Menu

Neutrácejte zbytečně

V českých e-shopech i kamenných obchodech se to jen hemží totálními výprodeji, slevy na vás číhají na každém kroku, a přesto je většina zboží u nás stále výrazně dražší než za hranicemi. Poradíme vám, jak nakupovat výhodněji.

RADEK KUBEŠ

RADEK KUBEŠ
Drobnou elektroniku a náhradní díly nakupuje redaktor Chipu prakticky výhradně v zahraničí. Nepřestává žasnout nad tím, jak je možné doručit až z Číny zdarma zboží v hodnotě jednoho dolaru.

 

Není žádným tajemstvím, že za hranicemi naší malé republiky lze pořídit elektroniku, počítačovou techniku, smartphony či tablety, ale třeba i oblečení a další spotřební zboží často za výrazně nižší ceny. Nemluvíme přitom o polských tržnicích, ale o seriózních obchodech, poskytujících standardní zákaznický servis a záruky. Čím je to způsobeno? Nepouštějme se do ekonomických teorií a polemik, či snad dokonce do osočování českých obchodníků z prodeje předraženého zboží, a spokojme se s vysvětlením, že je na našem malém trhu přece jen menší konkurence než na trhu německém, americkém, či snad dokonce čínském. Raději se podívejme, jaké jsou možnosti výhodných nákupů v zahraničí, jaké překážky musíme překonat a na co si dát pozor. Samozřejmě se zaměříme výhradně na nákupy a platby po internetu a pídit se budeme především po levné elektronice a souvisejícím zboží.

Platby a doprava

Podle letošního průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zůstává nejpoužívanější platební metodou při nákupech v českých e-shopech dobírka, přestože její podíl zvolna klesá (ze 44 % v roce 2010 na 37 % v roce letošním). Na vzestupu je naopak úhrada zboží a služeb platebními kartami (z 8 % v roce 2010 na letošních 22 %), které jsou v zahraničí nejpoužívanějším platebním prostředkem.

Pokud se však bavíme o nákupech, které bychom chtěli my realizovat v zahraničí, můžeme na dobírku rovnou zapomenout. Tuto metodu platby za zboží vám prakticky žádný z obchodníků při odesílání zboží do zahraničí nenabídne, a pokud ano, tak s pěkně vysokou přirážkou. Naopak výjimkou není požadavek na platbu předem převodem na účet, kterou vám zase pěkně navýší poplatek vaší bance za přeshraniční převod peněz. Jaké možnosti bezpečného zaplacení za zboží kupované v zahraničí nám tedy zbývají?

U zavedených, důvěryhodných obchodníků asi nebude problém uhradit zboží platební kartou, což je často nejen nejrychlejší a nejjednodušší způsob, ale také jediný možný. Navíc s moderními metodami zabezpečení, jako je 3D Secure, se riziko zneužití vaší platební karty významně snižuje. U obchodníků, kde nakupujete poprvé a nejste si jisti jejich důvěryhodností, je možné jako prostředníka využít službu PayPal. Podobně jako u plateb kartami jdou všechny poplatky za obchodníkem (který je samozřejmě zohlední v ceně zboží). Navíc PayPal přebírá garanci za nepoctivého obchodníka, který vám zaplacené zboží nedodá. Peníze dostanete zpět na váš účet a spor řeší PayPal přímo s obchodníkem. Jistě také proto jsou platby přes PayPal stále populárnější a zavádějí je i české e-shopy (již kolem 8 000 z celkových 37 000 místních e-shopů). PayPal účet má asi čtvrt milionu Čechů a v Evropě je celkem kolem 50 milionů aktivních účtů. V loňském roce zprostředkoval PayPal na celém světě transakce v objemu 14 miliard dolarů a letos chce atakovat hranici 20 miliard. Platbu přes PayPal vám tedy můžeme doporučit jako vhodnou alternativu všude tam, kde nechcete použít svou platební kartu přímo.

Je to s podivem, ale v době, kdy Česká pošta doručí polednici za 13 korun a ceny poštovného v e-shopech se pohybují kolem stokoruny za malý balíček, posílají asijští obchodníci své zboží přes půl světa zcela zdarma. A nemusíte přitom ani nakoupit zboží za tisíce – poštovné zdarma se týká všech položek, i když stojí třeba jen jeden dolar. Tuto ekonomickou záhadu ještě umocní fakt, že za každou platbu přes PayPal platí obchodník fixní poplatek a procenta z obratu.

Americké e-shopy si poštovné za odeslání zboží přes Atlantik zpravidla účtují, takže jeho výši, společně s případným clem a DPH, nezapomeňte zakalkulovat do výsledné ceny, kterou porovnáváte s nabídkami českých e-shopů. Solidní obchodníci, typicky americký Amazon, navíc po zadání země, kam se bude nákup doručovat, automaticky připočtou i příslušné poplatky, takže vás pak už nebude čekat žádné nepříjemné překvapení.

Zákaznický servis a záruky

Jedním z logických argumentů, proč zaplatit za stejné zboží více peněz, mohou být lepší služby a záruční podmínky poskytnuté prodejcem. Zde je třeba si na rovinu říci, že i když dobře vládnete angličtinou a neváháte se pustit do sporu s obchodníkem, nemusí vám být nic z toho platné při jednání s asijským prodejcem na druhé straně světa. Navíc cena za odeslání nefunkčního či poškozeného zboží zpět prodejci může daleko převyšovat jeho hodnotu. Ke cti obchodníků z Dálného východu je ale třeba také doplnit, že drobné reklamace často řeší velkoryse tím, že pošlou nový kus a neřeší vrácení poškozeného.

U nákupů z Ameriky je třeba počítat především s tím, že zákonem stanovená minimální záruční doba je zde jeden rok, tedy o polovinu kratší než u nás. Jinak je však zákaznický servis na velmi vysoké úrovni. Kdo měl příležitost řešit problém s pracovníky zákaznické podpory Amazonu, jistě dosvědčí, že jde o profesionály, kteří se opravdu řídí heslem „Náš zákazník, náš pán“ a snaží se vám vyjít vstříc.

Pro vstřícný přístup k zákazníkovi ale nemusíme chodit zase tak daleko. Pokud například plánujete větší nákupy v německých e-shopech, zkuste se obchodníka slušně optat na možnost slevy při současném pořízení kombinace zboží (např. televize a domácího kina). Máte celkem vysokou šanci, že obdržíte nabídku, která nebude jen součtem všech poptávaných položek. Zkuste něco podobného v českém e-shopu… Nákupy v rámci Evropské unie mají i jednu podstatnou výhodu – platí pro ně stejné zákony jako v našich domácích e-shopech, tedy především dvouletá záruka na vady zboží a možnost odstoupení od kupní smlouvy během čtrnácti dní od nákupu.

Celkově je vaším hlavním nepřítelem při nákupech v zahraničních e-shopech především čas, a nikoli neochotný obchodník. Zejména u nákupů z Asie počítejte s doručením v řádu měsíců než dní nebo týdnů. Toto zpoždění zpravidla není zcela vinou obchodníka, ale také pomalého zpracování velkého objemu zásilek na pražské celní poště. Chcete-li touto cestou pořídit vánoční dárky, je už teď nejvyšší čas začít je objednávat. TIP Zejména při nákupech elektroniky v Americe se nenechte zaskočit nekompatibilitou zástrčky elektrického kabelu s českými zásuvkami.

Zavedení obchodníci

První adresou, na kterou stojí za to se při honbě za levnějším zbožím podívat, je jednoznačně http://www.ebay.com. Největší internetové tržiště má třeba i anglickou (http://www.ebay.co.uk) nebo německou (http://www.ebay.de) mutaci, suverénně nejvíce zboží však najdete na stránkách amerických. Ať už si vzpomenete na jakékoli zboží nebo třeba náhradní díl (displeje, akumulátory, kabely, nabíječky…), je velmi pravděpodobné, že budete úspěšní a najdete hned několik nabídek, lišících se cenou a podmínkami dodání. Část zboží se na portálu eBay prodává formou aukce, většinou ale můžete nákup provést ihned a za pevnou cenu. Pro nakupování na eBay vám stačí jednoduchá registrace, platby se pak odehrávají v drtivé většině prostřednictvím služby PayPal, kterou ostatně eBay vlastní. Na eBay nabízejí své produkty i asijští obchodníci, takže si můžete často ušetřit pátrání po dalších webech.

Amazon, další z obřích webových obchodníků, se u nás sice chystá vybudovat sklad zboží, ovšem o spuštění české verze svého internetového obchodu zatím nehovoří. Na domovské stránce http://www.amazon.com najdete obrovskou nabídku zboží všeho druhu, samozřejmě včetně populárních čteček elektronických knih Kindle a e-knih, avšak ne všechny nabízené produkty si můžete nechat poslat domů. Tento nedostatek můžete řešit návštěvou britské (http://www.amazon.co.uk) či německé (http://www.amazon.de) pobočky Amazonu, kde nakupujete bez doplatku cla a DPH, často však za vyšší ceny. Zaslání zboží v rámci Evropy ale není problém, samozřejmě za příslušný poplatek.

Vše za dolar

Titulek samozřejmě přehání, ale ne zase tak moc. Asijské, nejčastěji však čínské e-shopy vás ohromí záplavou více či méně užitečného zboží, z něhož si vybere snad každý příznivec některého ze znepřátelených táborů Windows/Android/iOS. Potřebujete USB kabel k iPhonu, který se ještě ani nevyrábí? Nebo redukci pro připojení tabletu s Androidem k řídicímu panelu hvězdné lodi Enterprise? Buďte si jisti, že jej v některém z těchto e-shopů budou mít, bude stát nejvýše pět dolarů a doručení kamkoli po světě bude zdarma.

Centrem superlevných nákupů je e-shop DealExtreme (http://www.dealextreme.com), který vám cokoli ze své ohromné nabídky pošle zdarma – bez ohledu na cenu zboží. Nemusí přitom jít pouze o elektroniku a související doplňky, v nabídce najdete třeba i hračky, domácí spotřebiče, oblečení, boty, sportovní náčiní a mnoho dalšího. Ceny jsou uváděny rovnou po přepočtu na koruny, popisy i fotky produktů jsou dostatečné a nechybí třeba ani diskuse a recenze zákazníků. Jediným problémem tak zůstávají poměrně dlouhé doby expedice zakoupeného zboží, které má být podle popisu skladem, což však není vždy pravda.

DealExtreme má mnoho dalších alternativ s podobnou nabídkou a službami, proto si porovnejte ceny například i v obchodech FocalPrice (http://www.focalprice.com), TOMTOP (http://www.tomtop.com) nebo LinkDelight (http://www.linkdelight.com) s bohatou nabídkou fotografické výbavy a příslušenství.

Vzhůru na nákupy

Zajímavých zahraničních e-shopů je samozřejmě ještě mnohem víc. Pokud rádi čtete v angličtině, mohlo by vás zajímat britské on-line knihkupectví BookDepository (http://www.bookdepository.co.uk), které vám zakoupené (papírové, tištěné) knihy pošle zdarma, často navíc za velmi zajímavou cenu. Ve Velké Británii se ještě zastavíme, a to na nákup sportovního oblečení. Internetový obchod SportsDirect (cs.sportsdirect.com), který je částečně lokalizován do češtiny, nabízí sportovní oblečení, obuv a příslušenství světových značek za ceny, které byste jen těžko usmlouvali na vietnamské tržnici. Doprava zboží sice vyjde na několik stokorun, ale v rámci většího nákupu se vám stále vyplatí. Zboží je odesíláno v rámci Evropské unie, tedy bez dodatečného cla, DPH je do ceny již započítána.

Jak vidíte, nákupům v zahraničí prakticky nic nebrání. S platební kartou a základní znalostí angličtiny můžete snadno ušetřit opravdu hodně peněz.

radek.kubes@chip.cz

NEŽ ZAČNETE NAKUPOVAT

Při nákupech v zahraničních e-shopech je třeba pamatovat na dvě základní věci: celní limity při dovozu zboží ze zemí mimo EU a riziko při platbách.


JAK NÁS EU CHRÁNÍ

V Evropské unii je na ochranu spotřebitele kladen opravdu velký důraz, a proto se úředníci starají hlavně o to, abyste nakupovali co nejvíce zboží v bezpečných obchodech na území EU. Z Asie, USA a dalších zemí mimo EU si můžete nechat poslat prakticky jakékoli (legální) zboží, ale u zásilek s hodnotou nad 22 eur (cca 550 Kč) budete muset uhradit DPH a často i clo (liší se podle druhu zboží). Do ceny pro výpočet cla a DPH se bohužel započítává i poštovné. Zatímco cesta vašeho balíku přes půl světa zabere třeba jen pár dní, na pražské celní poště si klidně poleží i několik týdnů. U zboží s vyšší hodnotou budete možná muset upřesnit jeho obsah – ať už po telefonu, nebo osobně. Následně vám bude vyměřeno příslušné clo a DPH, zaplatíte poplatek České poště za předložení zásilky celnímu úřadu a pak už váš balík šťastně doputuje až k vám domů.

Lze se těmto dodatečným poplatkům vyhnout? Především asijští obchodníci vám bez problému napíšou do průvodních dokumentů zásilky cenu jeden dolar, i kdyby vám posílali kompletní únikový modul k vesmírné lodi. Při posílání zboží z USA bylo zase oblíbeným trikem označovat zboží jako dar nebo bezplatný vzorek. Obojí je ale v podstatě podvod, a navíc vám na to nemusí nikdo skočit. Pracovníci celní pošty mají totiž právo zásilku otevřít a vyčíslit clo a daň nikoli na základě deklarované ceny, ale dle tabulek (které samozřejmě odpovídají ceně v EU a nikoli alespoň přibližně té, za kterou jste zboží opravdu koupili). Sazby cla za různé typy zboží byste mohli zjistit v aplikaci Taric CZ na stránkách Celní správy České republiky (bit.ly/a0CTvt), kdyby však fungovala.

U nákupů z USA může v horizontu několika měsíců až let nastat zcela zásadní změna. Země Evropské unie, v čele s Velkou Británií, totiž začaly s USA jednat o společné zóně volného obchodu, v rámci které by se při dovozu zboží oběma směry neplatilo clo, ale pouze DPH. To by znamenalo obrovský průlom v obchodování mezi oběma stranami Atlantiku a také prozření většiny evropských zákazníků, kteří by najednou viděli, kolik může stát značková elektronika, oblečení a další kvalitní zboží.

BEZPEČNÉ PLATBY

Slepá důvěra v poctivost obchodníků se nevyplácí ani u domácích e-shopů, natož pak u obchodníků na druhé straně světa. Existuje však hned několik možností, jak se vyhnout hrozbě zneužití vaší platební karty, bez které se při platbách v zahraničních e-shopech prakticky neobejdete.

1. VIRTUÁLNÍ PLATEBNÍ KARTY: Dnes už poměrně zastaralý způsob, jak bezpečně platit na internetu, spočívá v tom, že vám vaše banka poskytne údaje k platební kartě určené pouze pro jednu konkrétní transakci.

2. 3D SECURE: Mezinárodně standardizovaný způsob bezpečných on-line plateb kartou vyžaduje autorizaci platby pomocí kódu, zaslaného v SMS. Obchodník nemá přístup k údajům z vaší platební karty, proto ji nemůže zneužít.

3. PAYPAL: Velmi rozšířená metoda jednoduchého placení na internetu skrze důvěryhodného prostředníka. Jak si zřídit účet na PayPal, to vám poradíme v návodu na další stránce.


Jak na PayPal

Při nákupech na aukčním serveru eBay nebo v asijských e-shopech se neobejdete bez účtu u platební služby PayPal.

1 ZŘÍZENÍ NOVÉHO ÚČTU  Na stránce paypal.com klikněte na tlačítko »Sign Up for Free«, které vás přesměruje na průvodce registrací. Zde si následně zvolte jako region Českou republiku a vyberte si jazyk, jakým s vámi bude PayPal komunikovat (čeština k dispozici bohužel není). Pak pokračujte tlačítkem »Get Started« pod nabídkou »PayPal for you«. Následuje vyplnění osobních informací, které proveďte opravdu velmi pečlivě, jelikož tato data (především adresa) budou automaticky vyplňována do objednávek v e-shopech. Velkou pozornost věnujte také volbě hesla (minimálně osmimístného), které bude představovat jedinou ochranu před zneužitím vaší platební karty. Pak potvrďte souhlas s použitím služby a pokračujte v založení účtu.

2 PROPOJENÍ S PLATEBNÍ KARTOU Při používání služby PayPal pro platby na internetu máte dvě možnosti. Jednak můžete svůj PayPal účet nabít určitou částkou a tyto finanční prostředky pak používat při nákupech, nebo můžete PayPal propojit s vaší platební kartou. Nemusíte se přitom bát, že vás využití nabídky »Top up your PayPal balance from your bank account« bude stát další peníze za převod financí na zahraniční účet. Provozovatel služby PayPal má totiž účet u jedné z místních bank. My se však zaměříme na druhý způsob použití služby PayPal, tedy zprostředkování plateb za nákupy z vaší platební karty. Proto budeme pokračovat tlačítkem »Continue« pod nabídkou »Your credit card details are safely stored with PayPal«. Následně je třeba zadat údaje z vaší platební karty, podobně jako když s ní nakupujete na internetu. Pak pokračujte tlačítkem »Add Card«. Tím ale nastavení nekončí.

3 OVĚŘENÍ PLATEBNÍ KARTY Nyní je třeba provést ověření, že platební karta patří skutečně vám. V hlavním okně svého profilu na PayPal proto klikněte na odkaz »Link and confirm my debit or credit card« v okně »Notifications«. Dále potvrďte ověření karty tlačítkem »Continue«, čímž souhlasíte tím, že vám PayPal strhne z účtu 50 korun (které později vrátí), přičemž u transakce bude uveden ověřovací kód, který zadáte ke kartě na svém PayPal účtu. Nyní je třeba proces ověření platební karty přerušit a vyčkat, než se na výpisu z vašeho účtu v internetovém bankovnictví zobrazí výše uvedená transakce společně s ověřovacím kódem. To může trvat až dva dny. Jakmile budete mít k dispozici kód ověřovací transakce, opět se přihlaste ke službě PayPal a v okně »Notifications« klikněte na odkaz »Confirm my debit or credit card«. Pak už stačí jen zadat čtyřmístný kód z popisu ověřovací transakce, a můžete začít platit na internetu prostřednictvím služby PayPal.

4 PLATÍME S PAYPAL Kromě bezpečnosti mají platby v e-shopech prostřednictvím PayPal ještě jednu velkou výhodu. Jelikož máte u PayPal účtu uloženy všechny důležité údaje (především vaše jméno a adresa), není nutné si při nákupech vytvářet v e-shopu uživatelský účet. Stačí jako způsob platby zvolit »Check out with PayPal«, a rovnou budete přesměrováni na stránky služby PayPal, kde se přihlásíte ke svému účtu a dokončíte transakci.

NÁKUPY ELEKTRONIKY

Asi největší rozdíl v ceně vás překvapí při návštěvě asijských e-shopů s nepřebernou nabídkou. Kromě tretek a nesmyslů zde můžete dobře nakoupit třeba náhradní díly a doplňky.

 

LEVNÉ DOPLŇKY

Poměrně hodně peněz můžete ušetřit na zdánlivých drobnostech, jako jsou různé kabely, redukce, nabíječky atp. Například rozdíl ceny za USB kabel pro iPhone s konektorem Lightning v Apple Store a na DealExtreme činí nezanedbatelných 430 %. Z Číny vám kabel samozřejmě pošlou zdarma, jen si budete muset počkat.

POŠTOVNÉ ZDARMA A MNOŽSTEVNÍ SLEVY

Bezplatné zaslání nákupu v hodnotě jednoho dolaru z Asie je samozřejmostí. Pokud však nakoupíte větší počet kusů, můžete počítat i s množstevními slevami (pozor jen na zmíněné limity pro bezcelní dovoz). Který český e-shop vám nabídne podobné služby?

POZOR NA HARAMPÁDÍ

Že není všechno zlato, co se třpytí, to platí všude na světě, asijské obchodníky nevyjímaje. Za lákavou cenu jsou často nabízeny i produkty, které nestojí ani za zlámanou grešli. Co třeba 7“ tablet s jednojádrovým procesorem a Androidem 2.3 za dva tisíce? No nekupte to…

KDE JSEM TO JEN VIDĚL…

Některé zboží v asijských e-shopech trochu připomíná produkty, které známe i na našem trhu, jen má na sobě jinou značku, trochu jiné vnitřnosti a výrazně odlišnou cenu.

PŘEPOSÍLÁNÍ ZBOŽÍ

Především americké e-shopy často neodesílají zboží na adresy mimo USA. Abyste mohli využít jejich zajímavé nabídky, musíte to vzít oklikou.

Nejjednodušší samozřejmě je, pokud vám zakoupené zboží z Ameriky či jiné země přepošle váš kamarád nebo příbuzný. Nemusíte pak platit zprostředkovateli a má to ještě jednu výhodu. Zásilky mezi soukromými osobami jsou totiž osvobozeny od cla, pokud obsahují zboží neobchodní povahy (jako třeba dárek) do hodnoty 45 euro (cca 1 200 Kč, zhruba dvojnásobek běžného bezcelního limitu). Pokud ale nikoho takového v zahraničí nemáte, je třeba využít služeb prostředníka.

SHIPITO

Jednu takovou službu provozuje v USA i brněnský rodák John Vanhara. Funguje to jednoduše: zboží z amerického e-shopu si necháte (často zdarma) poslat na adresu skladu služby Shipito (http://www.shipito.cz), odkud vám pak bude přeposláno na vaši domovskou adresu.

I přes hodně nepřehledné internetové stránky služby Shipito je objednávka přeposlání zásilky velmi snadná. Nejdříve si vytvoříte uživatelský účet a vyberete si některou z adres, na kterou si poté necháte odeslat zboží od obchodníka, a získáte jednoznačný identifikátor vaší schránky. Jakmile do vaší virtuální schránky dorazí zakoupené zboží, Shipito vás o tom informuje a přidá podrobnosti o rozměrech a váze balíčku, včetně fotografie. Vy následně vyplníte celní prohlášení o obsahu zásilky a jeho ceně a zvolíte si některý z nabízených způsobů dopravy, lišících se především rychlostí doručení, pojištěním a samozřejmě i cenou. K ceně poštovného je připočten ještě poplatek za přeposlání ve výši 8,5 dolaru (cca 170 Kč) a celou částku je třeba uhradit předem (platební kartou nebo přes PayPal). Můžete si připlatit i za další služby, jako je otevření a nafocení obsahu zásilky, sdružování zásilek nebo asistovaný nákup v internetovém či kamenném obchodě.

EVROPSKÉ POBOČKY

Největší internetoví obchodníci jako Amazon či eBay zatím bohužel nepůsobí v České republice, v řadě zemí Evropské unie však už svoje pobočky mají. Pokud tedy třeba na německých nebo rakouských stránkách eBay najdete zajímavou nabídku, zkontrolujte si především cenu poštovného, a pak už můžete směle nakupovat. U zboží zasílaného v rámci EU vám dodatečné clo ani daně nehrozí.


NÁKUPY NA eBay

Server eBay je obrovské tržiště, na kterém snad každý najde zboží, které potřebuje – ať už v aukci, nebo za pevnou cenu.

1 UŽIVATELSKÝ ÚČET  Na serveru eBay můžete začít obchodovat ihned po jednoduché registraci. Na domovské stránce eBay klikněte na odkaz »register« a vyplňte vaše osobní údaje. Na rozdíl od většiny dalších internetových služeb se na eBay, z důvodu bezpečnosti, nepoužívá jako přihlašovací jméno e-mail, ale »eBay user ID«, uživatelské jméno, které si sami zvolíte (musí mít minimálně 6 znaků). Samozřejmě je třeba zadat i dostatečně silné heslo.

2 PROPOJENÍ S PAYPAL Poté, co kliknete na tlačítko »Submit« a dále ještě na »Continue«, obdržíte na e-mail, zadaný při registraci, uvítací zprávu se shrnujícími informacemi o vašem účtu, společně s nabídkou na propojení vašeho stávajícího účtu u služby PayPal s vaším novým účtem na serveru eBay. Tato funkce zrychlí vaše nákupy, aniž by představovala zvýšené bezpečnostní riziko – služba PayPal stejně patří provozovateli serveru eBay. Klikněte proto v uvítací zprávě na odkaz »Link your accounts from My eBay«, přihlaste se k vašemu eBay účtu a v následujícím okně použijte tlačítko »Link My PayPal Account«. Dále bude třeba do registračního formuláře zadat vaši adresu, telefon a zvolit si bezpečnostní otázku. Následně budete přesměrování na stránku s přihlašovacím formulářem PayPal, kde zadáte vaši e-mailovou adresu a příslušné heslo. Kliknutím na »Link Your Account« potvrdíte propojení vašeho účtu na eBay s vaším PayPal účtem. K dokončení operace pak zbývá už jen kliknout na tlačítko »return to eBay«.

3 VÝBĚR ZBOŽÍ Tržiště eBay obsahuje opravdu nepřebernou nabídku různého zboží od obchodníků z celého světa. Najdete zde samozřejmě i elektroniku, doplňky a náhradní díly od asijských obchodníků, takže se často ani nemusíte pídit po jejich webech – celý nákup prostě zařídíte na eBay. Hitem současných dnů je samozřejmě zařízení Chromecast, které si nyní jen těžko pořídíte jinde než na eBay. Pro nalezení nejlepší nabídky použijte vyhledávač a výsledky si seřaďte podle ceny včetně poštovného (»Sort: Price + Shipping: lowest first«). Abyste získali relevantní údaj o poštovném, vyberte z nabídky zemí Českou republiku a klikněte na »Go«. Ceny vám eBay automaticky přepočítá na koruny. Pamatujte na to, že nabídky amerických obchodníků s poštovným zdarma (Free Shipping) se nejčastěji týkají jen doručování v rámci Spojených států. Informace o poštovném získáte po kliknutí na odkaz »See details« v části »Shipping« u popisu konkrétního zboží. Také je třeba odlišit, zdali přihazujete v aukci (zadáte vaši nejvyšší nabídku a kliknete na »Place bid«), nebo rovnou nakupujete za pevnou cenu (»Buy it Now«).

4 PLATBA A DALŠÍ SLUŽBY Většinu transakcí je možné dokončit výhradně prostřednictvím platby přes PayPal, k čemuž se vám bude velmi hodit přechozí propojení s vaším PayPal účtem. Mimo dalších služeb nabízí tržiště eBay především i program ochrany kupujících před nepoctivými obchodníky, kteří zaplacené zboží vůbec nepošlou, nebo například prodávají padělky. Samozřejmě nechybí ani funkce jako je hodnocení prodávajících a kupujících, sledování zboží, o které máte zájem, speciální doplňky do internetových prohlížečů nebo kvalitní mobilní aplikace.
Dokumenty ke staženíKomerční sdělení