Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezplatný střih videa: nejlepší editory pro zpracování a následné úpravy videí

Jiří Palyza 13.07.2021

Správný střih dokáže povýšit někdy nudná a zdlouhavá videa na atraktivní podívanou. Upravovat videa lze zcela zdarma a pokud budete mít po návratu z dovolené chvilku času, určitě to stojí za to. Nabízíme přehled pěti praktických programů, které vám to usnadní.

Zvlášť Windows Movie Maker, dlouholetá klasika, může nabídnout jednoduché ovládání a přehledné uživatelské rozhraní. Přestože jde o favorita z uživatelského hlediska, je fér upozornit na skutečnost, že nástroj už není delší dobu vyvíjen. Nemusí tedy být aktuální z hlediska podpory rozlišení, formátů a platforem.

windowsmoviemaker-logo

Windows Movie Maker 2012 v16.4.3528.0331

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný program od Microsoftu je oblíbená klasika pro jednoduchý střih filmů. Microsoft už jej oficiálně nenabízí, místo něj doporučuje aplikaci Fotky. Windows Movie Maker lze stáhnout z alternativních zdrojů.

 

Výhody:
velmi jednoduché ovládání
stále funguje i pod Windows 10
Nevýhody
už delší dobu není nadále vyvíjen
zastaralá podpora formátů

1. Da Vinci Resolve

davinci

DaVinci Resolve: bezplatný program, umožňující profesionální střih videa. | Zdroj: DaVinci Resolve

Pokud nechcete utrácet za Adobe Premiere nebo jiný profesionální software pro střih videa, doporučujeme prozkoumat DaVinci Resolve. Umožňuje provádět profesionální střih videa na velmi vysoké úrovni. Oproti zakoupené verzi se musíte obejít pouze bez úpravy 3D videa a některých efektů. Jinak se můžete při úpravě videa vyřádit, a to v HD kvalitě na několika zvukových a video stopách, a využívat mnoho podporovaných formátů.

davinci-logo

DaVinci Resolve 17.2.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného editačního softwaru „DaVinci Resolve“ můžete upravovat svá videa a používat stejný nástroj, s jakým se pracuje při střihu velkých filmů.

www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

 

Výhody:
bezplatný nástroj profesionální úrovně
kompletní sada nástrojů
Nevýhody
není možná úprava 3D efektů
časově náročnější zaučení

2. Shotcut – skutečně dobrá alternativa

shotcut1

Shotcut: dobrý nástroj pro práci s videi s filtry a efekty. | Zdroj: Shotcut

Pro menší soukromé projekty můžeme doporučit také freewarový nástroj Shotcut. Poradí si s moderními kodeky a HD materiálem a nabízí možnosti úprav s více stopami, jednoduché prolínání a efekty.

shotcut-logo

Shotcut 21.03.21

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný editor videa Shotcut stříhá videa, vylepšuje klipy přidáním efektů nebo převádí nahrávky do vhodného formátu.

www.shotcutapp.com/download/

 

Výhody:
rychlý a efektivní
široká podpora formátů
Nevýhody
nemá integrované nahrávání obrazovky

3. VSDC Free Video Editor – špičkové zpracování videa

vsdc

VSDC Free Video Editor: Úprava a zpracování videa téměř na profesionální úrovni. | Zdroj: VSDC

Bezplatný, ale přesto velmi výkonný: VSDC Free Video Editor je také plnohodnotným programem pro střih a úpravu videa, který svými funkcemi rozhodně může konkurovat placeným nástrojům.

Software si poradí s téměř jakýmkoli formátem a nabízí od jednoduchých úprav až po složité korekce obrazu téměř vše, co byste mohli od softwaru pro úpravu videa chtít. Pokud chcete stříhat několik videí za sebou, máte k dispozici také vhodné možnosti prolínání, jako jsou křížové přechody nebo transformace. S programem "VSDC Free Video Editor" mohou běžní uživatelé provádět všechny základní úpravy videa zcela zdarma.

vsdc-logo

VSDC Free Video Editor 6.7.5

CHIP hodnotí Dobrý

Vynikající editor videa pro Windows s mnoha funkcemi. Nabízí střih a úpravu videa téměř na profesionální úrovni, některé funkce jsou ale placené.

www.videosoftdev.com/

 

Výhody:
široká nabídka funkcí
Nevýhody
bezplatná verze má omezené možnosti

4. Lightworks – má zkušenosti z Holywoodu

lightworks

Skvělý program s profesionálními funkcemi. Je ale poměrně drahý a free verze má výrazná funkční omezení. I přesto je ale naprosto použitelná. | Zdroj: Lightworks

Na seznamu nejlepších programů pro střih videa rozhodně nemůže chybět profesionální nástroj Lightworks, který má na svědomí i některé filmové trháky jako Shutter Island, Pulp Fiction nebo Mission Impossible. Software je k dispozici ve verzi Pro, která je ale drahá a stojí 389,99 USD.

I bezplatná verze ale nabízí všechny nástroje potřebné pro profesionální střih videa. To je na trhu s freewarem téměř unikátní. Bezplatná verze je při exportu hotových videoklipů primárně ořezaná, ale na Vimeo můžete exportovat v plném HD rozlišení – to by mohlo většině uživatelů naprosto stačit.

lightworks-logo

Lightworks 2021.3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Profesionální program pro střih videa Lightworks v bezplatné verzi: pomocí tohoto střihového softwaru už bylo zpracováno mnoho hollywoodských trháků ve špičkové kvalitě.

www.lwks.com/

 

Výhody:
lze importovat mnoho formátů
skvělé efekty v reálném čase
Nevýhody
free verze je výrazně omezená

5. Simple Video Cutter

simplevideocutter

Zcela v souladu se svým názvem prostě umí stříhat videa – a nic víc. | Zdroj: Simple video cutter

Simple video cutter je snadno použitelný program, který vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa. Zejména pokud chcete z velké sbírky videí vyjmout jednotlivé scény a uložit je samostatně, je Simple video cutter přesně pro vás. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní se v něm ihned zorientujete a můžete začít pracovat i bez větších znalostí.

simplevideocutter-logo

Simple Video Cutter 0.19.0

CHIP hodnotí Dobrý

Uživatelsky přívětivý program Simple video cutter vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa.

github.com/bartekmotyl/simple-video-cutter

 

Výhody:
velmi uživatelsky přívětivý
jednoduchý a rychlý
 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud