Menu
Časopis Chip

Kaspersky Rescue Disk

Kaspersky Rescue Disk

Kaspersky Rescue Disk | Krabice: koláž CHIPu

Vytvořte si bootovací flash disk se značkovým antivirem a proklepněte svůj počítač bez nutnosti obracet se hned na odborný servis. Free verze - Chip 02/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud je váš systém z ničeho nic pomalý, na vině mohou být viry, které standardní antivir neodhalí. Pomoci může samostatný antivirový systém.

Kaspersky Rescue Disk je bootovatelný antivirový systém, který je navržen pro záchranu dat a odvirování počítače bez spuštěných Windows. Taková kontrola je absolutně nejkvalitnější, protože malware se nemůže skrývat v běžících procesech Windows nebo v paměti. Antivirový program si po spuštění stáhne po internetu na pozadí nejnovější signatury, díky čemuž máte jistotu, že systém s viry bojuje nejmodernějšími zbraněmi. Kromě testu na viry můžete zálohovat vaše soubory na externí nebo síťové disky nebo se připojit se pomocí Firefoxu na internet. S potížemi může pomoci i editor systémových registrů. Kaspersky Rescue Disk je samostatný operační systém, který není možné spustit ve Windows. Připraven je jeho ISO soubor a nástroj Rufus pro Windows na vytvoření vlastního bootovacího USB flash disku. Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím systému Kaspersky Rescue Disk, takže jej stačí vložit do mechaniky a bez jakékoliv přípravy odvirovat počítač.

  • Jazyk: anglicky
  • Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Bootování:  U většiny počítačů stačí při startu počítače mačkat klávesu [F8] nebo [F12], až se objeví seznam disků, ze kterých je možné počítač nabootovat. Zde vyberte svůj USB flash disk. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a USB zařízení vybrat jako »First boot device«. Restartujte a dostaňte se tedy do BIOSu (většinou klávesou »Delete«, »F2«, »F10« nebo jiné, univerzální postup pro všechny typy BIOSů bohužel neexistuje) a přejděte do části nazvané »Boot«, »Boot order« nebo podobně. Zde by měl být vidět seznam všech zařízení, ze kterých můžete bootovat. Na první pozici přesuňte optickou mechaniku, změnu uložte a restartujete počítač.

Open-source verze antivirového a záchranného systému bez časového omezení.

Na bootovací obrazovce si vyberte, v jakém režimu chcete Rescue Disk spustit, nebo zda chcete zobrazit informace či spustit diagnostiku hardwaru. Nejprve zkuste grafický režim, pokud by došlo ke kolizi ovladačů, pak zvolte druhou volbu. Po odsouhlasení podmínek použití spusťte antivirové skenování. Rychlost se odvíjí od velikosti kontrolovaných umístění a vaší hardwarové výbavy. Obvykle se test pohybuje v řádech minut až hodin. Kaspersky nabízí možnost zkopírování dat na USB disk. Stačí připojit nějaké externí médium a pomocí »File manager« na ploše zálohujete, co potřebujete. Práce se soubory je stejná jako ve Windows průzkumníku. Snažší kopírování nabízí dvouokenní Midnight Commander.

Po spuštění systému Kaspersky Rescue Disk vyberte jazyk »English« a v dalším kroku spuštění v grafickém režimu. Následně odsouhlaste podmínky použití. Kromě hlavní části systém, což je aktualizovaný antivir, nabízí Kaspersky i další nástroje - jsou to různé systémové utility, browser Firefox a na ploše najdete zástupce správce souborů. Přítomný je i dvouokenní správce souborů Midnight Commander, odemykač Windows Unlocker a Registry Editor. Pozor ovšem na to, co s ním budete editovat! Nevhodným smazáním části registru byste si mohli odepsat některé programy nebo dokonce i samotný operační systém Windows.

Seznam všech plných verzí v Chipu 02/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení