Menu
Časopis Chip

Nekonečný příval hudby

Nekonečný příval hudby

Nekonečný příval hudby | Foto: CHIP

Desítky milionů skladeb a další nepřetržitě přibývají – webové streamovací služby vyjdou vstříc snad každému vkusu

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Z hlediska ceny měsíčního předplatného pro jednotlivé uživatele nebo celou rodinu se nejlepší hudební streamovací služby, dostupné na českém internetu prakticky neliší. Pokud si tedy chcete vybrat ideální službu pro vaše potřeby, budete se muset ponořit hluboko do vlastností jednotlivých služeb, abyste odhalili rozdíly, které jsou pro vás důležité. Abychom vám výběr streamovací služby usnadnili, porovnali jsme nejdůležitější parametry všech velkých hudebních streamovacích služeb a sestavili jejich pořadí při hodnocení rozsahu hudební knihovny, komfortu práce se streamovací službou (do kterého patří i podpora různých platforem a integrace v různých multimediálních zařízeních) a samozřejmě také z hlediska nabídky funkcí, které vám pomohou najít v nepřeberném množství milionů songů hudbu podle vaší aktuální nálady nebo preferovaných hudebních žánrů.

Není to přitom zase tak dávno, kdy se hudební, a koneckonců i filmové, streamovací služby vyhýbaly českému internetu velkým obloukem. Tomu je ale naštěstí konec a tam máme dnes k dispozici podobně bohatou nabídku, jako uživatelé internetu v nejvyspělejších zemích. Ano, nejsou u nás dostupné například služby Napster nebo SoundCloud Go+, ale koho by to doopravdy trápilo, když může už několik let volit mezi službami jako Spotify, Deezer, Hudba Google Play, Tidal nebo Apple Music? Zatím nejnovějším přírůstkem do nabídky je pak služba Amazon Music Unlimited, spuštěná prakticky přesně před rokem, která pracuje s hudební knihovnou čítající přes 50 milionů skladeb. Že mají Češi streamovanou hudbu opravdu v oblibě ukazuje i fakt, že služba Spotify, která byla na českém internetu zpřístupněna na konci roku 2013, dosáhla v létě 2016 jednoho milionu registrovaných uživatelů (nezaměňovat s uživateli platícími měsíční paušál za službu Spotify Premium). Češi v té době poslouchali hudbu ze Spotify 140 minut denně, přičemž třeba jen v Praze (odkud pocházelo 60 procent uživatelů) se každý den přehrálo na 800 tisíc skladeb.

Streamovací byznys je obrovsky populární po celém světě, ale rozhodně se nejedná o zlatý důl. I když má Spotify po celém světě desítky milionů aktivních uživatelů, je podnikání této švédské firmy trvale ve ztrátě. V loňském roce sice firma výrazně zvýšila příjmy (na 2,93 miliardy eur z předloňských 1,93 miliardy), i počet předplatitelů (48 milionů oproti 20 milionům v roce 2015), ale téměř o polovinu prohloubila svoji ztrátu. Rok 2016 tak pro Spotify skončil provozní ztrátou ve výši 349 milionů eur (cca 9,2 miliardy korun). I přesto se tržní hodnota firmy, která ještě nevygenerovala ani korunu zisku, pohybuje kolem 13 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Která hudební streamovací služba je aktuálně nejlepší? Pomůžeme vám vybrat v listopadovém Chipu.

1(1)(1)(1)(1)(1)(1)


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení