Přejít k hlavnímu obsahu

Bootovací USB klíčenky pro každý případ

redakce 21.04.2023

Záchrana dat, kopie Windows do kapsy, pomoc v nouzi – existuje mnoho účelů, pro které se hodí operační systém na USB flash disku

Chip 05/2023:  Z jediného multibootovacího USB flash disku je možné spouštět různé operační systémy – pohodlně a zcela jednoduše. Na USB flash disk si tedy můžete uložit různé záchranné systémy, linuxové distribuce nebo třeba odlehčený systém Windows a spouštět z něj počítač, když to bude potřeba. Zní to jako spousta práce? Ale vůbec – je to docela snadné!

Bezplatný nástroj Ventoy umožňuje spouštět ISO obrazy operačních systémů, aniž byste je museli rozbalovat a instalovat na USB flash disky. Poradí si také s formáty jako WIM, IMG a VHD, podporuje UEFI a Secure Boot a zvládne také ISO obrazy větší než 4 GB.

Uživatelům, kteří neustále zkoušejí nové linuxové distribuce, se říká distro-hoppeři. Přeskakování mezi distribucemi je ale pracné a časově náročné – už jen proto, že je třeba nahrávat a spouštět mnoho různých systémů. Bylo by mnohem jednodušší, kdyby bylo možné jednoduše zkopírovat ISO obraz stažený z internetu na USB flash disk a přímo z něj ho spustit. Takový USB flash disk navíc může nabídnout i mnoho různých systémů najednou.

A přesně to umožňuje Ventoy. Stačí pouze přesunout soubory s obrazy systémů na USB flash disk – dokonce je nemusíte ani rozbalovat nebo instalovat. Nástroj Ventoy a výběr nejlepších distribucí najdete na našem Chip DVD.

S šikovným nástrojem jich navíc můžete mít na jednom disku hned několik – včetně přehledné bootovací nabídky. Ukážeme vám, jak na to v Chipu 05/23, který vychází 26. dubna.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud