Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Rocco a jeho sestry

Rocco a jeho sestry

Papoušci žako a hlasoví asistenti mají něco společného: umí mluvit a jsou chytří. Stane se AI domácím mazlíčkem?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Rocco je životem protřelý papoušek, který žil řadu let ve zvířecím parku v anglickém Great Sheffordu, ale kvůli nepřetržitým vulgárním inzultacím návštěvníků byl stále jedním pařátem v průšvihu, takže ho jednoho dne z jeho útulné klece vyhodili. Rocco časem skončil v obývacím pokoji, kde si krátil nudu konverzací s digitální hlasovou asistentkou Alexou. Alexa mu na přání přehrávala skladby jeho oblíbené kapely Kings of Leon a také si s její pomocí začal objednávat pochoutky, jako jahody nebo zmrzlinu. Dokonce si objednal i kamaráda jménem Rocco.

Rocco ale za své problémy nemůže, je to totiž papoušek žako a imitace hlasů a zvuků je pro něj přirozená. Každý člověk to ví, ale Alexa nepoznala, že na ni lidským hlasem nemluví člověk, ale zvíře. A Rocco si také pravděpodobně neuvědomoval, že mluví se strojem.

 Analogie vztahu umělé inteligence a papouška platí i ve vztahu k lidem. K hlasovým asistentům se řada uživatelů chová jako k domácím mazlíčkům, o čemž vypovídá řada provedených šetření. Například nedávno vydaná studie ukazuje, jak používání hlasových asistentů mění vztah a chování uživatelů k této technologii. Prostřednictvím hlubokých psychologických rozhovorů vědci zjistili, že lidé do svého vztahu k Alexe nevědomky promítají řadu potřeb.

Celý článek najdete v Chipu 6/2019.

 

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení