Menu
Časopis Chip

Jaderné elektrárny 3D

Jaderné elektrárny 3D

Jaderné elektrárny 3D | Foto: CHIP

Závěrečná část třídílného multimediálního projektu ČEZ Svět energie 3D přináší vysvětlení problematiky a názorné ukázky fungování jaderných elektráren. Plná verze - Chip 12/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Aplikace nabízí nejen popis projektování a výstavby jaderné elektrárny Temelín, ale především 3D pohledy na její hlavní provozy.

Aplikace Jaderné elektrárny 3D umožní pomocí názorných 3D modelů a filtrů nahlédnout do útrob jaderné elektrárny Temelín a prozkoumat její nejvýznamnější technologická zařízení. Atraktivní 3D modely doplňuje řada dalších informací o základních principech činnosti vybraných zařízení, jejich konstrukce a parametrech. Nově, na rozdíl od prvních dvou částí, je zařazen i jednodušší výklad pro děti. Fotografie z reálných prostor ukazují fotografie jak současného provozu, tak i fotografie z její výstavby. Všechny 3D modely celků i jednotlivých zařízení jsou plynule vykreslované, otáčení, naklánění a zoom objektů snadno ovládáte sami podle svých potřeb. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti některých částí modelů přispívá i možnost filtrace jednotlivých komponent při jejich zobrazování. 
Odkazy na videa tentokrát přímo v aplikaci nenajdete, ale přes nabídku Infocentrum Temelín / Dukovany se můžete na internetu sami virtuálně projít příslušnou elektrárnou. Dukovanskou vás mohou provést i virtuální průvodci Eliška a David.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory, exkluzivně upravena pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Ovládání scén s 3D modelem je snadné a intuitivní. Pohyb myši se stisknutým levým tlačítkem provádí rotaci scény, prostředním kolečkem myši scénu přiblížíte nebo oddálíte. Tlačítko < (Zpět) umožňuje návrat k předchozímu zobrazení. Kliknutím na modrou vlajku s popiskem se model natočí tak, aby byl vybraný objekt dobře vidět, kliknutím na červenou vlajku se zobrazí podrobnější okno a na levé straně obrazovky se aktivuje nabídka dalších funkcí. 3D model je velmi efektní prostředek při seznamování se s jednotlivými segmenty elektrárny. Neméně zajímavý a názorný pohled nabízí také použití připravených filtrů, které povoluje ikona trychtýře. Aktivací či deaktivací jednotlivých filtrů měníte zobrazené části zařízení. Můžete tak vidět i to, co ve skutečnosti nikdo ani v reálné situaci vidět nemůže. Informační vrstva nabízí sekce Výklad (Teorie), Fyzikální principy, Parametry a Fotogalerie. K ověření vědomostí potom slouží sekce Testy, příp. Úlohy. Jednotlivé sady testů předkládají různý počet otázek s náhodně generovanými nabídkami správných i chybných odpovědí. Nově byla do aplikace zařazena i jednodušší varianta výkladu - Jak to funguje a Jak je to velké - určená dětem.

Představovaná jaderná elektrárna Temelín je jednou ze dvou našich jaderných elektráren (druhou jsou Dukovany). Výstavba prvních dvou bloků probíhala v letech 1985 - 2002. O stavbě dalších dvou plánovaných bloků se stále vedou odborná i politická jednání. Jaderné elektrárny vyrobí v ČR zhruba polovinu elektřiny (tu druhou potom všechny parní, paroplynové, plynové a spalovací, vodní, přečerpávací, větrné a fotovoltaické). Jsou tedy velmi důležitým zdrojem potřebné energie.

Mírové využití jaderné energie je stále hodně diskutované téma. Na jedné straně přináší významné klady, na druhé straně jsou otázky bezpečnosti nejen vlastního provozu, ale také dalšího osudu vyhořelého paliva i likvidace vlastní elektrárny po ukončení jejího provozu. Více se o této problematice dozvíte po aktivaci červené vlajky Životní cyklus JE.

V aplikaci si můžete podrobněji prohlédnout nejen nejviditelnější části JE - chladicí věže a kontejnmenty, ale i mezisklad paliva, budovu aktivních pomocných provozů či strojovnu. Především se ale můžete podrobněji seznámit s reaktorovnou a jejím „srdcem“ - jaderným reaktorem. Tyto objekty se v žádném jiném typu elektrárny nevyskytují a běžný vstup do jejich prostor není možný.

Projekt Svět energie - 3D elektrárny byl úspěšně prezentován na letošní mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně s hlavním tématem výstavy Energie budoucnosti. Aplikace je dostupná i pro platformy s operačními systémy iOS a Android.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení