Menu
Časopis Chip

O&O Syspectr

O&O Syspectr

O&O Syspectr | Krabice: koláž CHIPu

Kontrola provozu počítačů na dálku přes internet má velký význam. Můžete včas odhalit bezpečnostní rizika nebo třeba hrozící ztrátu dat. Plná verze - Chip 05/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud hledáte program pro sledování systémových událostí a hardwaru v počítačích propojených prostřednictvím jednoho uživatelského účtu, vyzkoušejte O&O Syspecter.

Nástroj O&O Syspectr slouží pro vzdálenou kontrolu počítačů, propojených prostřednictvím jediného administrátorského účtu. Do každého ze sledovaných počítačů je třeba instalovat jednoduchého agenta, který zcela automaticky a nepozorovaně poběží na pozadí operačního systému. Informace o provozu počítače jsou následně dostupné v prostředí webového rozhraní, dostupného prostřednictvím libovolného internetového prohlížeče na počítači nebo mobilu na adrese https://app.syspectr.com. Ve výpisu aktivit počítače na hlavní obrazovce webového rozhraní programu O&O Syspectr vidíte všechny systémové události, jako je například dostupnost aktualizací operačního systému či další důležitá hlášení, třeba o tom, že počítač čeká na restart nutný k dokončení aktualizace. Pokud dojde k závažné události, vás bude okamžitě informovat e-mailem.

Program je možné pořídit prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 99 korun >> a získanému přístupu k »On-line DVD«.

Přístup ke konkrétním funkcím na správu počítače získáte po kliknutí na tlačítko s jeho názvem v levé horní části webového ovládacího rozhraní. O&O Syspectr zvládne ovšem počítače na dálku nejen sledovat a zjišťovat stav zabezpečení, ale také do jisté míry ovládat – především aktualizace operačního systému nebo ovladačů hardwaru. Celkově jsou možnosti nástroje O&O Syspectr pro vzdálenou správu velmi bohaté a skvěle vám poslouží jak při dohledu nad počítači starších rodičů, tak pro vzdálenou kontrolu počítačů dětí. Nabízí se také možnost dohledu nad počítači, se kterými běžně nepracujete, ale slouží vám jako souborový server nebo třeba multimediální přehrávač.

  • Jazyk: anglicky, německy
  • Windows 7/8/10, Windows Server
  • Registrace do konce 05/2020

Výrobce uvolnil licenci Syspecter (v ceně 15 USD za rok pro jeden počítač) zdarma bez časového omezení s možností bezplatného updatu.

Základem pro použití nástroje O&O Syspectr Pro je uživatelský účet, prostřednictvím kterého jsou do ovládacího rozhraní připojeny sledované počítače. Výchozí obrazovka nabídne přehled posledních systémových hlášení. Webové rozhraní nástroje O&O Syspectr Pro nabízí funkce na kontrolu zabezpečení vzdáleného počítače i sledování jeho provozu. Na sledovaném počítači můžete na dálku provést aktualizaci operačního systému či ovladačů, včetně nezbytného restartu. Analýza S.M.A.R.T. dat odhalí anomálie v provozu pevného disku a předem varuje před nebezpečím ztráty dat. Přímo v prostředí internetového prohlížeče máte k dispozici i příkazovou řádku i pracovní plochu sledovaného počítače.

Pod volbou »Software« najdete přehled programů instalovaných ve sledovaném počítači, včetně informace o jejich verzi a datu instalace. Na dálku ovšem nejde programy aktualizovat, ani odinstalovat. Jedná se opravdu jen o seznam. Podobně fungují také nástroje »Hard Disk Drives« a »USB Storage«, které zobrazí seznam instalovaných pevných disků (a jejich oddílů) a disků připojených přes USB, společně se stavem jejich zaplnění.
Velký význam má ovšem funkce O&O DriveLED, která využívá analýzu tzv. S.M.A.R.T. dat ke zjištění stavu pevného disku sledovaného počítače. Kromě aktuální teploty nebo celkové doby provozu disku tak na dálku zjistíte i hodnoty klíčových provozních parametrů a nástroj vás upozorní na případné odchylky, značící blížící se konec životnosti disku. Pak je samozřejmě nejvyšší čas všechna data přenést jinam a disk vyměnit.

O&O Syspectr umí na dálku sledovat i běžící programy, procesy a služby a upozornit vás, že došlo ke spuštění nežádoucího procesu. Funkci »Process Watcher« je však nutné nejdříve povolit pomocí tlačítka pro nastavení, dostupného vpravo nahoře. Do řádku »Report Unwanted processes« je třeba zadat názvy nežádoucích procesů, jejichž spuštění bude O&O Syspectr hlásit. Pod »Monitor processes« lze zase zadat názvy procesů, které mají na sledovaném počítači běžet vždy. O&O Syspectr vás tedy upozorní, pokud některá z aplikací spadne. Systém integruje i antivirové bezpečnostní řešení Avira.

Ve webovém rozhraní nástroje O&O Syspectr máte k dispozici také nástroje na vzdálené ovládání sledovaného počítače, k jejichž použití budete potřebovat výše zmíněný PIN. Kliknutím na tlačítko »Remote Console« spustíte příkazový řádek vzdáleného počítače a prostřednictvím funkce »Remote Desktop« se dostanete rovnou na pracovní plochu sledovaného stroje. Zde je nutné říci, že webové rozhraní nástroje O&O Syspectr není úplně nejvhodnější pro ovládání pracovní plochy vzdáleného počítače, ale základní úkony jako restart a přihlášení uživatele proveditelné jsou.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení