Menu
Časopis Chip

Psychologie virtuálního světa

Psychologie virtuálního světa

Psychologie virtuálního světa | Foto: CHIP

Jak se nás život psychologicky proměňuje v digitálním prostředí? Otázka, kterou se seriózně zabývají vědci ze Stanfordovy univerzity.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Vědec Jeremy Bailenson ze Stanfordovy univerzity je jedním z nejaktivnějších výzkumníků na poli virtuální reality; zkoumá, jak může tato technologie měnit postoje lidí v reálném životě, a to ať už v negativním, nebo pozitivním smyslu. V poslední době dynamicky se rozvíjející obor – zejména díky nástupu levných a výkonných virtuálních brýlí jako Oculus Rift nebo Sony Morpheus – se tak může stát užitečným pomocníkem, stejně jako „nástrojem ďábla“, schopným negativně měnit myšlení mnoha lidí. Imerzivní (ponořující) virtuální realita vlastně vytváří druhý „skutečný svět“, který nás může psychologicky ovlivňovat a měnit naše chování či vnímání sebe samých v tom skutečném.

Virtuální realitu lze dnes využít pro léčbu psychických poruch, jako je např. agorafobie či arachnofobie, nejrůznějších psychóz nebo třeba strachu z létání. Zdá se, že do budoucna se může v tomto směru virtuální realita stát mocným nástrojem.

Více se o tom dočtete v Chipu 08/2015.

Virtuální realita může pomáhat při léčbě psychických poruch či fobií, jako je například strach z pavouků.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení