Menu

Co plánuje Intel

Zaspané trendy

Co plánuje Intel

Smartphony a tablety zažívají boom - víceméně ale bez Intelu. Bývalý gigant se momentálně tak trochu „potácí“, s novými procesory by však mohl znovu povstat.
     CHRISTOPH SACKMANN, PAVEL TROUSIL 

Firma Qualcomm je na tom v současnosti v lecčem lépe než Intel. A to má tento kalifornský výrobce mobilních CPU v podstatě jen jeden vlajkový produkt - procesor S4 Snapdragon. Na podzim minulého roku ale překonal, alespoň co se týká tržní kapitalizace, Intel. Ano, mluvíme o Intelu, v podstatě vynálezci procesorů a firmě, která je absolutním vládcem ve světě procesorů pro PC a notebooky. Také ale o firmě, která nezachytila směr vývoje mobilních zařízení a nevyrábí v podstatě žádný konkurenční procesor pro smartphony nebo tablety. Tento obr čelí stejnému problému, jakému musí čelit Microsoft nebo Nokia, a musí znovu chytnout dech. Zatímco tyto dvě firmy vytvořily alianci, Intel bojuje osamoceně - ale zdá se, že se blýská na lepší časy. V jeho plánech pro nadcházející roky je totiž řada slibných modelů procesorů, určených právě pro populární mobilní zařízení (viz graf vpravo).
Základem pro úspěšný comeback Intelu zůstává PC byznys. Přestože prodej PC v minulém roce mírně poklesl a také v dalších letech lze očekávat maximálně jen mírný růst (viz graf), Intel je v této oblasti jasným lídrem - a trh čítající asi 150 milionů prodaných počítačů nelze nazvat maličkostí. Pro srovnání: I když tablety zažívají boom, jejich prodej tak dramaticky neroste a stále se jich prodává méně než notebooků. Intel se navíc hodně snaží a chce dobýt i ostatní mobilní svět. Zapomínat pak nesmíme ani na to, že tato firma „vynalezla“ i novou třídu zařízení - ultrabooky. Jsou velmi lehké, tenké, snadno přenosné a vydrží dlouho pracovat. Rozhodně jde o dobrý nápad, který nabízí ve srovnání s tradičními notebooky i tablety jasné výhody - hlavně když potřebujete pracovat například s tabulkami v Excelu.
Ani druhá generace ultrabooků se však zatím neprodává podle očekávání - představují pouze pět procent trhu s notebooky, což je asi polovina toho, kolik Intel plánoval. „Není to žádná katastrofa, ale pouze přechodná fáze,“ říká na to David Daoud, analytik společnosti IDC. Jeho analýza předpovídá v příštím roce nárůst prodeje ultrabooků na 95 milionů kusů. Tento počet by pak představoval téměř 30procentní podíl na trhu. Intel dělá pro úspěch těchto zařízení, co může. Jeho procesory nové generace Haswell (2013) a Broadwell (2014) mají být ještě úspornější, navíc menší a zároveň výkonnější. U další generace slibuje Intel vždy 50 procent výkonu navíc a přitom by se výdrž na baterie v pohotovostním režimu měla u Haswellu zvýšit asi dvacetkrát. Následující Broadwell pak má být prvním multi-chip modulem od Intelu - v jednom samostatném čipu budou zabaleny CPU, GPU, řadič a další komponenty. Navíc opět dojde ke zmenšení rozměrů tranzistorů z 22 na 14 nanometrů. To by mělo nádavkem vést i ke snížení výrobních nákladů koncových zařízení. Dnes stojí ultrabooky kolem 1 000 eur. To je ale příliš vysoká cena: „Jsme přesvědčeni, že velmi brzy dosáhneme průměrné ceny okolo 699 eur,“ říká výkonný ředitel firmy Intel Paul Otellini. Zda už to bude dostatečně nízká cena, to se teprve uvidí. „Každopádně je možné očekávat boom ultratenkých zařízení,“ dodává David Daoud z IDC a opouští tak otázku, zda na konci zvítězí ultrabooky, tablety, nebo nějaká hybridní zařízení.

Bude mít iPad 5 procesor od Intelu?

Závod Intelu je samozřejmě náročnější v případě smartphonů a tabletů než u notebooků. Pro tyto platformy má Intel v nabídce procesory Clover Trail, které jsou však méně žádané než populární procesory ARM. „Intel inside“ smartphone zatím dodává jen ZTE a Motorola u svého modelu Razr i. Jedná se přitom o kategorii, která se prudce rozvíjí, a dá se zde očekávat i velký zisk (viz graf). Jasně zde zatím vedou procesory ARM. Energeticky úsporné čipy nejsou vyráběny jednou firmou. Společnost ARM Limited, která za nimi stojí, totiž ustoupila od jejich výroby a soustřeďuje se pouze na vývoj. Od jednotlivých výrobců hardwaru pak vybírá licence za použití intelektuálního vlastnictví. Patří sem i zmíněná firma Qualcomm, která touto technologií vyrábí CPU S4 Snapdragon. Šéf vývoje ARM Krisztian Flautner spatřuje výhodu v celém systému: „Není to tak moc věcí samotného produktu,“ říká, „umožňujeme ale řadě společností konkurovat Intelu, na což nejsou moc zvyklé.“ Proto i kalifornská firma Qualcomm úspěšně zkouší nové technologie.
Intel se snaží. V roce 2013 má být uveden na trh nový procesor Bay Trail, nástupce Clover Trailu: čtyři jádra, každé taktované na 2,4 GHz a vyráběné 22nm technologií. Zajištěn by měl být 11hodinový provoz na baterie a 20denní výdrž v režimu stand-by. Po technické stránce to vypadá pro Intel nadějně. Pro srovnání: nVidia Tegra 3, zatím jediný čtyřjádrový procesor pro tablety, pracuje na frekvenci 1,5 GHz a baterie se vybije cca po 7 hodinách.
Intel je ale zatím sám - doposud se totiž nenašel žádný větší výrobce mobilních zařízení, který by se rozhodl jeho procesory Atom ve svém produktu použít. Bylo by jistě zajímavé, kdyby se k tomuto kroku odvážila firma Apple. Důvody pro změnu procesoru v další generaci iPadu by jistě měla. Až doposud Apple pro své tablety používal procesory od firmy Samsung. Vzhledem k přetrvávajícím patentovým sporům hrozí totiž ze strany Samsungu podstatné zvýšení ceny, nebo by dokonce mohlo dojít ve střednědobém horizontu k úplnému zastavení dodávek. Proto analytici spekulují, že Apple výrobce procesorů změní. Dohoda s Intelem by mohla vypadat takto: Intel bude vyrábět procesory ARM pro iPhony a Atomy pro iPady. Tak by Intel konečně pořádně vkročil i do oblasti tabletů. Nakonec, úspěšná spolupráce těchto firem už funguje hodně dlouho: Apple používá procesory Intel ve svých Macboocích a dalších počítačích, společně s Intelem pak vyvíjel i rozhraní Thunderbolt, které jako první použil ve svých produktech.
Úspěšné působení na poli mobilních zařízení je pro Intel důležité. Hlavní předmět jeho podnikání je totiž v nebezpečí. Podle šéfa vývoje ARM Krisztiana Flautnera se architektura serverů v datových centrech v posledních několika měsících mění. Procesory ARM zde totiž mohou nabídnout lepší a úspornější řešení. „Architektura ARM se vždy pohybovala z jednoho segmentu do druhého a nyní se zdá, že je pomocí ní možné podstatně zvýšit energetickou efektivitu serverů,“ říká Krisztian Flautner. Zájem provozovatelů velkých datových center o úspornější procesory musí být obrovský. O několik wattů úspornější CPU může znamenat ve výsledku ohromnou úsporu v centrech s tisíci servery.
     autor@chip.cz

Foto popis| 18 EUR CEDAR TRAIL: V prosinci 2011 představuje Intel nový procesor Atom.
Foto popis| 22,20 EUR IVY BRIDGE: Lepší ultrabooky se dostávají na trh v květnu 2012.
Foto popis| 21,50 EUR HASWELL: V srpnu 2012 oznamuje Intel zpoždění nových desktopových procesorů.
Foto popis| 15 EUR BROADWELL: Šíří se (nepodložené) zprávy, že Intel už brzy nebude vyrábět vyměnitelné procesory.


VÝVOJ TRHU
Mobilní sektor bude v nadcházejících letech pro IT společnosti největším hybatelem. Například prodej smartphonů by měl růst takovým tempem, že by se jich v nejbližších letech měla prodávat více než miliarda ročně. Intel se však v této lukrativní oblasti zatím příliš neetabloval.

VÝROBNÍ PLÁN
Intel už má naplánovanou výrobu nových procesorů až do roku 2015. U desktopových a notebookových procesorů se počítá s roční aktualizací, obměna mobilních trvá déle. Procesor Bay Trail by se však mohl na trhu objevit o něco dříve, než měl Intel původně v plánu.

Odolné tablety s Windows 8 i Androidem

Po odolných noteboocích Toughbook nabízí nyní Panasonic i celou řadu odolných tabletů nazvaných Toughpad.
Nový 10“ model FZ-G1 je založen na Windows 8 a 7“ Toughpad JT-B1 má v sobě Android. Tablety snesou extrémní teploty (od -20 do 60 °C), bahno, prach, písek, pád z výšky 120 cm i polití vodou.
Desetipalcový displej tabletu FZ-G1 má rozlišení 1 920 x 1 200 bodů a podle výrobce je velmi dobře viditelný i na přímém slunci. Jde o displej typu IPSa s jasem 800 cd/m2. Tablet pohání procesor Intel Core i5 s nízkou spotřebou, 4 GB paměti RAM a 128GB SSD diskem. Uživatel má k dispozici přední webkamerku, USB 3.0 port, Bluetooth a samozřejmě Wi-Fi. Hlavní předností je odolnost - hodí se tedy do firemního prostředí, autodílny i průmyslového podniku. Hmotnost Toughpadu přitom není, vzhledem k jeho robustnosti, nijak přehnaná - váží 1,1 kg. Baterie pak podle údajů výrobce vydrží v provozu až 8 hodin a lze ji vyměnit. Kromě tradičních portů a výbavy si zákazník může vybrat i speciální výbavu: sériový port, výstup na antény, čtečku Smart karet, LAN konektor apod. Za pozornost stojí port pro připojení kolíbky.
Co se týká Toughpadu JT-B1, ten je založen na Androidu 4.0 a má přijatelnou hmotnost 544 g. 7“ IPS displej má rozlišení 1 024 x 600 a jas 500 cd/m2. Do výbavy patří NFC, Wi-Fi, Bluetooth, 1,3Mpx kamerka a opět konektor na kolíbku (například do automobilu). Na baterie by měl tablet vydržet 8 hodin, přičemž baterie je výměnná.

2012: co se vyhledávalo

Minulý rok byl nabitý událostmi. Přestože se konalo mistrovství Evropy ve fotbalu a letní olympijské hry, celoroční seznam skokanů českého internetu ovládla jiná témata: reality show, prohibice a rallye. Mezi prvními jedenácti skokany v sekci „TV pořady, filmy, seriály“ se reality show objevily hned sedmkrát. Tou nejúspěšnější přitom bylo ČeskoSlovensko má talent 2012, na druhém místě skončila Výměna manželek. Nejvýraznější událostí loňského roku byl údajný konec světa. Ačkoliv se nakonec neuskutečnil, v seznamu skokanů „Události“ se umístil na prvním místě.

Smartphone do extrémních podmínek

Chytrý telefon Galaxy Xcover 2 firmy Samsung splňuje certifikaci IP67. Nevadí mu tedy prašné prostředí nebo písek a je odolný vůči vodě až na dobu 30 minut v hloubce jednoho metru. Smartphone používá nejnovější operační systém Android 4, nabízí řadu aplikací pro sportovce a turisty a přídavné rozhraní, díky němuž lze telefon ovládat například potřepáním nebo ho ztlumit překlopením. Synchronizaci, zálohování a obnovu dat zajišťuje cloudová služba S-Cloud, funkce S Voice pak umožňuje ovládat telefon hlasem.
Cestovatele potěší předinstalované Google Mapy a podpora navigačních systémů GPS a GLONASS. Telefon je osazen LED diodou, která slouží jako blesk fotoaparátu, ale lze ji využít i jako svítilnu. Akumulátor s kapacitou 1 700 mAh vydrží podle výrobce na 570 hodin provozu stand-by. Přístroj má čtyřpalcový WVGA TFT displej (800 x 480 bodů), 5megapixelový fotoaparát vzadu a přední fotoaparát s rozlišením VGA a také zamykatelný kryt baterie. Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 4 GB a lze ji rozšířit prostřednictvím microSD karty. Hmotnost přístroje je 148,5 g.

Elektronický podpis v mobilu

Společnost Software602 a Česká pošta společně připravily aplikaci Form Signer pro získání certifikátu přímo z mobilního zařízení (telefon nebo tablet s iOS či Androidem). Pokud si uživatel aplikaci stáhne, má nástroj pro elektronické podepisování vždy u sebe. Může tedy podepisovat dokumenty ve formátu PDF a pracovat s chytrými formuláři.
Elektronický podpis lze kombinovat s dalšími možnostmi mobilního přístroje. Uživatel kupříkladu vyfotí účtenku a k obrázku připojí svůj elektronický podpis a časové razítko. Tím je doloženo, kdo a kdy provedl konverzi, a elektronický soubor je zabezpečen proti změnám. Stejně je možné autorizovat fotografie při inspekci stavby nebo zařízení, autorizovat GPS souřadnice atd. Pokud uživatel mobilní telefon nebo tablet ztratí, může svůj certifikát zneplatnit.

Prodej klesá

Podle zprávy analytické společnosti IDC dosáhl celosvětový prodej počítačů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 cca 89 800 000 kusů. Ve srovnání s rokem 2011 je to pokles o 6,4 procenta (o 2 % více, než se očekávalo). Poslední čtvrtletí sice odstartovalo novou etapu v počítačovém průmyslu, protože byl vypuštěn operační systém Windows 8 a mnoho zajímavých produktů, na poklesu se to ale nestačilo projevit. Konkurentem počítačů jsou především smartphony a tablety. Celkově došlo za celý minulý rok k poklesu prodeje počítačů o 3,2 procenta.

QNAP přidává do NAS serverů multimediální funkce

Nedávno představené NAS servery Turbo NAS TS-x69L společnosti QNAP Systems mají nové multimediální funkce HD Station, a mohou se tedy proměnit na výkonná multimediální centra s velkou datovou kapacitou. Funkce TV Station podporuje připojení externího TV tuneru a možnost nahrávání a sledování TV pořadů v síti.
NAS servery QNAP tedy nyní mohou využít vestavěného portu HDMI a jejich uživatelé si mohou třeba na televizoru pustit HD videa mnoha formátů, fotografie nebo hudbu. Lze také využít prohlížeč Google Chrome a pustit si videa z YouTube. Funkce HD station je k dispozici zdarma.
Kromě toho je možné funkce NAS serveru rozšířit tak, aby sloužil i jako „TV Station“. Uživatelé domácí sítě pak mohou po připojení externího USB DVB-T tuneru do serveru sledovat po síti televizní vysílání, nahrávat ho a prohlížet. Nastavení časování záznamu probíhá přes jednoduché webové rozhraní, které umožňuje také přistupovat k nahraným videosouborům a přehrávat je. Výhodou takového řešení je to, že nastavení můžete provést „na dálku“ odkudkoliv. Pro ovládání serveru Turbo NAS lze využít několik možností, mezi které patří dálkové ovládání QNAP IR, MCE dálková ovládání, bezdrátová klávesnice, myš nebo mobilní zařízení s aplikací Qremote. Aplikace je dostupná pro iOS i Android.

BlackBerry má nový systém, telefony i název

Kanadská společnost RIM (Research In Motion) si změnila jméno na známější BlackBerry a představila novou verzi svého operačního systému pro smartphony a dva nové smartphony - jeden dotykový, druhý s klávesnicí. Nový systém nese název BlackBerry 10 a mezi jeho hlavní lákadla patří snadnější ovládání pomocí gest a také přehlednější uspořádání. Snahou vývojářů bylo docílit toho, aby měl uživatel vše snadno a rychle k dispozici a nemusel tak často měnit aplikace. Uživatelské rozhraní je nazvané BlackBerry Flow, protože vše by mělo snadno plynout. Novinkou je možnost videohovorů přes BlackBerry Messenger a možnost sdílet náhled displeje s jinými uživateli. Vylepšena byla i predikce při vkládání textu. V obchodě BlackBerry World si nyní kromě aplikací můžete zakoupit i hudbu, filmy, seriály a noviny.
Kromě systému má BlackBerry i dva nové smartphony - dotykový model Z10 a model Q10 s klávesnicí. BlackBerry Z10 má displej s úhlopříčkou 4,2 palce a rozlišením 1 280 x 756 bodů, dvoujádrový procesor, 16 GB paměti, fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů, čtečku microSD karet a podporu LTE. K dispozici bude v černém a bílém provedení. Model Q10 má pro BlackBerry typickou hardwarovou QWERTY klávesnici. Na displej už tedy logicky nezbylo tolik místa, takže je čtvercový a má rozlišení 720 x 720 bodů. Jinak má ale obdobné parametry jako model Z10. Překvapením tiskové konference bylo i představení nové kreativní ředitelky, kterou je zpěvačka Alicia Keys.

Full HD multimediální přehrávač s Androidem a připojením na síť

XtreamerTV je nový Full HD multimediální přehrávač postavený na procesoru Sigma. Podporuje většinu běžně používaných multimediálních formátů a nabízí celou řadu internetových služeb a funkcí, jako například automatické stahování informací o filmech. Dovnitř přístroje lze umístit interní 2,5“ SATA pevný disk. Samotný firmware je založen na Androidu.
Přehrávač nabízí množství rozhraní a možností připojení: k dispozici je Ethernet, trojice USB 2.0 Host portů, jeden USB 2.0 Device Port a volitelně lze dokoupit Wi-Fi adaptér. K připojení k televizoru slouží HDMI 1.3, v nabídce je také optický audiovýstup a AV výstup. Zařízení dokáže k nahranému obsahu automaticky stáhnout obal, informace o filmu apod. Nechybí ani podpora internetových služeb, jako je Facebook, Twitter, YouTube, Dropbox nebo Wikipedia. Majitelé Android tabletů a dalších zařízení ocení možnost přehrávání obsahu z přehrávače. Doporučená koncová cena je 2 990 Kč vč. DPH.

Česká verze MS Office

Předplatitelé služeb MSDN a TechNet mají nově k dispozici lokalizační balíček pro Microsoft Office 2013 i kompletní český instalátor. Doplňování dalších jazykových verzí Office 2013 je jistě předzvěstí brzkého uvedení finálního produktu na trh. Microsoft však zatím nespecifikoval termín všeobecné dostupnosti Office 2013 a české ceny jednotlivých verzí kancelářského balíku můžeme jen odhadovat ze zveřejněných cen v amerických dolarech.

Nejmenší Wi-Fi router

Nový Asus WL-330NUL Pocket Router je patrně nejmenší komerčně dostupný plnohodnotný bezdrátový router na světě. Má totiž velikost srovnatelnou s USB flash diskem a váží jen 25 g. Přesto je vybaven jedním ethernetovým portem pro připojení ke kabelové síti a vestavěným modulem 802.11b/ g/n Wi-Fi pro rozšíření sítě bezdrátové. Router se napájí z USB portu notebooku nebo z elektrické zásuvky a vytváří vlastní zabezpečený bezdrátový hotspot pro sdílení kabelového či bezdrátového připojení s více bezdrátovými zařízeními. Lze ho použít i jako ethernetový USB adaptér pro notebooky, kterým chybí integrovaný ethernetový port.


Z INTERNETU

NOVÁ LUPA. CZ

Známý magazín o českém internetu Lupa.cz inovoval svůj vzhled. Zjednodušena byla hlavní stránka, přes kterou na Lupu přichází zhruba čtvrtina čtenářů. Místo tří sloupců na ní nově najdete sloupce dva. Denní zprávy se zobrazují v jednom sloupci společně s původními autorskými texty. Nabídku autorských textů, analýz a komentářů, kterým je věnována největší pozornost, nově uvidíte i na prominentním místě na vrcholu pravého sloupce v článcích. Box „Doporučujeme“ ukazuje texty, které si podle názoru redakce zaslouží pozornost. Přesunuta byla také tlačítka pro sdílení na sociálních sítích.
Komentář redakce: Nemůžeme se ubránit dojmu, že na Lupě přibylo reklam. Možná je jich ale stejně, jen jsou díky novému designu více vidět. To je sice dobré pro zadavatele reklam, horší však pro čtenáře. Podobně se nám nelíbí, že došlo ke sloučení článků a krátkých zpráviček do jednoho sloupce. Není totiž úplně snadné na první pohled rozlišit dva denně vydávané články od záplavy zpráviček. Titulní stránka Lupy tak po redesignu vypadá spíše jako agregátor zpráv než jako stránka prestižního magazínu.

VEŘEJNÁ DOPRAVA NA MAPÁCH GOOGLE

Funkce Veřejná doprava je nyní na Mapách Google (mapy.google.cz/transit) uživatelům k dispozici i pro Prahu. Ve spolupráci s českým Googlem ji připravil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Zájemci tak nyní mohou vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy v celé Praze, autobusové a tramvajové zastávky včetně stanic metra a lanové dráhy. Zároveň mají možnost zobrazit si informace o stanici, prozkoumat jízdní řády a najít si nejlepší spojení, a to až v šedesáti jazycích. Vyhledat nejlepší spojení veřejnou dopravou tedy mohou nejen obyvatelé Prahy, ale i tisíce turistů, kteří se v pražské hromadné dopravě nevyznají. Ti mají možnost hledat spojení přímo v mapě Prahy ve svém mobilním telefonu. Doposud k tomu bylo možné využít jen speciální mobilní aplikace, které jsou k dispozici pouze v českém jazyce, což je pro zahraniční návštěvníky bariéra.
Komentář redakce: Po lokalizaci Navigace a uvedení Street View pro celé Česko je Veřejná doprava pro Prahu dalším krokem ve zlepšování lokálních mapových služeb. Google sice oznámil spuštění projektu Veřejná doprava jen pro Prahu, podle našich zkušeností však stejná služba funguje i pro Brno. Novinku si můžete vyzkoušet na adrese mapy.google.cz/transit, trasu si naplánujete prostřednictvím záložky »Vyhledat trasu« na hlavní stránce map. Po kliknutí na ikonku Veřejná doprava se vám zobrazí pokyny, které vás krok po kroku dovedou do cíle.

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení