Menu
Časopis Chip

Kvantové počítače: více než jen nuly nebo jedničky

Kvantové počítače: více než jen nuly nebo jedničky

Kvantové počítače: více než jen nuly nebo jedničky | IBM

Tam, kde klasické počítače narážejí na své limity, slibují kvantové počítače rychlejší řešení složitých výpočetních problémů.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 04/2022: Kvantové počítače patří mezi nejslibnější technologie budoucnosti. Dokonce se o nich říká, že jsou schopny skutečných zázraků. Mohou představovat východisko z technologické slepé uličky, v níž poněkud uvízly klasické počítače založené na křemíkových čipech. Problémy a výpočetní úlohy současnosti jsou tak složité, že při jejich řešení i superpočítače narážejí na své limity. Složité výpočty na nich zaberou celou věčnost a jejich řešení stojí tolik energie, že jsou vzhledem k hrozící klimatické katastrofě stěží ospravedlnitelné.

Mohly by být řešením kvantové počítače? Jedním z prvních, kdo teoreticky uvažoval o využití kvantově mechanických efektů pro výpočetní techniku, byl fyzik a nositel Nobelovy ceny Richard Feynman. Jeho cílem bylo simulovat atomární svět a předpovědět, jak se chovají kvantově mechanické systémy. V roce 1982 Feynman navrhl použít k jejich simulaci kvantové efekty a tím se zrodila myšlenka analogového kvantového počítače.

V podrobném článku vás seznámíme s různými přístupy ke konstrukci kvantových počítačů včetně jejich výhod a nevýhod.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2022


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení