Menu
Časopis Chip

Ubuntu 15.04

Ubuntu 15.04

Ubuntu 15.04 | Foto: CHIP

Linuxový operační systém Ubuntu dokáže bez problému nahradit Windows na stolních počítačích i noteboocích. Je zdarma, snadno se ovládá a nechybí mu žádná důležitá funkce.

  • PLNÁ VERZE  Uveřejněno v časopisu Chip 08/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Ubuntu je linuxová distribuce zaměřená na uživatele, kteří mají zkušenosti s Windows a Linuxu se zatím báli pro jeho složitost. Instalovat a ovládat Ubuntu je ale stejně snadné jako v případě operačních systémů Microsoftu. Vše, co musíte udělat, je připojit počítač k internetu a nastavit nškolik základních parametrů. Bezproblémová je i podpora aktuálního hardwaru, takže vám nehrozí problémy s hledáním ovladačů ani jiné nepříjemnosti. Linux má navíc i další velkou výhodu – zdarma si pro něj pořídíte i veškerou další softwarovou výbavu. Součástí instalace Ubuntu je kancelářský balík LibreOffice, kterým hravě nahradíte aplikace Microsoft Office pro práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi. 

  • Jazyk: Česky
  • OS: Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Pro spuštění počítače z DVD je třeba během restartu stisknout na klávesnici příslušné funkční tlačítko, kterým může být [F12], [F10] či jiná klávesa – podle konkrétního typu základní desky vašeho počítače. Možná bude nutné provést změnu bootovacího média přímo v nastavení BIOS. Po nabootování počítače si v úvodním okně zvolte jako jazyk češtinu a pak pokračujte kliknutím na tlačítko »Vyzkoušet Ubuntu«. Rovnou tak spustíte tzv. live verzi Ubuntu, kterou není třeba jakkoli instalovat do počítače. Velkou výhodou je, že v live verzi Ubuntu můžete s Linuxem jakkoli experimentovat, měnit nastavení, instalovat aplikace a cokoli dalšího, aniž by došlo k jakékoli změně na pevném disku vašeho počítače nebo v konfiguraci na něm instalovaného operačního systému Windows. Poznáte, jak snadno se Ubuntu ovládá, přičemž mnoho věcí je podobných s Windows. Například si po kliknutí na tlačítko »En« v pravém horním rohu obrazovky můžete instalovat českou klávesnici. Z nabídky tlačítka zvolte »Text Entry Settings« a v nově otevřeném okně klikněte na tlačítko se symbolem »+« vlevo dole. Otevře se nabídka dostupných rozložení klávesnice, kde najdete také českou klávesnici. Pak si můžete instalovat i další softwarovou výbavu. Live verzi Ubuntu lze přepnout i do češtiny, ale pro základní otestování to asi nebude nutné. Instalační průvodce pro instalaci operačního systému přímo na disk vašeho počítače je ale v češtině, stejně jako následně instalovaná verze Ubuntu.

     

Instalace na pevný disk

Pokud se po osahání live verze Ubuntu rozhodnete instalovat si jej přímo do počítače, použijte ikonu »Nainstalovat Ubuntu 15.04«. Po volbě jazyka si můžete vybrat, jakým způsobem se Ubuntu do vašeho počítače instaluje. Jednou možností je smazání celého obsahu pevného disku počítače a instalace Ubuntu jako jediného operačního systému. Volba »Nainstalovat Ubuntu vedle Windows 7« instaluje Ubuntu jako druhý operační systém, takže si budete při každém startu počítače moci vybrat, zda chcete pracovat v Linuxu, nebo ve Windows. Další možnosti obsahuje nabídka »Něco jiného«, kde si můžete sami vytvořit nový diskový oddíl pro Ubuntu a nastavit další parametry instalace. Ve většině případů ale tuto nabídku nebudete potřebovat.

Pokud si zvolíte instalaci vedle Windows, je třeba v dalším kroku průvodce určit, kolik místa na pevném disku bude pro operační systém Ubuntu dostupného. Hranici mezi diskovými oddíly pro operační systémy jednoduše posuňte myší. Je přitom jasné, že pro Ubuntu nemůže být dostupný větší prostor, než kolik činí kapacita zbývajícího volného míst na disku. Pro základní instalaci stačí přibližně 7 GB, jestliže budete chtít instalovat větší množství dalšího softwaru a v Ubuntu normálně pracovat, doporučujeme vám vyhradit pro druhý operační systém alespoň 20 GB. Od zahájení instalace už vás dělí jen volba uživatelského jména a hesla a nastavení časové zóny a rozložení klávesnice. Celá instalace pak trvá jen chvilku.

Vítejte v Linuxu

Pracovní plocha Ubuntu se v mnohém podobá Windows, jiné umístění má jen hlavní panel, který najdete na horní hraně obrazovky, a tlačítek aplikací, která jsou seřazena po levé straně. Ve výchozím nastavení by měly být všechny předvolby již nastaveny tak, abyste mohli začít rovnou pracovat. Pokud ale budete mít například problém s nastavením klávesnice, rozlišení displeje nebo třeba síťového připojení, klikněte na tlačítko s ozubeným kolem a klíčem, abyste se dostali ke kompletní nabídce nastavení Ubuntu – obdobě ovládacích panelů z Windows. Jestliže například používáte svůj počítač vždy jen sami a nikdo jiný k němu nemůže mít přístup, můžete si v nabídce »Bezpečnost & Soukromí« změnit předvolby, podle kterých bude operační systém vyžadovat přihlašovací heslo k vašemu účtu. Při Instalaci Ubuntu do notebooku zase přijdou vhod předvolby z »Napájení« a pokud k němu připojujete i externí displej, najdete příslušné předvolby v nabídce »Displeje«.

V základní výbavě Ubuntu najdete všechny aplikace potřebné pro běžnou práci, jako je internetový prohlížeč Mozilla Firefox, kancelářský balík LibreOffice nebo e-mailový klient Thunderbird. V instalovaných aplikacích i dalším obsahu počítače můžete vyhledávat po kliknutí na logo Ubuntu v levém horním rohu obrazovky. Velmi snadná je ale také instalace další softwarové výbavy. Tlačítkem s nákupní taškou a písmenem »A« otevřete »Centrum softwaru pro Ubuntu« a hned můžete začít vybírat z tisíců volně dostupných aplikací, přehledně roztříděných do mnoha kategorií.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení