Menu
Časopis Chip

Chrastění datovými řetězy

Chrastění datovými řetězy

Chrastění datovými řetězy | Foto: CHIP

Technologie blockchain by se mohla stát důmyslným kontrolním nástrojem pro stát a ekonomiku.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Co je to vlastně bitcoin? Měna? Objekt spekulace? Elektřina, která se mění na peníze? Vynález tajné služby sloužící jako lákadlo pro konspirační sítě a zdroje peněz?

Bitcoin je decentralizovaná platební síť založená na konsensu a kryptografii. Technologie za ní stojící se nazývá blockchain. Nevzrušuje pouze nerdy a hazardní hráče, ale celý finanční a hospodářský svět.

V podstatě se v případě žhavého tématu blockchain jedná o romantickou anarchistickou open-source myšlenku: decentralizovaná databáze, kterou transparentně provozují všichni účastníci se stejnými právy. Klasický bankovní systém závisí na důvěře, neboť za nové peníze jsou obvykle odpovědné centrální banky. Blockchain na druhé straně spoléhá na transparentnost a konsensus. Nové bitcoiny může vytvořit každý. V procesu těžby probíhá jak výroba nových bitcoinů, tak registrace nových transakcí.

Věděli jste ale, že těžba bitcoinů už ovlivňuje světovou energetiku? Že je nyní tak energeticky náročná, že je lukrativní jen v zemích s nízkými cenami elektřiny? A že by státem a ekonomickými objekty provozované blockchainy mohly uplatnit své informační sebeurčení a posloužit rozsáhlé kontrole?

Pokud vás dané téma zajímá, přečtěte si nový květnový Chip. V prodeji od 25. dubna.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení