Menu
Časopis Chip

Nebezpečí biometrie

Nebezpečí biometrie

Nebezpečí biometrie | obr.: Getty Images

Obrázek řekne víc než 100 slov.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 06/2021: Ukaž mi svou tvář a já ti řeknu, co si myslíš. To, co zní jako špatná sci-fi, se už v podstatě stalo realitou: umělá inteligence rozpozná politickou orientaci fotografovaných z jednoduchých portrétních fotografií. Chip přináší zprávu o výzkumu, který jasně ukázal, že AI je dnes už schopna odhadnout politické postoje uživatelů sociálních médií, a to pouze z uživatelem vybrané profilové fotografie.

Cílem výzkumníků přitom nebylo dosáhnout maximální přesnosti předpovědí, ale varovat před nebezpečím těchto technologií. Už v roce 2018 proběhl experiment podobný tomu současnému, který ukázal, že vhodně trénovaná umělá inteligence dokáže rozpoznat pomocí obrazové analýzy i sexuální orientaci (hetero/homo) vyfotografovaných osob až v 91 procentech případů. Jasně se ukazuje, že cesta od prediktivního rozpoznávání tváří k fyziognomii a kraniometrii (měření lidské lebky) prováděné hitlerovskou diktaturou není příliš vzdálená. Pomocí měření lebek chtěli národní socialisté dát svému rasovému šílenství biologický základ.

O znepokojivých aspektech AI, která může být zneužita k hodnocení nejintimnějších charakteristik lidí, píšeme v Chipu 06/21. Je v prodeji od 26. května.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení