Menu

Výdaje na mobil pod kontrolou

Předplacené karty na mobilní volání mají svůj největší boom za sebou. Přesto i dnes operátoři nabízejí řadu zajímavých variant, jak volat i datovat z mobilu bez uzavření smlouvy a placení paušálu. 

Předplacenky, tedy předplacené telefonní (mobilní) služby, jak je známe dnes, mají svůj původ v čipových kartách s předplaceným kreditem, používaných ve veřejných telefonních automatech. Svoje léta slávy si odbyly na počátku rozvoje mobilních sítí, kdy se každá vteřina hovoru z mobilního telefonu vyvažovala zlatem a o dnešních neomezených tarifech si mohli zákazníci mobilních operátorů nechat jen zdát. Samozřejmě neexistovaly ani zákaznické portály nebo mobilní aplikace pro sledování využívání mobilních služeb, takže předplacenka představovala prakticky jedinou cestu, jak mít náklady na hovory a SMS skutečně pod kontrolou. Každý si mohl hned ověřit, kolik peněz mu z předplaceného kreditu ještě zbývá. Z předplaceného kreditu se dokonce stala svým způsobem alternativní měna - za některé služby bylo možné platit právě dobitím kreditu cizího telefonu.

Druhou vlnu popularity zaznamenaly předplacené karty v souvislosti s drtivým nástupem smartphonů a mobilního internetu. Jelikož existují i předplacenky s určitým objemem mobilních dat, představovaly tyto karty až do letošního léta prakticky jedinou cenově dostupnou možnost, jak využívat mobilní datové připojení i za hranicemi České republiky. Velkou výhodu měli především majitelé smartphonů se dvěma sloty na SIM karty. Při cestách do zahraničí mohli zůstat dostupní na svém telefonním čísle a zároveň datovat přes druhou, lokální SIM kartu s předplacenými mobilními daty. Poté, co byl evropským operátorům nuceně naordinován bezplatný celoevropský roaming, poptávka po tomto typu mobilních služeb pravděpodobně poklesne. Výhodou ale je, že uživatelé českých předplacených karet mohou využívat všechny služby i v rámci evropského roamingu. Lokální předplacená karta s daty bude i nadále užitečná při cestách mimo EU, typicky v Americe či jinde.

Tarif, nebo předplacenka?

Hlavní mobilní operátoři dnes sice nabízejí různé neomezené tarify (v případě podpultových nabídek dokonce i za zajímavé ceny), ale velmi široká je přitom i nabídka variant předplacených služeb. Předplacenky mají přitom hned několik zajímavých výhod:
> Neuzavíráte smlouvu a neplatíte měsíční paušál.
> Platíte jen za skutečně provolané minuty, odeslané SMS a přenesená data.
> I bez kreditu bude váš telefon přijímat hovory i SMS.
> Kdykoli můžete změnit operátora za jiného s výhodnější nabídkou.
> Používání předplacenek je anonymní a bez závazků.
Obecně můžeme konstatovat, že jsou předplacenky vhodné pro lidi, kteří chtějí využívat celou škálu služeb, jako je mobilní internet či roaming, ale nechtějí být vázáni žádnou smlouvou s operátorem. Předplacenky se hodí také pro různé speciální úlohy, jako jsou třeba různé aplikace internetu věcí, resp. na dálku, třeba prostřednictvím SMS, ovládaná zařízení a senzory.

Desítky nabídek

Hlavní mobilní operátoři, společně s těmi virtuálními, nabízejí dlouhou řadu různých variant předplacených mobilních služeb. Ty se přitom zpravidla ani tak neliší cenou za minutu hovoru, jako spíše různými bonusy za dobíjení kreditu nebo objemem a možností využívání mobilních dat. Představme si tedy některé zajímavé nabídky předplacených mobilních služeb.
> Volání do všech sítí: Mobil.cz nabízí balíček za 189 Kč za 10 dní neomezeného volání do všech sítí v ČR (včetně EU roamingu). O2 předplaDENka umožňuje za 20 Kč celodenní neomezené volání do všech sítí.
> Volání ve vlastní síti: O2, T-Mobile, Kaktus či Tesco Mobile nabízejí za splnění určitých podmínek volání ve vlastní síti zdarma. U Kaktusu je třeba dobít kredit alespoň za 200 Kč, Tesco Mobile tuto výhodu nabízí ve spojení s dobíjením kreditu a zákaznickou kartou Tesco Clubcard.
> SMS do všech sítí: Callpro nabízí balíček 100 SMS za 99 Kč.
> Levná data: Mobil.cz při každém dobití 200 Kč a více poskytuje 200 MB dat až na 30 dní. SAZKAmobil členům Sazka klubu za každé dobití nad 300 Kč připisuje 500 MB.
Především různé odměny za dobíjení kreditu mohou výrazně ovlivnit cenu za volání z předplacené SIM karty. Operátoři se přitom zaměřují především na mobilní data, jejichž spotřeba neustále roste. Jakkoli se vám přitom může zdát cena za minutu volání vysoká, při několika (desítkách) provolaných minut měsíčně bude předplacenka ve výsledku vždy levnější než běžné mobilní tarify se smlouvou.

Foto popis| Internet zdarma Mobil.cz zákazníkům za každé dobití kreditu (minimálně za 200 korun) připíše 200 MB mobilních dat na 30 dní. V omezené míře tedy můžete využívat internet v mobilu zcela zdarma.
Foto popis| T-Mobile kvůli předplacenkám vzkřísil značku Twist a Vodafone zase Oskartu. Celkem existují desítky různých nabídek a výběr dále komplikují různé akční nabídky.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení