Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Čipy s rozumem

Čipy s rozumem

Jak pokračuje vývoj počítačů kopírujících funkce mozku.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 05/2020: Lidské myšlení je již dlouho vzorem pro vývoj inteligentních strojů. Dosud vědci slavili své největší úspěchy díky simulaci: umělé neuronové sítě se snaží ve svém softwaru zrcadlit způsob, jakým pracují naše mozky. To je hlavní cesta pro umělou inteligenci, ale má stále spoustu překážek, protože složité výpočty vyžadují obrovské nasazení hardwaru. Proto se vývojáři čipů chystají v blízké budoucnosti začít využívat jinou strategii: Proč k simulaci neuronů a synapsí stále používat software, když lze lidskou technologii simulovat také ve formě neuromorfního hardwaru? Proč nepostavit mozek – i když stále ještě velmi zjednodušený – z křemíku?

Neuromorfní čipy simulují zapojení neuronů a synapsí. Podobně jako mozek se neurální polovodiče spoléhají na paralelní zpracování. Neexistuje žádné oddělení paměti a výpočetní jednotky, tyto stavební bloky jsou decentrálně rozděleny do všech neuronů.

Na této vzrušující cestě musejí vědci překonávat spoustu překážek, výsledek by ale mohl překonat a nahradit Von Neumannovu architekturu typického počítače. Přečtěte si o tomto výzkumu víc – v květnovém Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Vybíráme z novinek
Komerční sdělení