Menu
Časopis Chip

Win10PE SE

Win10PE SE

Win10PE SE | Foto: CHIP

Záchranný USB flash disk či DVD, založený na Windows 10 vám pomůže opravit nefunkční počítač, na kterém nelze spustit operační systém. Plná verze - Chip 12/2016.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Nástroj na nouzové spuštění a opravu PC by měl mít při ruce každý uživatel, který se nechce dostat do situace, kdy nebude moci pokračovat v práci.

Naprostá většina různých záchranných disků pro spuštění a opravu počítače s havarovaným operačním systémem, běžným způsobem neodstranitelnými viry nebo poškozeným zaváděcím sektorem pevného disku je založena na Linuxu, respektive některé z tzv. live linuxových distribucí. Záchranné prostředí vytvořené v programu Win10PE SE oproti tomu využívá jako základ operační systém Windows 10. Kromě důvěrně známého prostředí přitom mezi hlavní výhody takto vytvořeného záchranného disku i bezproblémová kompatibilita s se všemi verzemi operačního systému Windows, hardwarem počítače nebo souborovými systémy pevných disků. Mezi nejdůležitější funkce záchranného disku přitom patří například možnost přesunout důležitá data na externí médium, obnova dat ze zálohy, nebo možnost vrátit aktualizace operačního systému Windows. Další nástroje si můžete do záchranného disku doplnit sami.

Na Chip DVD najdete instalaci Builderu, pomocí kterého si vytvoříte vlastní záchranný disk. Chip DVD je navíc vytvořeno jako bootovací s tímto speciálním záchranným systémem. Takže jej stačí vložit do DVD mechaniky a spustit počítač. Vzhledem k různým verzím BIOS a UEFI v počítačích neexistuje univerzální návod na nastartování počítače z USB či DVD, ale zpravidla stačí použít některou z funkčních kláves ([F8], [F10], [F12]) či klávesu [Esc] a zvolit alternativní zdroj bootování.

  • Jazyk: česky
  • Windows 10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově a funkčně neomezená open-source verze programu. 

Pro spuštění počítače ze záchranného DVD či USB flash disku je třeba v BIOS či UEFI změnit pořadí bootovacích médií, nebo před startem operačního systému použít příslušnou funkční klávesu (liší se podle verze BIOS či UEFI). Nic dalšího pak už není třeba nastavovat, záchranné prostředí Win10PE SE se spustí automaticky. Prostředí Win10PE SE skutečně koresponduje s Windows 10 včetně nabídky Start a Ovládacích panelů. Pro některé funkce (například antivir) je klíčové i připojení k internetu, které lze nastavit v prostředí nástroje PE Správce sítě. Do základní výbavy patří například i editor registru nebo správce instalovaných ovladačů. Pro praktické používání záchranného disku Win10PE SE je klíčová integrace dalších aplikací a systémových nástrojů. K tomu je ovšem třeba sestavit záchranné prostředí zcela od začátku, s použitím aplikace Win10PE SE a ISO obrazu instalačních dat Windows 10, staženého přímo od Microsoftu.

Verze záchranného systému, vytvořeného v programu Win10PE SE a připravená na Chip DVD, obsahuje jen základní nástroje na spuštění a opravu hlavních problémů s nefunkčním počítačem s Window. Sami si ale můžete vytvořit záchranný USB flash disk nebo DVD s individuálním výběrem z několika stovek systémových nástrojů z různých oblastí použití. Podrobný postup, jak si vlastní záchranný disk sestavit, najdete v souvisejícím článku v Chipu 12/2016.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2016.Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení