Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Čekání na zázrak

Čekání na zázrak

Kvantový počítač by měl být schopen řadu operací zvládnout mnohonásobně rychleji než klasický. Je ale D-Wave skutečně kvantovým počítačem?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Zakladatel společnosti D-Wave Geordie Rose je optimistický a věří, že za patnáct let už budeme mít stroje, které budou ve všech aspektech dokonalejší než lidské bytosti. A velkou roli v by v tom měly hrát jeho kvantové počítače D-Wave…

Vědci a technici již několik let diskutují o tom, zda může počítač D-Wave splnit sliby Geordieho Rose. Teď je tu výsledek dvouletého testu, který prováděla na počítači D-Wave NASA a Google. Výzkumníci ve zprávě uvedli, že za velmi specifických okolností naměřili na určitém místě čipu kvantového počítače až 100milionkrát rychlejší výpočty (ve srovnání s klasickým jednojádrovým CPU). Veřejnost je tak přesvědčena, že takový nárůst výkonu může dokázat právě jen kvantový počítač.

13-072-048-export-nahled

Časopis Chip se ale obrátil na Davida DiVincenzo, který má na starosti Institut pro teoretickou nanoelektroniku v Jülichu a jde o průkopníka na poli výzkumu kvantových počítačů. Jeho článek s názvem Topics in Quantum Computing, který byl publikován v roce 1996, je stále považován za jakési měřítko nebo benchmark toho, co kvantový počítač ve skutečnosti je. Co si on myslím o „kvantovém“ počítači D-Wave se dozvíte v dubnovém Chipu.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení