Menu

Dokonalé vyladění počítače

Zatímco dopad pravidelného čištění registru Windows na výkon počítače můžeme zpochybnit, mnoho dalších úkonů optimalizace se vyplatí provádět opakovaně. 

Program AVG PC TuneUp se ani zdaleka nezabývá jen čištěním registru operačního systému Windows od zbytečných a poškozených záznamů. Funkce tohoto programu navíc oceníte při použití jak na klasickém, tak na přenosném počítači. Ostatně koho neláká možnost vyhledat a odstranit data, která zbytečně zabírají místo na pevném disku (což je obzvlášť aktuální na notebooku s malým SSD), nebo příležitost alespoň trochu zrychlit práci operačního systému a používaných aplikací? AVG PC TuneUp hravě zvládne jak tyto základní úlohy, tak i mnohem víc - a to bez nutnosti zdlouhavého nastavování či hlubokých znalostí operačního systému Windows.

Optimalizaci počítače provádí AVG PC TuneUp zcela automaticky na pozadí operačního systému. Vy si jen zvolíte, zda chcete svůj počítač provozovat ve standardním režimu, kdy jsou spuštěny všechny běžné služby operačního systému, nebo s ohledem na dlouhou výdrž přenosného počítače při provozu na akumulátor, či naopak na maximální výkon vašeho stroje, na kterém se chystáte hrát hry nebo třeba stříhat video. V těchto režimech, označených jako »Úsporný režim« a »Turbo režim«, zastaví AVG PC TuneUp všechny aktuálně nepotřebné služby a upraví příslušná nastavení Windows. Úsporný režim navíc doplňuje i přepínač »Režim Letadlo«, který deaktivuje Wi-Fi a Bluetooth adaptéry a tím přidá další cenné minuty k výdrži notebooku (nemluvě o splnění podmínky vypnutí bezdrátových zařízení během startu či přistávání letadla).

Kromě automatických funkcí nabízí AVG PC TuneUp i řadu dalších nástrojů, jako například přizpůsobení vzhledu, funkcí a chování různých součástí operačního systému Windows (nabídka Start, hlavní panel, přihlašovací obrazovka) nebo opravu problémů, se kterými se během používání počítače potýkáte (nefunkční aktualizace Windows, potíže s hlavním panelem, ikonami systémových aplikací atd.). AVG PC TuneUp vám pomůže i ve chvíli, kdy si třeba nedopatřením smažete důležitá data - umí je na disku vyhledat a vrátit zpět.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Plnou verzi programu AVG PC TuneUp můžete používat zcela zdarma, stačí jen pravidelně prodlužovat aktivaci aplikace pomocí postupu, který najdete na každém Chip DVD nebo v elektronické edici Chipu. V instalačním průvodci programu AVG PC TuneUp stačí jen počkat na stažení potřebných komponent (váš počítač musí být připojený k internetu) a následné dokončení instalace. AVG PC TuneUp se rovnou spustí a nabídne úvodní test počítače. Přeskočte jej a přejděte do hlavního okna programu, abyste mohli program aktivovat podle návodu uvedeného na Chip DVD.

2 První kontrola

Program AVG PC TuneUp startuje v režimu automatické optimalizace, který na začátku provede kompletní analýzu počítače. Aplikace zkontroluje registr Windows, vyhledá nefunkční zástupce programů i pozůstatky po práci různých aplikací a surfování na internetu a posoudí nastavení spouštění a vypínání počítače i stav fragmentace dat na pevném disku počítače. Odhalené problémy můžete nechat AVG PC TuneUp automaticky vyřešit kliknutím na tlačítko »Údržba«, nebo se jim individuálně věnovat pomocí funkcí v nabídkách »Zrychlení«, »Uvolnění místa« a »Odstranit problémy«.

3 Zvýšení výkonu

Dalším úkolem, se kterým si AVG PC TuneUp snadno poradí, je zvýšení výkonu vašeho počítače. Opět můžete používat jednotlivé nástroje, nebo využít automatickou (Live) optimalizaci výkonu podle nastaveného profilu. Po přechodu do nabídky »Zrychlení« je možné především spravovat aktuálně spuštěné programy, u kterých AVG PC TuneUp zhodnotí jejich náročnost na výkon počítače. Po kliknutí na tlačítko »Doporučení« s ikonou žárovky v jednoduchém průvodci zodpovíte otázky týkající se typu připojení k internetu a jeho rychlosti, požadavků na výkon a vizuální efekty a doporučení pro odebrání nepoužívaných programů. AVG PC TuneUp následně vygeneruje seznam doporučení, ze kterého můžete volit konkrétní cesty k optimalizaci výkonu vašeho počítače. Může jít o nastavení internetového prohlížeče, úpravu vizuálních efektů, odstranění nepoužívaných programů ad. Základní optimalizaci provede AVG PC TuneUp automaticky.

4 Vyčištění disku

Funkce »Uvolnění místa« vás přímo v hlavním okně programu AVG PC TuneUp informuje o objemu dat, která je možné z disku počítače bez problému vymazat. Jde o různá dočasná data uložená internetovým prohlížečem a dalšími programy, pozůstatky po odinstalovaných aplikacích a další zbytečnosti. Možnosti uvolnění místa na disku tím ale zdaleka nekončí. AVG PC TuneUp totiž umí například i vyhledat duplicitní soubory nebo analyzovat celý disk a vypsat seznam největších souborů, které byste následně mohli třeba přesunout na jiný disk nebo zazálohovat a z počítače smazat. Pomůže také funkce pro odinstalování nepotřebných programů. Odstraňovaná data umí AVG PC TuneUp bezpečně zlikvidovat několikanásobným přepsáním, aby je již nikdy nebylo možné obnovit.

5 Oprava problémů

Nástroje AVG PC TuneUp jsou připraveny pomoci vám i s různými problémy, které se při práci s počítačem mohou vyskytnout. V nabídce »Odstranit problémy« najdete výsledek základní analýzy počítače s přehledem nalezených problémů. Může jít například o bezpečnostní hrozby, chyby souborového systému nebo třeba vypnuté vyhledávání aktualizací Windows. AVG PC TuneUp nalezené problémy popíše a umí je i automaticky opravit. Ve stejné nabídce najdete také nástroj na kontrolu chyb na pevném disku, které by mohly způsobit ztrátu dat, nebo »Rescue Center«, tedy prostředí, ve kterém lze obnovit předchozí konfiguraci počítače v případě, že použití čisticích a optimalizačních funkcí způsobilo problémy s používáním počítače a instalovaných programů.

6 Další funkce

Další důležité nástroje najdete pod volbou »Všechny funkce«. Jde například o funkce pro obnovu nechtěně smazaných souborů, defragmentaci registru a dat na pevném disku, úpravu nastavení vzhledu uživatelského rozhraní operačního systému Windows, zobrazení informací o hardwaru a softwaru počítače, které se hodí při ladění výkonu či instalaci nových ovladačů, nebo třeba uvolnění místa v paměti iPhonů a iPadů.

Plnou verzi programu AVG PC TuneUp najdete na CHIP-DVD c

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení