Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Appky od Benziny

redakce 05.11.2018

Nedávno síť čerpacích stanic oslavila své osmdesátiny a možná jako dárek svým věrným příznivcům připravila dvě aplikace, které rozhodně stojí za to mít ve svém mobilu!

Mycí digi linka

screenshot-20181105-192416 screenshot-20181105-192427 Tou starší je aplikace Mycí digi linka – a můžete si ji stáhnout ze svého obchodu pro mobilní aplikace. A proč na ni upozorňujeme? Protože ukazuje, že viditelných novinek světa Internetu věcí, šikovných aplikací a spokojených řidičů je stále málo. Je krásný den a vy vletíte do louže, a ještě k tomu vás protijedoucí náklaďák ohodí špinavou mastnou směsí hlíny a vody, a kdo ví, čeho ještě. Takhle přece nemůžete na jednání, ostatní účastníci by se vám vysmáli. Tak špinavé auto na silnici prostě nepatří. I když je to třeba nejlepší český kombík všech dob.

Vy ale, aniž byste opustili auto, si nainstalujete tuto aplikaci, zadáte registrační značku svého auta a upravíte platební podmínky, to znamená, že zadáte číslo vaší kreditní karty. Šup – a je nainstalováno. Po opětovném spuštění aplikace si tato zjistí z dostupných informací, kde se nacházíte a sama vám navrhne, kde se nachází nejbližší mycí linka Benziny. Vyberete si místo a klepnete na něj. A hned vidíte díky IoT kameře, zda u vrat mycí linky někdo stojí nebo ne, zda je myčka obsazená nebo prázdná. Kamery, prvky Internetu věcí v praxi, vám udělají podrobný rozbor situace.

Sláva, nikdo tam není, šup a jedete tam. Když je volno, přijedete hned k bílé čáře, pokud vám tam někdo mezitím vjel, musíte chvíli počkat, než k ní najedete.  A ejhle, kamera rozpozná automaticky vaši registrační značku, vy zvolíte mycí program, dostanete na něj dokonce desetikačku slevy a je to. Můžete vjet do myčky. Aniž byste opustili svůj vyhřátý nebo dobře naopak vychlazený vůz.

Tedy, aniž byste opustili svůj vůz. Po zkušenostech, kdy mi nedávno – díky mé blbosti – vyrvaly mycí kartáře anténu, ji doporučuji sundávat před vjezdem do myčky – a to radím i vám. Najedete přesně na místo, až se rozsvítí nápis STOP, že stojíte pro myčku ve vhodné pozici. A kartáče se začnou točit.

Mezitím někde daleko je vám z karty stržena částka za mytí. Ke kartáčům se přidává i voda a váš vůz je myt. Aplikace změní náhle svůj výzor a dle „luxusnosti“ programu vám na obrazovce běží časomíra, kolik času ještě zbývá do úplného umytí a osušení vašeho vozu. Nevím, jak to chlapci programátoři udělali, ale tahle časomíra je docela přesná. Nejlevnější mytí za 109 korun pořídíte za 99 korun, stržených z vaší karty. A délka tohoto programu, ať v Nymburce nebo v Praze na Barrandově, trvá vždy pět minut. Jo, abych nezapomněl, první mytí máte po nainstalování aplikace zadarmo!

Takže, neztrácíte čas chozením na prodejnu, což je ale docela škoda, protože většina prodejen Benziny se změnila v prodejny s bohatou nabídkou pokrmů i nápojů. Navíc každá prodejna je vyvoněná speciální vůní, kterou navrhli odborníci právě pro každou z nich.

Zvykejte si, v novém digitálním světě budete využívat služby a platit, aniž byste s někým komunikovali. Ostatně většina z nás taky raději nakupuje v e-shopech a ne v krámě, kde vám milá prodavačka (ve snaze prodat) i poradí, že ty oranžové kalhoty fakt ne, ale ty fialové určitě ano.

Mezitím je vaše auto osušeno a umyto. A vy můžete vyrazit na novými dobrodružstvími na silnice plné tolerantních, elegantních a jemně vychovaných řidičů, kteří vám dají přednost, neshazují vás z dálnice a prudce před vámi nebrzdí, že?

Platby Benzina

screenshot-20181105-192524 screenshot-20181105-192540 Druhá aplikace, by se měla jmenovat spíše Platby Benzině, protože vy platíte za čerpání pohonných hmot. A Benzina je opět tím, kdo ukazuje, jak se moderní služby digitální doby promítají až do vaší peněženky. Mám radost, že jsem byl jedním z prvních uživatelů této aplikace v této republice. Princip je podobný. Nainstalujete, zaregistrujete si svou kreditní kartu a zadáte ochranné heslo, aby někdo náhodou nemohl tankovat v případě ztráty mobilu tak zvaně „na vás“.

Přijedete ke stojanu, a pokud jde o samoobslužnou stanici, jaká je třeba u Tesca v lázeňských Poděbradech nebo ve Vysokém Mýtě při výjezdu na Litomyšl, zapnete aplikaci, přihlásíte se a povolíte naskenování QR kódu na čerpacím stojanu, u kterého stojíte. Pak zadáte částku, kterou chcete maximálně utratit – a čerpáte. Když částku nedočerpáte, odečte se vám jen tolik, kolik jste skutečně odebrali pohonných hmot.

screenshot-20181109-082359 screenshot-20181109-082431 Pokud jde o klasické stojany, pak načerpáte, oskenujete QR kód stojanu a potvrdíte platbu za benzín nebo naftu. Takže, výhoda je opět, že nemusíte chodit na prodejnu a tam platit. Vy přece máte zaplaceno, což potvrdí i účtenka, která se vám ukládá do seznamu. Účtenky můžete stáhnout v PDF do zařízení, kde je apka instalována, anebo nechat rovnou poslat na váš e-mail, pak se účetnka ve formátu PDF přelepí jako příloha a vy si ji můžete vytisknout nebo archivovat.


Hodnocení

Vůči aplikaci digitální myčky nemám vůbec žádné připomínky a je to aplikace, které bych dal klidně i hlas v soutěži o nejlepší aplikaci roku.

Platby ale jsou ušité trochu horkou jehlou. Tak za prvé bych tu čekal – jako je to u digi myčky – mapu nejbližších čerpacích stanic. To zcela bez debaty je opravdu ostuda, že tuhle věc tam Benzina nedala.

Za druhé pak způsob placení, kdy si můžete zadat jen jednu kreditní kartu. A co když jste podnikatel a jednou platíte „za svou jízdu“ a podruhé „za služební“ z firemní karty?

Za třetí. Benzina používá předplacených karet k tomu, aby jejich držitelé mohli získat slevu typicky od 0,50 do 1 koruny z litru čerpaných hmot. Proč není zavedena tato karta i do možnosti placení u této apky? Pokud totiž používám předplacenou kartu, stejně musím jít dovnitř zaplatit, a pak jsou my Platby Benzině vlastně k ničemu.

Přesto ale beru Benzinu jako průkopníka moderní digitální doby a věřím tomu, že mnou kritizované nedostatky se brzy odstraní a vše bude fungovat tak, jak bych čekal. Ostatně, digi linka na mytí budiž etalonem – a nejen pro Benzinu a její aplikace, ale i pro další firmy, které poskytují služby.

Benzina se hodně změnila. Jde o síť moderních čerpacích stanic, osazených příjemnými lidmi, s čistým prostředím nejen u stojanů, ale i v prodejnách. Ten skok od stanice s nepřetržitým provozem v Motole a na Proseku v osmdesátých letech minulého století, kde jste za to, že jste si přijeli natankovat po osmé večerní málem dostali od obsluhy před „držku“, k dnešním prodejnám, to je mohutný skok. A je to dobře. A kdo by čekal, že zrovna Benzina bude ledoborcem, který drtí kry nabídky zajímavých aplikací a služeb, kterými zrovna tyhle dvě apky jsou? V době, kdy u stanic jiných majitelů máte sice kartu, ale zatím jejich využití ustrnulo v době někdy před dvaceti třiceti lety. Apky jsou svěžím vánkem v nabídce obchodů pro mobilní přístroje, a především pak mycí digi linka je aplikace, která může sloužit ostatním za vzor. Nápadem, provedením, využitím, snadností obsluhy, zapojením prvků IoT, o kterých se hodně mluví. Benzina s ní předběhla dobu – i konkurenci.

Řečeno slovy jednoho důstojníka z jednoho českého filmu natočeného podle jednoho našeho skvělého humoristy: „A tak to ma byť!“

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud