Menu

Skryté funkce Androidu a iOS

Nepříliš známá nastavení mohou mít kladný vliv na výkon i zabezpečení smartphonů s Androidem a iOS. Ukážeme vám, kde je najít a jak s nimi pracovat.

Mobilní operační systémy Applu a Googlu mají jedno společné: mobilní zařízení s iOS i Androidem jsou intuitivně ovladatelná a k ani jednomu z těchto systémů není od výrobce přiložen detailní návod. Pro drtivou většinu standardních úloh jej ale ani nikdo potřebovat nebude. Přesto je v obou operačních systémech řada dobře ukrytých funkcí a nastavení, o kterých často nevědí ani dlouholetí majitelé androidových nebo iOS zařízení, kteří se jejich každodenním používáním naučili vše podstatné. Proto vám ukážeme několik šikovných a užitečných tipů a triků v Androidu a iOS, se kterými bude vaše zařízení s některým z těchto operačních systémů nejen bezpečnější, ale třeba také o trochu svižnější.

Nastavení Androidu

Android od Googlu je díky své otevřené architektuře opravdovou studnicí skrytých funkcí a možností nastavení. Podle konkrétní verze tohoto mobilního operačního systému se ale občas mírně liší místa v nabídkách, kde tato nastavení a skryté funkce najdete. Přesouvají se jak mezi úrovněmi menu, tak i mezi různými položkami.

Předvolby související s výkonem

Do všech verzí Androidu pro mobilní zařízení implementoval Google tzv. vývojářský režim, který je ale ve výchozím nastavení deaktivovaný. Není však žádný problém si jej aktivovat. Stačí v »Nastavení« přejít do nabídky »Systém / Informace o telefonu« a zde celkem sedmkrát klepnout na položku »Číslo sestavení« (jak jsme již zmínili výše, umístění této položky nastavení se může lišit podle konkrétní verze Androidu). Tím se odemkne nová položka menu, nazvaná »Pro vývojáře«. Mnoho uživatelů zde aktivuje především funkci »Ladění USB«, díky které lze používat aplikace pro počítače s Windows, které pracují s funkcemi androidového smartphonu, nebo nahrávat do smartphonů alternativní verze operačních systémů. V nabídce »Pro vývojáře« ale najdete i řadu nastavení s vlivem na celkový výkon mobilního zařízení. Například můžete sjet až k nabídce »Vykreslování«, kde se nachází i položky »Měřítko animace okna«, »Měřítko animace přeměny« a »Měřítko délky animace«. Výkon svého zařízení zvýšíte, když všechny tyto položky nastavíte na »Animace je vypnuta«. Pak můžete ještě aktivovat předvolbu »Vykreslování pomocí GPU«, která zajistí, že bude smartphone či tablet více využívat integrovaný grafický procesor. Pokud by se ale pak vyskytly problémy se zobrazováním, budete muset toto nastavení opět deaktivovat.

Nastavení více uživatelů

Jestliže z nějakého důvodu sdílí jedno mobilní zařízení více uživatelů, je více než vhodné vytvořit každému z nich samostatný uživatelský účet. Android navíc nabízí i tzv. účet pro hosta, který sice může využívat hlavní funkce zařízení, ale má omezené možnosti, jak s ním manipulovat a měnit jeho nastavení.

Pro úpravu nastavení uživatelských účtů stáhněte z horní hrany obrazovky hlavní ovládací panel a zde klikněte na malou ikonku, představující aktuálně používaný uživatelský účet. Alternativně můžete použít nabídku »Nastavení / Uživatelé a účty / Uživatelé«. Zde pak můžete přepínat mezi různými uživatelskými účty nebo aktivovat účet »Host«. Po klepnutí na volbu »Přidat uživatele« můžete založit nový uživatelský účet. Oprávnění daného uživatele poté můžete nastavovat po klepnutí na tlačítko s ozubeným kolem.

Aktivování přístupu pro techniky

Pomocí speciálního servisního kódu se dostanete k nabídce nastavení, která vám může pomoci vyřešit zásadní problémy s funkcemi vašeho smartphonu nebo alespoň omezit okruh potenciálních závad při diagnostice a opravách. V tomto servisním menu zjistíte například podrobnosti o připojení smartphonu k mobilní síti, ale třeba také k aktuální Wi-Fi a další podrobnosti o provozu mobilního zařízení. Pro zobrazení této servisní nabídky si otevřete aplikaci pro telefonování a zde zadejte kód »*#*#4636#*#*«. Rovnou se vám otevře nabídka s informacemi o telefonu, statistikou použití a informacemi o Wi-Fi.

Máte-li problém s komunikací v mobilní síti, použijte nabídku »Info o telefonu«. Pak se zobrazí přehled základních informací o smartphonu, jako je jeho IMEI, telefonní číslo nebo aktuální síla přijímaného signálu mobilní telefonní sítě. Právě podle síly signálu můžete zjistit, zdali je váš telefon vůbec připojen k nejbližší základnové stanici mobilní sítě. Aktuální připojení k síti pak můžete otestovat klepnutím na tlačítko »Spustit ping test«.

Při problémech s Wi-Fi použijte nabídku »Wi-Fi information / Wi-Fi status« a zde klepněte na tlačítko »Spustit test ping«. V případě chyby odstraňte záznam sítě, což provedete přechodem do nabídky »Wi-Fi API«, kde použijete volbu »disableNetwork« a zadáte název (SSID) dané sítě. Pak se k síti znovu připojte pomocí standardní nabídky Wi-Fi připojení v hlavním ovládacím panelu, stahovaném z horní hrany obrazovky.

Poslední z nabídek, označená jako »Statistika použití«, vám pomůže při problémech s akumulátorem, typicky když dochází k jeho rychlému vybíjení. Nabídka »Statistika použití« vám ukáže přehled nejčastěji používaných aplikací. Pokud zde najdete nějakou neznámou aplikaci, zkuste si ji vyhledat v Googlu. Může přitom jít i o nějaký druh malwaru, takže raději zkontrolujte obsah svého smartphonu antivirovou aplikací na výskyt škodlivin.

Optimalizace iOS

Apple klade při vývoji svého iOS velký důraz na snadné ovládání tohoto mobilního operačního systému. Řada funkcí iOS vám opravdu hodně usnadní každodenní používání iPhonu či iPadu - jen je třeba vědět, kde je hledat. My se zde zaměříme na aktuální iOS 11, a pokud používáte starší verzi tohoto operačního systému a vaše zařízení to umožňuje, doporučujeme vám na iOS 11 z důvodu bezpečnosti také upgradovat.

Perfektní využití Safari

Už vestavěný webový prohlížeč Safari obsahuje pár skrytých funkcí, o kterých ani zdaleka všichni uživatelé iPhonů a iPadů vědí. Pokud začneme nastavením prohlížeče, může se vám například hodit možnost zobrazování webových stránek v jejich verzi pro počítače, a tedy nikoli pro mobilní zařízení. To se vám může hodit zejména v případě, kdy mobilní verze webové stránky nabízí jen omezenou funkcionalitu nebo se nezobrazuje tak, abyste mohli s webem pohodlně pracovat. K plné verzi webových stránek se dostanete tak, že přidržíte tlačítko pro opakované načtení stránky na pravém konci adresního řádku a pak použijete funkci »Úplná verze stránky«.

Další trik se vám bude hodit ve chvíli, kdy máte otevřeno větší množství samostatných panelů s webovými stránkami. Abyste nemuseli každý z těchto mnoha panelů zavírat zvlášť, stačí, když podržíte tlačítko pro jejich přepínání v pravém dolním rohu okna prohlížeče Safari a pak z nabídky zvolíte »Zavřít X panelů«, kde »X« označuje počet aktuálně otevřených panelů v Safari. Pokud se vám přitom stane, že si nedopatřením zavřete i panel se stránkou, ke které jste se chtěli ještě vrátit, má i pro tyto případy Safari v iOS snadné řešení. Klepněte na tlačítko pro přepínání panelů v pravém dolním rohu a pak přidržte tlačítko »+«, které slouží pro otevření nového panelu. Po přidržení tlačítka se vám zobrazí seznam naposledy zavřených panelů, ze kterého můžete požadovanou webovou stránku snadno znovu načíst.

Funkce pro usnadnění ovládání

Zatímco pro surfování na webu se velmi hodí rozlehlá obrazovka větších modelů iPhonů, při dalších úlohách to už taková výhoda být nemusí - zvlášť když obsluhujete smartphone jednou rukou, celkem rychle narazíte na limity akčního rádia vašeho palce. Apple proto do iOS vestavěl několik funkcí, které vám s ovládáním iPhonů s přídomkem Plus pomohou.

Abyste například dosáhli na ovládací prvky u horní hrany obrazovky, může se celý obsah displeje posunout trochu dolů. To provedete jednoduše dvojím stisknutím tlačítka Home. Na iPhonu X ale musíte tuto funkci nejprve aktivovat v nastavení. Přejděte proto do »Nastavení / Obecné / Zpřístupnění / Dosah«. Jelikož iPhone X nemá tlačítko Home, stáhnete pak obrazovku na dosah svého palce přejetím prstem přes Homebar, který jinak slouží i pro návrat na domovskou obrazovku. A jen pro úplnost, v iOS na iPhonu X slouží Homebar i pro zobrazení nabídky multitaskingu, tedy přehledu naposledy spuštěných aplikací. V tomto případě je třeba po něm přejet prstem zleva doprava.
Operační systém iOS má připraveny asistenční funkce také pro pohodlné psaní na virtuální klávesnici na displeji. Ve větších modelech iPhonů je k dispozici klávesnice uzpůsobená jednoručnímu ovládání, kterou si můžete umístit na pravou nebo levou stranu obrazovky podle toho, kterou rukou svůj smartphone ovládáte. Pak byste měli bez problému dosáhnout na všechny klávesy palcem jedné ruky. Pro aktivování této funkce je třeba, podle konkrétního modelu iPhonu, dlouze přidržet prst na klávese s ikonou glóbusu nebo emoji. Pak se rozhodnete, jestli se má jednoruční klávesnice zobrazit vpravo nebo vlevo na obrazovce.

Vyřešení problémů s Touch ID a Face ID

V internetových diskusích nejsou výjimkou stížnosti majitelů iPhonů na funkčnost senzoru otisků prstů nebo funkce rozpoznávání obličeje. Jako řešení tohoto problému by mělo postačit nové zadání otisku prstu v rámci funkce Touch ID. V případě Face ID může pomoci deaktivace funkce vyžadující oční kontakt s kamerou smartphonu. Tuto funkci najdete v »Nastavení / Face ID a kód / Pozornost«, kde je třeba deaktivovat předvolbu »Při použití Face ID vyžadovat pozornost«.

***

5 užitečných aplikací pro Android

1. Outlook : E-mailový klient od Microsoftu spolupracuje se všemi běžnými freemailovými servery a poskytuje šikovné funkce pro práci s elektronickou poštou. Cena: zdarma
2. Kaspersky QR Scanner : Abyste měli jistotu, že se za QR kódem neskrývá škodlivý kód, prověří tato bezpečnostní aplikace odkaz, na který je kód nasměrován. Cena: zdarma
3. Threema : Internetový komunikátor pocházející ze Švýcarska nabízí textovou i video komunikaci, zabezpečenou spolehlivým end-to-end šifrováním. Cena: 90 korun
4. IFTTT : Pomocí webové služby If This Than That můžete vytvářet a kombinovat automatizované postupy se zapojením dalších internetových služeb i chytrých zařízení. Cena: zdarma
5. Stocard : Do jediné aplikace si můžete uložit všechny své zákaznické a klubové karty a už je nenosit s sebou v peněžence. U pokladny stačí jen ukázat kód na displeji. Cena: zdarma

***

Rychlé tipy pro Android

S těmito tipy můžete své androidové zařízení ovládat výrazně rychleji a pohodlněji.
> Povolení otáčení domovské obrazovky: U některých modelů smartphonů můžete povolit zobrazování domovské obrazovky i v horizontálním režimu. Abyste tuto funkci aktivovali, přidržte prst na volném místě domovské obrazovky a použijte tlačítko »Nastavení plochy«. Pak aktivujte předvolbu »Povolit otáčení plochy«.
> Nastavení multitaskingu: Pro zobrazení dvou aplikací na obrazovce zároveň otevřete hned po sobě požadované aplikace a pak přidržte čtvercové ovládací tlačítko multitaskingu. V horní části obrazovky se zobrazí okno naposledy otevřené aplikace a ve spodní části si můžete zvolit druhou aplikaci.
> Funkce spojené s odkazy: Pokud na webové stránce v internetovém prohlížeči přidržíte prst na hypertextovém odkazu nebo na e-mailové adrese, zobrazí vám Android nabídku funkcí, které je možné v této souvislosti použít. E-mailovou adresu můžete například uložit jako nový kontakt do adresáře a webový odkaz je možné otevřít v novém anonymním panelu internetového prohlížeče.

***

5 užitečných aplikací pro iOS

1. Calendars : Tato kalendářová aplikace podporuje vstupy v přirozeném jazyce, takže je například možné do kalendáře vkládat nové události hlasem. Cena: zdarma (verze Premium: 179 Kč)
2. LastPass : Správce hesel synchronizuje obsah své šifrované databáze napříč nejdůležitějšími platformami a v iOS podporuje Touch ID a Face ID. Cena: zdarma
3. OTP Auth : Tato aplikace zpřístupňuje dvoufaktorové ověřování u internetových služeb, které jej podporují. Pracuje i off-line a k dispozici je i funkce zálohování webových účtů. Cena: zdarma
4. Wunderlist : Poznámková aplikace od Microsoftu synchronizuje vaše poznámky a úkoly ve smartphonech i v počítači a nabízí přehledné třídění obsahu. Cena: zdarma
5. TouchRetouch : Snadno ovladatelná aplikace pro pokročilé úpravy snímků umožňuje automatizované opravy nejčastějších chyb prostřednictvím několika gest na displeji. Cena: 49 Kč

***

Rychlé tipy pro iOS

S těmito tipy můžete svůj iPhone ovládat výrazně rychleji a pohodlněji.
> Fotoaparát v iOS jako QR čtečka: Pro načítání QR kódů nepotřebujete do iOS doinstalovávat žádnou další aplikaci. Stačí jen spustit fotoaparát a namířit jej na QR kód. Jakmile se zobrazí obsah kódu, například webový odkaz, můžete jej klepnutím na displej otevřít v internetovém prohlížeči.
> Ukládání webových stránek do PDF: Aktuálně otevřenou webovou stránku v prohlížeči Safari můžete snadno uložit do PDF dokumentu a ten pak například odeslat v příloze e-mailu. Klepněte v Safari na tlačítko pro sdílení uprostřed spodní hrany obrazovky a zvolte funkci »Vytvořit PDF«. Následně se zobrazí náhled nového PDF souboru, který můžete rovnou sdílet třeba po e-mailu nebo internetovém komunikátoru.
> Ovládání textového kurzoru gesty: Během zadávání textu na iPadu stačí přidržet dva prsty na klávesnici a ta se změní v dotykovou plochu, přes kterou bude možné ovládat textový kurzor.
> Vlastní vibrační vyzvánění: V iPhonu si můžete velmi snadno nastavit vlastní typ vibračního vyzvánění. Otevřete si »Nastavení«, přejděte do nabídky »Zvuk / Vyzvánění / Vibrace« a zde použijte funkci »Vytvořit novou vibraci«. Klepáním na displej pak můžete nastavit vlastní režim vibrací.

Foto popis| Víceuživatelský systém V Androidu si můžete pomocí standardní funkce vytvořit v jednom zařízení více uživatelských účtů. Také je k dispozici účet pro hosta s omezenými oprávněními.
Foto popis| V iPhonech s větším displejem si můžete aktivovat jednoruční klávesnici, kterou je možné umístit na pravý nebo levý okraj obrazovky.

O autorovi| FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení