Menu
Časopis Chip

Kryptorevoluce

Kryptorevoluce

Kryptorevoluce | Foto: CHIP

Příznivci blockchainu tvrdí, že jejich protokol může změnit svět. Přinese revoluci v hospodářství a později i ve fungování celých států.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pro moderní anarchisty začíná vše penězi: všude tam, kde doposud zaručovaly důvěru státní nebo soukromé instituce, je třeba v budoucnu zřídit kryptograficky zajištěnou decentrálně uloženou databázi. Tento tzv. blockchain by se používal ke zpracování peněžních transakcí, k uzavírání digitálních smluv a prokazování identity. Protože to, co bylo jednou zaneseno do blockchainu, už nemůže být změněno ani odstraněno – a je otevřené k nahlédnutí všem účastníkům. Mezi nejznámější aplikace blockchainu patří kryptografická měna bitcoin a aplikační platforma Ethereum.

Podobný převrat, jaký způsobil protokol TCP/IP, nyní zastánci nové databáze očekávají i v případě blockchainu. Měl by vylepšit, zabezpečit a zrychlit vše, co už je na internetu možné, a také digitalizovat i poslední off-line peněžní a ověřované transakce.

Realita je ale zatím trochu jiná. Bitcoiny ani další kryptoměny zatím příliš důvěry nevyvolávají. Blockchain by měl nastoupit zcela bez revolučních gest a spíše než bojovat proti zavedeným institucím, tak s nimi spolupracovat. Jaká bude jeho další cesta? Přečtěte si více v listopadovém Chipu. V prodeji od 20. října.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení