Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Prostor pro data

Prostor pro data

Síťová úložiště se dvěma šachtami pro pevné disky nemusí být nutně drahá

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Při nákupu domácího síťového úložiště většina uživatelů volí model s nejméně dvěma šachtami pro pevné disky. Není to žádné překvapení: dva disky v jednom NAS serveru umožňují hned několik variant RAID zapojení, z nichž doporučujeme především RAID-1, tedy zrcadlení dat na discích pro jejich automatické zálohování pro případ havárie jednoho z disků. Další výhodou dvoudiskových NAS serverů je větší variabilita jejich konfigurace. Lze začít jen s jedním diskem a tak s celkem nízkými náklady vstoupit do světa síťových úložišť. Kdykoli později lze doplnit druhý disk – ať už pro posílení spolehlivosti zálohování dat, nebo pro zvýšení kapacity pro ukládání dat.

S disky, nebo bez?

Jedním z prvních rozhodnutí při výběru NAS serveru je, zda pořídit jen prázdný NAS sever a k němu zvlášť pevné disky, nebo rovnou úložiště vybavené disky s požadovanou kapacitou. Výhodou druhé varianty je možnost okamžitě začít NAS konfigurovat a pracovat s ním. Daleko častěji se ale na trhu setkáme se zařízeními prodávanými bez pevných disků. Pak si můžete sami zvolit výrobce, model i kapacitu použitých disků. V našem žebříčku jsou v drtivé většině zastoupena zařízení prodávaná bez disků, s výjimkou NAS serveru WD My Cloud EX2 Ultra a síťových úložišť značky Buffalo. Například Buffalo TeraStation 1200D má ve své základní výbavě kapacitu 8 TB, což se samozřejmě odráží v ceně zařízení. Někteří výrobci pak nabízejí jak prázdné NAS servery, tak i zařízení osazené pevnými disky s různou kapacitou. Případ od případu je třeba posoudit, jakou variantu se vám vyplatí pořídit. Není přitom žádný důvod bát se, že byste instalaci pevných disků do šasi NAS serveru nezvládli – je to velmi snadné.

Celkem jsme otestovali 39 NAS serverů se dvěma šachtami pro pevné disky. Jejich ceny se značné liší podle hardwarové výbavy, předurčující výkon zařízení. Náš žebříček najdete v březnovém Chipu.

synology-ds216j

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení