Menu
Časopis Chip

Windows Sysinternals

Windows Sysinternals

Windows Sysinternals | Foto: CHIP

Bohatá kolekce utilit poskytovaných Microsoftem pro zjištění informací o vašem systému, pomocníků pro správu účtů, sledování výkonu, využití sítě, disku a mnoho dalších. Plná verze - Chip 01/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud jste pokročilý uživatel, který se nespokojí s utilitami Windows, a preferujete podrobnou kontrolu, jsou pro vás Sysinternals vhodným nástrojem.

Mezi nejpoužívanější utility z kolekce Sysinternal Tools patří:

Process Explorer -  Náhrada za původní Task Manager ve Windows. Tento program ukazuje detaily o tom, která aplikace otevřela jakou aplikaci, podrobné informace o využití paměti, náročnosti na procesor, možnost proces pozastavit, vyvolat si info tabulku, která vám o procesu řekne vše, na co jen vzpomenete. Poskytuje také přehledný graf využití systémových procesů a mnoho dalšího. Autoruns for Windows - Windows je sice schopný ukázat, které aplikace automaticky spouští po startu systému, ale nezobrazuje ty systémové a neposkytuje moc možností, co s nimi dělat. Autoruns tyto mezery s přehledem doplňuje. Zobrazí jak systémové aplikace, tak i načítané knihovny a kde se v registrech tyto spouštěče nacházejí. Výsledky je možno pozorovat v přehledných kategoriích, jako jsou Logon, Explorer, Services, Office a další. Využití je opravdu široké a účinné. Zejména u nových počítačů s předinstalovanými programy se v kolonce Logon můžete doslova vyřádit.

Process Monitor -  ProcMon slouží prioritně k monitorování procesů. Pokud chce uživatel např. zjistit, jaké procesy se spustí, pokud otevře Firefox, ProcMon všechny odhalí. Pokud ho necháte běžet delší dobu bez filtru, lehce se dostanete k milionům řádků informací, je tedy vždy potřeba zvolit odpovídající filtry, aby se uživatel ve výsledcích neztratil. PsTools - Sbírka 14 programů, které se spouštějí v příkazové řádce. Pomohou lépe přemístit soubory, využít PING, změnit systémové heslo, zhasnout či uspat počítač, vypsat informace o přihlášeném uživateli a spousty jiných akcí. Pro podrobnější informace a použití jednotlivých programů doporučujeme využít Google. TCPView - Zobrazí detailní výpis všech TCP a UDP připojení včetně lokálních a vzdálených stavů TCP. BGInfo - Ukáže na ploše souhrn informací o počítači, připojené disky, IP Adresu, kdo je připojen a jaký je použitý systém. Barvu písma/pozadí lze specifikovat. Můžete si také vybrat, jaké informace zobrazí a jejich zarovnání na ploše.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená kolekce freewarových aplikací.

Process Explorer - Oblíbený správce úloh, který ukazuje veškeré detaily o běžících procesech. Jejich děti, rodiče, využití prostředků, v aplikaci lze také hledat a vykreslit si v grafu využití CPU/RAM/GPU. Autoruns - detailní výpis všech aplikací, knihoven a procesů, které se spouštění při startu počítače. Vítaným pomocníkem je rozdělení na kategorie. TCPView - zobrazení veškerých připojení včetně lokálních a vzdálených portů, adresy a aplikace, která toto propojení zprostředkovala.

Zajímavým doplňkem kolekce Sysinternal Tools je možnost spustit je z jakéhokoli počítače připojeného k internetu. Stačí otevřít »Spustit…«, popřípadě použít klávesovou zkratku [WIN] + [R] a napsat do pole: » live.sysinternals.comtools «, potvrdit stisknutím [ENTER] a pár sekund počkat. Po chvíli se ukáže Windows Explorer připojený ke vzdálenému disku live.sysinternals.com, který vždy obsahuje nejnovější verze všech utilit.
Doporučujeme však pro pohodlnější použití aplikaci/aplikace překopírovat na lokální disk (např. C:Programy nebo na Plochu), protože jejich on-line spouštění trvá delší dobu.
Pokud byste radši měli utility k dispozici jako on-line připojený disk, zadejte do »Spustit…« následující příkaz: » net use * live.sysinternals.comtools «. Od této chvíle budete mít při otevření »Tento počítač«, nebo po stisknutí [WIN] + [E] k dispozici síťový disk pod názvem » tools (live.sysinternals.com) «.

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2017.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení