Menu
Časopis Chip

Procesory ve vesmíru

Procesory ve vesmíru

Procesory ve vesmíru | Foto: CHIP

Vesmírné cestování je stále závislejší na počítačích. Jak ale ochránit procesory a paměti proti nehostinným podmínkám vesmíru?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 09/2020:   Bez počítačů je cestování vesmírem nemožné. To platí dnes, stejně jako to platilo i před 50 lety. Od plánování po přistání určuje úspěch mise výpočetní výkon. Přesto však palubní počítače a procesory zaostávají za vývojem IT na zemi o celá desetiletí. Musí se totiž dlouho vyvíjet i testovat.

Budoucí kosmické lodě, které budou reagovat na své okolí, budou se autonomně pohybovat a samostatně zpracovávat získaná data a které by měly komunikovat s posádkou, budou potřeba počítače s mnohem vyšším výkonem. Ve vesmíru je však obtížné téměř vše, zejména činnosti elektronických zařízení.

Drsné podmínky ve vesmíru definují limity elektronických palubních systémů. Jak udělat to, co je nezbytné pro dokončení mise s co nejmenším technickým úsilím? Ve vesmíru jen stěží hrají roli složitá nebo rychlá rozhodnutí. Mnohem důležitějšími faktory jsou tolerance chyb a spolehlivost: nic by nemělo ohrozit úspěch drahé vesmírné mise, která se plánuje celé roky. Podrobnosti najdete zářijovém vydání Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2020


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení