Menu
Časopis Chip

Wi-Fi bez rychlostních omezení

Wi-Fi bez rychlostních omezení

Wi-Fi bez rychlostních omezení | Foto: CHIP

Přechod na nový standard 802.11ax slibuje podstatné zvýšení přenosové rychlosti Wi-Fi a paralelní komunikaci s koncovými zařízeními. 

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Také se vám to stává? Chcete připojit svůj notebook k vaší domácí Wi-Fi a přitom jeho síťový adaptér najde třeba i dvě desítky okolních bezdrátových sítí. Jednou z nich je i ta vaše, která ale kvůli nedostatku vysílacích kanálů trpí rušením a výpadky datových přenosů. Především v bytových domech není taková situace výjimkou a vyladit v takovém prostředí vlastní Wi-Fi síť na potřebný výkon a dosah není vůbec snadné. Často nezabere ani manuální volba vysílacího kanálu a Wi-Fi v pásmu 5 GHz, kde je vysílacích kanálů dostatek, zase neposkytuje potřebný dosah.

Ani v nezarušeném prostředí to ale domácí Wi-Fi routery nemají vůbec snadné, protože v domácnostech neustále roste počet zařízení připojených k bezdrátové síti i jejich nároky na rychlost a objem datových přenosů. Vysoké nároky má například streamovací služba Netflix, další část dostupného přenosového pásma si ukousnou on-line hry, pravidelné zálohování dat do cloudu i běžné procházení webových stránek. Zkuste si sami spočítat, kolik zařízení připojených k Wi-Fi se ve vaší domácnosti nachází a možná se ani nezastavíte u číslovky deset. Tato zařízení jsou navíc často používána současně, což síť podstatně zatěžuje. Z těchto důvodů muselo nezbytně dojít k revizi současných Wi-Fi standardů s označením 802.11. V současné době pracuje naprostá většina prodávaných Wi-Fi routerů se standardem 802.11ac (nově označovaným také jako Wi-Fi 5), ale i ten přestává rostoucím nárokům stačit. Proto se blíží nástup nového standardu 802.11ax, nebo také Wi-Fi 6.

Otestovali jsme první Wi-Fi routery s podporou standardu 802.11ax a v květnovém Chipu vám přinášíme naše závěry.

r1


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení