Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Apple a Google spolupracují na omezení stalkingu pomocí AirTagů

Pavel Trousil 03.05.2023

Zařízení pro sledování polohy (Bluetooth trackery), jako například AirTag, mají sloužit k nalezení věcí, jako jsou klíče, nebo peněženka. Zneužívají se ale také sledování osob. Tomu chtějí technologičtí lídři Apple a Google zabránit a předložili návrh průmyslové specifikace, který by tomu měla zabránit.

"Sledovací Bluetooth zařízení přinesla uživatelům obrovské výhody, ale také možnost nežádoucího sledování, což vyžaduje řešení v rámci celého odvětví," řekl Dave Burke, viceprezident společnosti Google pro vývoj systému Android.

Podle společné tiskové zprávy obou firem budou mít zainteresované strany tři měsíce na to, aby se podělily o své připomínky k implementaci. Apple a Google ji plánují vydat do konce roku 2023. Podporována bude "v budoucích verzích systémů iOS a Android". Návrh už získal podporu od společností Samsung , Tile, Chipolo, Anker's Eufy a Pebblebee, stejně jako řady bezpečnostních a zájmových skupin.

Tyto nové standardy by měly minimalizovat možnosti zneužití této technologie a usnadní odhalování nežádoucích sledovacích zařízení. Apple AirTag, který byl původně navržen k nalezení klíčů, telefonů a zavazadel, byl často zneužit ke sledování a obtěžování lidí. Jedno vztahové drama dokonce skončilo tím, že AirTag pomohl ženě vystopovat a zabít jejího přítele. A nejen lidé mohou být nechtěně sledováni pomocí Bluetooth zařízení. Podle zpráv je zloději používají ke krádežím luxusních automobilů.

Apple od uvedení svých zařízení AirTags v roce 2021 už některé funkce proti sledování zavedl. Například aktualizoval zařízení tak, aby v určitém okamžiku po oddělení od majitele vydávala co nejhlasitější zvuk. Aplikace pro Android také dokáže detekovat zařízení AirTags a další sledovací zařízení kompatibilní s funkcí Find My, která mohla být někomu podstrčena.
Zdroj : Apple, Internet Engineering Task Force


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud