Menu
Časopis Chip

Co všechno umí Raspberry Pi?

Co všechno umí Raspberry Pi?

Co všechno umí Raspberry Pi? | foto: Raspberry Pi Foundation

Populární a velmi levný mikropočítač Raspberry Pi neustále přichází s novinkami a ukazuje, co všechno jedna destička s mikročipy zvládne

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 01/2021: Raspberry Pi 4 (model B) je aktuálně nejvýkonnějším modelem v produktové řadě těchto oblíbených mikropočítačů. Až do nedávné doby přitom pro většinu projektů stačil základní model, vybavený 1 GB RAM. Kdo potřeboval více, pořídil si verzi s 2 GB RAM a varianta se 4 GB byla plánována pouze pro náročné uživatele. Jak rychle se však požadavky mění: Raspberry Pi Foundation nyní deklarovala Pi 4 s 2 GB jako základní model a představila nový špičkový model, který má dokonce 8 GB RAM.

Spolu s výkonným systémovým čipem, gigabitovým Ethernetem a dvojitými porty USB3.0 amicro HDMI je toto nové Super-Raspberry Pi skutečně všestranným hráčem. Tento špičkový mikropočítač může být skvělým základem všech projektů internetu věcí – od ovládání světel přes malé automatizační úlohy až po meteostanice. Nový špičkový model ale také vybízí k použití pro výkonnostně výrazně náročnější aplikace.

Nabízí se otázka, zdali by se takto výkonné Raspberry Pi mohlo stát skutečnou, plnohodnotnou náhradou ze stolní počítač s Windows nebo Linuxem. Nové Raspberry Pi 4 B s 8 GB RAM totiž „papírově“ slibuje takový výkon, že by mohlo klasický počítač snadno zastoupit. Ostatně, s cenou necelých 2 300 korun je také zatím nejdražším mikropočítačem, kompletně umístěným na jediné základní desce. Více se dočtete v Chipu 01/2021.

Obsah: Všechna témata Chipu 01/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení