Menu
Časopis Chip

Roboti se učí, jako se učí děti

Roboti se učí, jako se učí děti

Roboti se učí, jako se učí děti | Zdroj: Getty images

Má-li umělá inteligence zvládnout více než jeden úkol, potřebuje tělo, které má své vlastní zkušenosti a interaguje s reálným světem.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 08/2021: Lidem by mohli usnadnit život inteligentní stroje. Ale automatický pomocník, který vaří, pere, uklízí a večer podává nápoje: to zatím zůstává nesplnitelným snem. Roboti se dnes používají především v průmyslu, tedy například naontážní lince. A často jsou v tom, co dělají, mnohem lepší než lidé.

Pokud si ale představíte kuchyň v domácnosti, naprogramovaný robot by v takovém prostředí nezvládl ani ty nejjednodušší úkoly. Má vytáhnout krabici mléka z lednice? Dnes je na jiném místě než včera. Má vyndat nádobí z myčky? Nikdo robotovi neřekl, aby skleněné nádobí uchopil jemněji než to z kovu nebo plastu. Aby byl domácí robot v každodenním životě skutečně užitečný, musí být stejně flexibilní jako člověk. Pokud tedy chcete vyvinout robota, který se učí a dokáže se pohybovat ve složitém prostředí, musíte pro něj vytvořit elektronický mozek – umělou inteligenci.

Obsah: Všechna témata Chipu 08/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení