Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple představil chytré brýle jako ze sci-fi seriálu: budou stát 90 tisíc korun

Jakub Fišer 06.06.2023

Společnost Apple chce stanovit nový trend v hybridní, mixované realitě. Včera na konferenci WWDC23 představila zbrusu nový produkt od roku 2015, kterým jsou chytré brýle Vision Pro. Tento unikátní kus hardwaru je nyní k dispozici pro vývojáře, příští rok půjde do prodeje.

Kapitoly článku

Brýle Vision Pro je zařízení mixované reality, tedy hybridem mezi virtuální a rozšířenou (augmentovanou) realitou. Umožňuje zcela zatemnit výhled, ale nabídnout i transparentní průzor, aby uživatel viděl okolí. Uživatelské prostředí je tím pádem umístěno jakoby do skutečného světa.

Jak Vision Pro funguje?

Zařízení o velikosti lyžařských brýlí má vlastní rozhraní i operační systém. Ten se po nasazení zobrazí v reálném světě přímo před uživatelem. Ovládání a průchod systémem pak už probíhá čistě očima, popřípadě pohybem ruky nebo hlasovými povely.

Velký potenciál má Vision Pro v oblasti zábavy a produktivity. Umí totiž odclonit okolní osvětlení a vytvořit přímo před vašimi zraky obří plátno s kinem. Apple to příjemně demonstroval třeba v letadle, kde najednou nevidíte okolní cestující, ale užíváte si imerzivní zážitek z kina.

V oblasti práce umí brýle vytvořit virtuální kancelář, kterou si nadesignujete sami, díky čemuž můžete z jakéhokoliv koutu světa pracovat na dobře známém místě, kde se umíte soustředit. S Vision Pro navíc fungují běžné periferie, jako je Trackpad nebo Magic Keyboard. Umí se však spojit i s dalšími produkty Apple: iPhonem, iPadem, hodinkami Watch či počítači Mac.

| Zdroj: Apple / YouTube kanál

Výbava a specifikace

Co se týče designu, jde o kombinaci látky a skla. Uvnitř se nachází víc jak 11 senzorů (senzor okolního osvětlení, LiDAR skener, senzor duhovky atp.) a výkon zajišťuje čipset M2 a R1 – nový procesor pro rozšířenou realitu.

Brýle nabízí vlastní reproduktory ve výšce uší, nicméně výrobce doporučuje používání sluchátek AirPods. Zařízení je kompletně bezdrátové, baterie umožní práci na 2 hodiny. Po připojení do přenosného zdroje pak zvládne headset fungovat celý den.

Cena a dostupnost

Apple v tuto chvíli dal zařízení všanc vývojářům, aby pro něj připravili aplikace, které Vision Pro následně „prodají“ zákazníkům. A kdy bude produkt k dispozici? Zkraje příštího roku se dostane do USA, v průběhu příštího roku pak zamíří i na další trhy. Cena byla stanovena na 3499 dolarů, tedy necelých 93 tisíc korun včetně DPH.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud