Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Nová kancelář

Nová kancelář

V sadě Office 2016 nechybí řada vylepšení užitečných pro domácí uživatele

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Mnoho předplatitelů služby Office 365 si možná ani nevšimlo, že 22. září proběhla aktualizace jejich aplikací z Office 2013 na novou verzi 2016 – tato aktualizace, stejně jako všechny ostatní, totiž probíhá automaticky, v rámci předplatného, které činí 190 Kč pro jednotlivce, případně 270 Kč pro rodinu (5 licencí). Přestože vývoj nové verze souboru kancelářských aplikací trval Microsoftu bezmála tři roky, změny v uživatelském rozhraní ani ve funkční výbavě nejsou nikterak markantní. Také proto nemuseli méně pozorní uživatelé na první pohled žádnou výraznou změnu zaznamenat. Microsoft by ale jistě neuváděl na trh novou verzi Office 2016, aniž by ji vybavil dostatečným množstvím inovací. Otázkou je, zda nová verze klíčového softwaru, se kterým celosvětově pracuje více než 1,2 miliardy uživatelů, stojí za upgrade.

Zaměření na cloud

V našem představení Preview verze Office 2016 jsme se již zmínili o největší vizuální změně v nové verzi kancelářského balíku, kterou je možnost volby tmavého designu prostředí Office aplikací, i o novém vyhledávači funkci, který je v podstatě nástupcem (mnohem chytřejším a daleko méně otravným) pana Sponky.

Daleko důležitější je však výrazné zaměření Microsoftu na spolupráci uživatelů nad společnými dokumenty v reálném čase. Primární využití této vlastnosti je samozřejmě směrováno do firem a pracovních skupin, společné úpravy však mohou být užitečné i v rámci rodiny – třeba při kontrole domácích úkolů dětí rodiči a v mnoha dalších případech. Ke sdílení dokumentů se využívá cloudové úložiště OneDrive, ve kterém každý předplatitel služby Office 365 získá 1 TB prostoru (v případě rodinného předplatného získává 1TB OneDrive každý z uživatelů). Pro zpřístupnění aktuálního dokumentu, prezentace či excelového sešitu ostatním uživatelům slouží nové tlačítko »Sdílet«. Ostatním uživatelům lze nastavit práva pro úpravy dokumentu, přičemž jejich zásahy vidíte v reálném čase.

off01

Inteligentní práce s dokumenty

Při práci s texty nabízí aplikace ze souboru Office 2016 novou funkci nazvanou Inteligentní vyhledávání. Dostanete se k ní z kontextového menu pravého tlačítka myši, když kliknete na libovolnou část označeného textu. Smyslem inteligentního vyhledávání je dohledání relevantních informací na internetu (ve Wikipedii, výkladových slovnících atd.), což je jistě chvályhodná myšlenka. Bohužel její realizace je založena na vyhledávači Bing, který na českém internetu zpravidla nenajde vůbec nic. Další chytrou funkcí je nový editor rovnic, který umožňuje rukou na tabletu nebo myší na nedotykovém displeji kreslit i složité matematické rovnice, které následně Word přenese do podoby vhodné k dalším úpravám.

off02

Šikovnou inovaci najdeme také v PowerPointu, který nyní umí do prezentací vkládat nejen statické snímky a výřezy obrazovky, ale nově i videonahrávky z pracovní plochy i aplikací, což se hodí například při tvorbě různých návodů, příruček a dalších interaktivních výstupů. Zároveň s děním na obrazovce lze nahrávat i komentář do mikrofonu a výsledek vložit do prezentace nebo uložit jako samostatný soubor s videem ve formátu MP4.

off07

Nové grafy i zdroje dat

Možná nejzajímavější novou funkcí v Excelu 2016 je možnost předpovídat  vývoj datové řady na základě historických hodnot a různých vysledovatelných trendů. Na kartě »Data« najdete v novém Excelu tlačítko »List prognózy«, které otevře průvodce vytvořením předpovědi vývoje dat. Jedná se přitom o mnohem pokročilejší funkci, než je klasická křivka trendu, vycházející ze statistické analýzy předchozích hodnot.

off03

Prostřednictvím služby Power BI umí Excel nyní zpracovávat data z nových zdrojů, například ze strukturovaných dat, dostupných na internetu nebo třeba z Facebooku. Pro zpracování těchto zdrojů dat slouží speciální editor dotazů. Vlastní či získaná data lze poté prezentovat i prostřednictvím nových typů grafů, jako je například vícevrstvý prstencový, krabicový či vodopádový graf nebo stromová mapa. Další novou formou prezentace dat je rozmístění dat podle jejich geografických údajů na ploché mapě či glóbusu. Tato nová funkce, nazvaná 3D Map, může poskytovat velmi efektní výsledky, které lze navíc animovat a ukládat ve formě videa.

off04

Služba, nebo licence?

Jestliže jste si již na základě našeho popisu Office 2016 udělali názor na přechod na novou verzi, zbývá ještě dořešit otázku, zda se vám vyplatí spíše předplatné Office 365, nebo jednorázové pořízení licence Office 2016, která vyjde na 4 100 Kč. Troufáme si tvrdit, že předplatné Office 365 pro jednotlivce příliš výhodné není, jelikož cena licence se přibližně za dva roky vyrovná měsíčním platbám za Office 365, přičemž tento software budete jistě využívat více než dva roky. Výhoda předplatného se projeví u Office 365 pro domácnosti, kdy můžete za rozumnou měsíční platbu legálně využívat Office 2016 na všech zařízeních.

off06

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení