Menu
Časopis Chip

Od hardwaru k brainwaru

Od hardwaru k brainwaru

Od hardwaru k brainwaru | Foto: CHIP

Čeká nás „neuromorfická“ revoluce hardwaru?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Samořiditelná auta, rozpoznávání tváří, hlasoví asistenti – hlubinné neuronové sítě nás ohromují stále lepšími výkony. Jejich způsob práce napodobuje principy biologických neuronových systémů. Jsou to vlastně extrémně zjednodušené napodobeniny toho, co neurovědci v mozku skutečně pozorují. Neurony v lidském mozku jsou podstatně více propojené a síťované. Nejsou to navíc žádné jednorozměrné jednotky, ale jsou prostorově roztažené a mají výběžky plné synapsí. A nepracují digitálně, ale informace integrují také analogově.

Právě tyto rozdíly jsou příčinou toho, proč nejmodernější neuronové sítě na nejlepších superpočítačích nedokážou při řešení některých úkolů držet krok ani s tříletými dětmi. Počítačový průmysl proto pracuje na výzkumu tzv. neuromorfického hardwaru, který napodobí architekturu a způsob práce mozku tak přesně, jak to jen současná technologie dovolí.

Pojďte se s námi v červnovém Chipu podívat blíže na zajímavé pokusy o výstavbu neuromorfických systémů.

loihi-1

Neuromorfický čip Loihi od Intelu sestává z velkého počtu vysoce síťovaných jader, která se chovají podobně jako biologické neurony.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení