Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Core Tuner 2

redakce 19.02.2013
info ikonka
Zdroj:

Uveřejněno na Chip DVD 03/13.

 

Obrázek odebrán.

Core Tuner 2 umožňuje optimalizovat využití procesoru, čímž lze dosáhnout zrychlení určitých programů. Můžete si nastavit vysokou prioritu pro aplikace, které jsou pro vás důležité a které chcete, aby šlapaly co nejlépe a co nejrychleji. Core Tuner vyhodnotí priority aplikací a pokud se nebude dostávat dostatečný výkon procesoru pro obsloužení všech procesů, začne se ubírat výpočetní síla těm s nižší prioritou. Existují zde také profily, jediným přednastaveným je profil pro hraní her, kdy se vypne vše nepotřebné a hra pak bude mít k dispozici víc než obvykle. Další funkcí Core Tuneru je přizpůsobení si programů spouštěných při každém nastartování systému.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Core Tuner 2 v hodnotě 400 Kč, která slouží k optimalizaci využití jader procesoru.

 

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • On-line registrace
Obrázek odebrán. Prostředí: Vlevo je základní menu, napravo od něj pak hlavní okno obrazovky. Nic jiného běžně nebudete potřebovat.

Automatická optimalizace

Jakmile máte nainstalovaný a spuštěný program Core Tuner 2, automaticky se optimalizují některé procesy. Jde například o nastavení nižší priority pro žrouta výkonu, který má na starosti indexaci položek pro vyhledávání, a zrychlení spouštění aplikací. Druhá zmíněná automatická funkce je ve výchozím stavu nastavena na poskytnutí vysoké priority po dobu 5 sekund pro veškeré aplikace, které byly právě spuštěny. Přizpůsobit nebo třeba vypnout toto zrychlení lze v záložce »Nastavení | Live-tuner«.

Obrázek odebrán. Zdroje: Pěkně graficky zaznamenané průběhy vytížení systémových prostředků. Můžete zde zjistit, jestli není třeba jedno jádro přetěžované.

Manuální optimalizace

Podstatou aplikace Core Tuner 2 je poskytnou uživateli prostor pro individuální rozložení výkonu procesoru. Pro začátek stačí nastavit v záložce »Procesy« vyšší prioritu všem aplikacím, které neběží na pozadí, ale ve kterých naopak přímo pracujete. Není zrovna příjemné, když děláte ve Photoshopu náročnou grafiku a chod není úplně plynulý, protože si nějaké blbosti ukousnou velkou část procesoru. Většinou to můžou být třeba nejrůznější testy na pozadí, již zmíněné indexování pro vyhledávání atd. Přepněte se tedy do záložky procesy a nastavte vyšší nebo vysokou prioritu všem aplikacím, které si to zaslouží. Můžou to být třeba grafické aplikace, programy pro stříhání videa, hry, vývojové softwary – záleží na vás a vašem stylu používání počítače. Stačí vybrat odpovídající proces, kliknout na něj pravým tlačítkem a nastavit požadovanou prioritu. Pokročilí uživatelé si mohou také pohrát s nastavením jader procesoru. Některým programům můžete přes pravé tlačítko odebrat určitá jádra procesoru a nechat tak ty zbývající pro užitečnější procesy.

Tip: Veškeré změny, které jste provedli ať už v nastavení priority nebo přiřazení jader procesoru najdete pod položkou »Pravidla«.

Obrázek odebrán. Profil Gaming: Pokud se chystáte vrhnout na náročnou pařbu a chcete mít k dispozici co nejvíc výkonu, zapněte si profil Gaming.

Přizpůsobení aplikací spouštěných s operačním systémem

Občas se stane, že nainstalujete nějaký program a ten se sám zapíše do aplikací spouštěných po startu Windows. Byť jej třeba vůbec nevyužíváte, tak prostě běží na pozadí, protože si výrobce myslel, že to tak bude lepší. Takovýto program jen zbytečně zatěžuje váš stroj a jeho přínos je nulový nebo téměř nulový. Pokud se nastřádá podobných „parazitních“ programů více, tak to může znatelně ovlivnit plynulost práce i výkonných počítačů. Jednou za čas je dobré prozkoumat všechny programy spouštěné po startu Windows a případně odstranit ze seznamu spouštěných ty, které nepotřebujete. Klikněte na položku »Autostart«. Osvědčilo se postupovat následně: Vyberte z položky »Monitor« postupně možnosti „Všichni uživatelé“, „Tento uživatel“ a „Plug-iny“. Ze zobrazeného seznamu zrušte fajfku u programů, které nepotřebujete. Vyberte pouze ty, u kterých víte, že je skutečně nepotřebujete, jinak by mohlo dojít ke zbytečným problémům. U Pluginů to mohou být např. všechny položky spojené s Internet Explorerem, když výhradně používáte Firefox nebo Chrome. Zrušením spouštění nepotřebných programů docílíte nejen k uvolnění výkonu procesoru, ale také hlavně RAM paměti.

Obrázek odebrán. Autostart: Pluginy do Internet Exploreru se jistě nemusí spouštět po spuštění systému, když používáte jiný webový prohlížeč.

Profily

Pokročilí uživatelé si zde mohou vytvořit vlastní profily pro určité specifické úkony, méně zkušení mohou využít přednastaveného profilu Gaming. Tento profil vypne spoustu zbytečných aplikací nebo procesů, aby tak na vaši oblíbenou hru zbylo co nejvíc a mohli jste si užít plynulou a ničím nerušenou zábavu. Pomocí ikonky »Přidat akce« můžete do profilu zařadit další aplikace a procesy, které se mají v případě zapnutí profilu ukončit. Nejjednodušší je to asi přes volbu »Přidat akce | Zastavit běžící proces«.

Zrychlení jak pro koho

Programe Core Tuner 2 neumí zázraky, váš výkon nestoupne okamžitě o 200 %, nicméně určité zlepšení je znát. Především pokud máte zaneřáděný systém všemožnými nepoužívanými aplikacemi.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme