Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple MacBook Pro M2 má pomalejší SSD než model s M1 čipem

redakce 27.06.2022

Nové MacBooky Pro s procesory M2 se už začaly prodávat, což ocenili všichni, kdo touží po přenosném, ale velmi výkonném laptopu. Očividně ale novinka není výkonnější ve všech směrech.

Kapitoly článku

Apple konkurenci docela vypálil rybník. Jakkoliv se jeho současné notebooky mohou zdát drahé, tak když budete potřebovat přenosný stroj na úpravu grafiky nebo třeba střih videa, nenajdete v dané cenové kategorii moc konkurentů. To platilo už pro modely s čipem M1, přičemž M2 je vlastně jeho evolucí a má přinést ještě vyšší výkon při stejné spotřebě. Z velké části i díky tomu, že vývojáři aplikací se velmi rychle na ARM architekturu adaptovali, funguje většina programů skutečně „jak z praku“. 

Procesory M1 a M2 / Zdroj: Apple

Procesory M1 a M2 / Zdroj: Apple

Docela slušný rozdíl

Ne vše je ale tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Několik testů už prokázalo, že v Cupertinu tak trochu šetřili u nejlevnějších MacBooků Pro M2 na jejich úložišti. SSD má totiž u nejlevnější varianty s 256 GB SSD podle testů výrazně horší parametry, než starší MacBook Pro M1 se stejně velkým diskem. Konkrétně se bavíme o hodnotách zápisu 1463 MB/s u M2 čipu proti 2215 MB/s u čipu M1. Při čtení je ještě větší rozdíl, konkrétně 1446 MB/s v případě čipu M2 a 2900 MB/s u M1. U vyšších konfigurací, tedy v případě úložišť o kapacitě 512 GB a více, nebyly rozdíly nijak zásadní. 

Proč je disk u M2 pomalejší?

Na fórech a mezi odborníky se samozřejmě ihned rozjela debata, proč tomu tak je. Vysvětlení na sebe nechalo čekat přesně do první rozborky nového nejlevnějšího MacBooku Pro. Ten má jeden paměťový čip o velikosti 256 GB, přičemž starší model měl dva 128GB čipy. Z toho samozřejmě těžil, protože paralelně pracující datová úložiště v praxi dosahuje vyšších hodnot čtení i zápisu. Apple se k tomu to kroku uchýlil patrně čistě z pragmatického důvodu – s nejvyšší pravděpodobností prostě vychází cenově lépe jeden větší paměťový čip než dva menší.

| Zdroj: YouTube/Max Tech, "M1 vs M2 MacBook Pro - ULTIMATE COMPARISON!"

Pravdou nicméně zůstává, že i tak je pořád MacBook Pro velmi výkonným strojem. Horší hodnoty zápisu i čtení se v praxi projeví při práci s velkými soubory, kdy načtení nebo třeba uložení práce může trvat o něco málo déle (maximálně v řádu vteřin), významné zhoršení komfortu práce by to ale představovat nemělo. Ostatně třeba pro střih videa bude asi drtivá většina kupujících volit některou z vyšších variant paměti v konfigurátoru.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud