Menu
Časopis Chip

Kvantový internet

Kvantový internet

Kvantový internet | Foto: CHIP

Kdo první zavede neprolomitelný a stoprocentně zabezpečený internet.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Kvantová síť slibuje absolutní bezpečnost. Její klíč totiž není založený na matematických funkcích, které jsou – jakkoli obtížně – ale přece jenom prolomitelné. Spočívá totiž na samotných fyzikálních zákonech. A ty ještě nikdo nikdy neobelstil.

Využití zákonů kvantové mechaniky pro kryptografické účely bylo poprvé navrženo v roce 1984. Až v roce 2004 se ale poprvé objevil příslušný hardware. Přístroje o velikosti kufru, které si vyměňují kryptografický klíč v podobě světelných částic, však nikdy nedobyly masový trh. Technologie je totiž mnohem dražší než konvenční zabezpečení, funguje jenom do stovek kilometrů a umožňuje spojení pouze mezi dvěma jednotlivými body. Na obou těchto problémech nyní pracují Číňané – pozemní síť má do roku 2030 pokrýt celou zem a satelit má také poprvé umožnit mezikontinentální kvantovou komunikaci.

Evropané však nechtějí Dálnému východu toto téma přenechat. Evropská unie jednak chce investovat až jednu miliardu euro do projektu majáku pro kvantovou technologii, která bude zahrnovat také kvantovou kryptografii. Kdo bude jako první provozovat kvantový internet, ten bude totiž také určovat, jakým směrem se celé odvětví vydá. Jak se bude dále vyvíjet tento závod a kdo má šanci jako první představit životaschopný projekt? Čtěte nový Chip 01/2017 – v prodeji od 16. prosince.

d-wave-nahled

Kvantový počítač kanadské společnosti D-Wave.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení