Menu
Časopis Chip

CODIJY 3.6

CODIJY 3.6

CODIJY 3.6 | Krabice: koláž CHIPu

Program CODIJY slouží ke kolorování černobílých fotek, které jste digitalizovali například prostřednictvím skeneru nebo fotoaparátem vašeho mobilu. Plná verze - Chip 01/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Jak by vypadala stará svatební fotka vašich praprarodičů v barvě? A prapradědečkovo auto? Vhodná aplikace s přehledným českým prostředím vám takový pohled umožní.

CODIJY je zajímavý fotoeditor, jehož jediným účelem je práce s barvami na fotkách – ať už těch pořízených digitálním fotoaparátem, nebo snímků, které jste do digitální podoby převedli pomocí skeneru. Specialitou programu CODIJY je kolorování černobílých fotek, které probíhá do značné míry automaticky. Stačí přitom, abyste jednotlivé oblasti snímku ke kolorování označili s pomocí per a štětců a volili přitom z palety barev, které by vám pro danou oblast vyhovovaly. CODIJY pak automaticky obarví oblasti snímků s použitím vámi zvolených barev. Automatické kolorování probíhá celkem svižně i na slabších strojích, takže máte během několika okamžiků k dispozici náhled výsledku. Fotku pak můžete uložit ve vlastním formátu aplikace CODIJY, abyste s ní mohli i později pracovat, stejně jako ji exportovat v běžných formátech pro použití na webu i jakékoli další účely.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • macOS
  • On-line registrace

Plnou verzi programu CODIJY z Chipu můžete používat rok od registrace a aktivace, která je zaručena do konce ledna 2020. Běžná cena licence aplikace CODIJY ve stejné edici Basic je přes 600 korun. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Práci s programem CODIJY rozhodně začněte s některým z připravených vzorových projektů, abyste názorně viděli, jakým způsobem je nutné aplikaci naznačit, kde má použít jaké barvy a barevné přechody. Pak se můžete směle pustit i do kolorování snímků z vašeho rodinného alba. Označte perem či štětcem oblasti, kde chcete aplikovat zásah programu CODIJY a s ohledem na obsah přitom vhodně zvolte použité barvy. Pak zvolte funkci »Procesní obrázek« z nabídky »Zpracování«, nebo použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [R] a počkejte si na výsledek. Když kliknete na tlačítko »Rozdělit« ve spodní části okna programu CODIJY, zobrazí se rozdělený náhled snímku před a po zpracování funkcí na jeho kolorování. Pak můžete výsledek dále ladit, ale vždy pamatujte na to, že se náhled negeneruje automaticky, ale opět po stisknutí kláves [Ctrl] + [R].

První práci s programem CODIJY usnadní galerie snímků, resp. rozpracovaných projektů, které jsou již připravené na vygenerování výsledné, kolorované fotografie. Na těchto ukázkách se můžete podívat, jak se s aplikací CODIJY pracuje, tedy především na to, jak málo vlastně stačí pracovat s pery a štětci, aby vznikl dobře vypadající, kolorovaný snímek. Ve výsledku zjistíte, že stačí několik tahů vhodnou barvou, podle kterých už automatická funkce programu CODIJY zajistí vše potřebné. Je pouze nutné zvolit vhodný typ štětce a výchozí barvu, od které si CODIJY už dopočítá použití vhodných odstínů.

Přibližně za dvojnásobek ceny si můžete pořídit aplikaci CODIJY v edici Pro, která například okamžitě zobrazuje výsledek úprav provedených v barevném ladění fotografií. Dále umí CODIJY Pro lépe pracovat s barevnými přechody, které pomáhají s věrohodným kolorování snímků, a také podporuje práci s maskami, které lze do programu importovat a také je z CODIJY exportovat pro opakované použití. Stejnou funkční výbavu jako CODIJY Pro má také edice CODIJY Pro Studio, kterou lze jak jedinou využívat i ke komerčním účelům. Licence CODIJY Pro Studio už ale přijde zhruba na 7 500 korun.

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení