „Ahoj“. 
  • e-mail přijde z podezřelé adresy (jedná se o směsici náhodných čísel a písmen. Je potřeba se podívat na celou e-mailovou adresu odesílatele (notifikace ze Zásilkovny o zásilkách chodí z e-mailové adresy [email protected])
     

Mohlo by vás zajímat

Co s podezřelým e-mailem?

Pokud vám nějaká podobná podezřelá zpráva dorazí, máte podle Zásilkovny zablokovat odesílatele, e-mail označit jako spam a smazat jej. V žádném případě neklikejte na odkazy ve zprávě ani nevyplňujte údaje. O podvodu můžete dát vědět na [email protected].

Zdroj: Zásilkovna
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud